Zakynthos - Poeův květ východu

vydáno 04.09. 2014 • Řecko • zobrazeno 1636x

   Ostrov Zakynthos si získal mezi těmi, kdo již Řecko znají přece jen o něco lépe svou dobrou pověst  především díky vzrušujícímu pobřeží a jeho četným zátokám. Ty totiž představují esenci toho, o čem lidé obvykle sní, když mají plné zuby sezení v kanceláři, kde se telefony nezastaví a kolegové nepatří zrovna k těm nejpříjemnějším společníkům.

   Typickým obrazem z života na zdejším pobřeží jsou totiž sluncem prosvětlené ostré hrany vysokých útesů, omývané tyrkysovými vodami Iónského moře, které z nich během  uplynulých staletí na mnoha místech vytvarovaly fantastické skalní útvary. Nesčetné výběžky zde mezi sebou ukrývají zátoky plné bílého písku, na nichž tu a tam narazíte na okouzleného návštěvníka. Nesporné  kvality zdejšího pobřeží, jeho klid a přívětivost, umí kromě turistů a místních ocenit také želvy. Zátoky ostrova Zakynthos se proto každoročně stávají místem, kde mořské želvy v noci kladou svá vejce. Osmikilometrová pláž Lagana, stejně jako ještě o devě kilometrů delší  Geraka, se mezi nimi těší zřejmě největší oblibě.

      Poeův květ východu

   Ostrov Zakynthos své jméno získal na počest svého údajného prvního osadníka, kterým podle řecké mytologie nebyl nikdo menší než vnuk samotného Dia -Zacynthus. Se samotným ostrovem se potom pravděpodobne nejčastěji setkáte pod jeho anglickým jménem Zante.

  Jde o třetí největší ostrov Jónského souostroví, které leží v těsné blízkosti západního pobřeží pevninského Řecka. Rozkládá se naploše 410 km2, a obývá jej přes 30 000 obyvatel. Vyznačuje se poměrně různorodým terénem, kde ráz jeho jihovýchodní části udávají především úrodné pláně, zatímco pro  západ ostrova Zakynthos se vyznačuje horským reliéfem, který v pobřežních oblastech vystupuje do podoby vysokých útesů. 

   Západ ostrova je hornatou oblastí se vším všudy. Podhorské vesnice s jejich dobrosrdečnými obyvateli, pro které je pěstování ušlechtilé vinné révy, stejně jako lpění na tradiční kuchyni, nejenom otázkou přežití, ale především cti, podmanivé výhledy do okolí, stezky pro poctivé výšlapy. To jsou spolu s mořem hlavní důvody, proč je západní část ostrova Zakynthos tradičním cílem návštěvníků z celé Evropy.

     Vůči jeho svérázné atmosféře nezůstal lhostejný ani jeden z největších světových spisovatelů, Edgar Allan Poe. Srdce tohoto umělce, který měl přece jenom větší slabost pro pití než pro náročné horské výstupy nebo bezstarostné povalování na pláži, zasáhly krásy ostrova natolik, že jim věnoval báseň. Sonet pro Zakynthos proto končí zvoláním Zlatavý ostrov! Květ východu!

       Solomovo náměstí a Anafonitrijský klášter       

   Podobně jako na většině ostatních řeckých ostrovů se ani na Zakynthu nedá bez budoucích výčitek svědomí vyhnout návštěvě alespoň těch nejdůležitějších památek a historicky hodnotných míst. Zde je tímto „povinným“ místem v každém případě přinejmenším Solomovo náměstí, které najdete v administrativním centru ostrova – městě Zakynthos.

   Náměstí získalo své jméno po velikánovi řecké poezie  Solomovi, jehož socha také stojí v jeho středu. Celou plochu obklopuje několik důležitých míst: Muzeum připomínající doby Byzantské nadvlády na ostrově Zakynthos,  městské kulturní centrum s významnou knihovnou, Kostel Svatého Nikolaa ze 16. století.        

    Další zajímavou zastávku určitě představuje také Anafonitrijský klášter, ležící zhruba 35 kilometrů na sever od města Zakynthos. Byl vybudován ve 14. století, a za opata měl důležitou postavu zdejší historie – patrona ostrova Svatého Dionýsa. S klášterem je svázaný zajímavý příběh: Dionýsův bratr byl na Zakynthu zabit neznámým útočníkem. Opat kláštera po nějaké době zjistil, že vrah se v přestrojení ukrývá právě zde. V rozporu s míněním většiny obyvatel kláštera ale vraha nehodlal krutě potrestat, ale dal mu své odpuštění a umožnil útěk z ostrova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Řecko'
Tipy na jiné články