Zajímavá místa v Maďarsku - Balaton tentokrát vynecháme

vydáno 09.08. 2011 • Maďarsko • zobrazeno 1802x

Bránou do Maďarska je pro tisíce turistů, jež zemi každoročně navštíví, zpravidla Budapešť. Panorama této metropole na Dunaji, jíž tok řeky rozhodně dělí na dvě části, rovinatou Pešt´ a hornatější Budvu, její návštěvníci často přirovnávají k pohledům na Paříž nebo Vídeň, za což hlavní město Maďarska vděčí desítkám impozantních historických paláců a honosných měšťanských domů, jakož i vládním budovám, z nichž daleko nejznámější je určitě budova Parlamentu. Ta nejen že dominuje nábřeží nábřeží Dunaje, ale je i největší stavbou svého druhu v Evropě.

   Budapešť ale  v současnosti neláká jenom svým historickým odkazem, jež se naplno projevuje nejlépe právě v její architektuře. Jde především o živé město pulzující kulturním životem vskutku po celý rok. Kromě nikdy neustávajícího cvrkotu vinoucího se z desítek budapešťských kaváren nás o tom může přesvědčit třeba i tento výčet pocházející z oficiálních stránek věnovaných turismu v Maďarsku: podle něj ve městě můžete navštívit 223 muzeí a galerií, na 40 divadel, nebo přes 50 kin. 

  Esterházy

     Opustí-li nakonec po delším přemáhání brány Budapešti, stojí před obtížným dilematem, kudy se vydat dál. Přestože jednoznačná rada zde samozřejmě neexistuje, mnoho z těch, kdož Maďarsko již nějaký ten rok znají, doporučují severní Zadunají, s jeho hlubokými lesy, mírnými horami a především mnoha zříceninami hradů a barokními městečky. Za jeho skutečnou perlu nicméně můžeme považovat největší a daleko nejkrásnější barokní zámek v zemi, někdy přezdívaný jako „maďarské Versailles“ - Fertőd. 

   Základní kámen zámku byl položen roku 1766, a celá stavba byla dokončena až o dlouhých 46 let později. Ve své době byl zámek sídlem nejbohatší šlechtické rodiny v zemi, která zde dělila svůj čas mezi 126 pokojů, které zde měla k dispozici. Mimořádný význam, kterému se tehdy těšila podtrhuje například fakt, že zde více než deset let svého života jako dvorní kapelník strávil i světoznámý skladatel Josef Haydn. 

   HOLLÓKŐ 

   Z TAJŮ SEVERNÍHO MAĎARSKA BYCHOM NA TOMTO MÍSTĚ RÁDI VYZDVIHLI VESNIČKU  HOLLÓKŐ, KTERÁ SE MŮŽE POCHLUBIT SKUTEČNÝM SVĚTOVÝM PRIMÁTEM. JAKO PRVNÍ VESNICE NA SVĚTĚ SE TOTIŽ STALA SOUČÁSTÍ SVĚTOVÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ UNESCO, A TIP NA JEJÍ NÁVŠTĚVU TAK MÁ SKUTEČNĚ DALEKO K „ZARUČENÝM“ ROMANTICKÝM MĚSTEČKŮM, V NICHŽ DOMNĚLÁ RÁZOVITOST SPOČÍVÁ V PŘEDRAŽENÝCH HOSPŮDKÁCH, DO NICHŽ LÁKAJÍ BRIGÁDNÍCI NAVLEČENÍ V MAŠKARÁCH, NAD NIMIŽ BY SE JEJICH PŘEDCI OBRACELI V HROBĚ.

   Zde slibovaný nezměněný charakter  Hollókő  spočívá v jednoduché skutečnosti, přestože se vesnice nestala mrtvým skanzenem, ale naopak zde její obyvatelé žijí na stejných místech, jako před celou tou slávou se zápisem, na vzhledu jejího centra se od začátku minulého století nezměnilo vůbec nic. Celý střed vesničky je zajímavý také z toho důvodu, že po ničivém požáru, který tehdy  Hollókő postihl, došlo k jejímu znovuvybudování během několika málo let, díky čemuž jde o cenné svědectví o rurálním stavitelství jedné historické epochy.

   AGGTELEK

   POKUD JDE O MÍSTO ZAPSANÁ VE ZMÍNĚNÝCH SEZNAMECH, RÁDI BYCHOM JEŠTĚ TĚM, KTEŘÍ O TOMTO MÍSTĚ DOSUD NESLYŠELI, DOPORUČILI NÁVŠTĚVU JEDNOHO Z NEJVĚTŠÍCH KOMPLEXŮ KRÁPNÍKOVÝCH JESKYNÍ V EVROPĚ, JESKYNĚ BARADLA, KTERÉ SI LZE PROHLÉDNOUT V AGGTELEKU.   

Celá soustava v sobě ukrývá sedmnáct kilometrů jeskyní s rozsáhlými skalními dvoranami, podzemními toky říček a samozřejmě především impozantních krápníků, díky kterým o Aggtelekských jeskyních vědci nezřídka hovoří jako o naprostém světovém unikátu. 

  ZDEJŠÍ KRASOVÉ ÚZEMÍ POKRÝVÁ ASI DVACET TISÍC HEKTARŮ, A JE MOŽNÉ DO JEHO ÚTROB VSTOUPIT TŘEMI RŮZNÝMI VCHODY, Z NICHŽ V NEJZNÁMĚJŠÍCH JÓSVAFŐ A VÖRÖSKŐ PO VSTUPU DO PODZEMÍ NA NÁVŠTĚVNÍKA ČEKAJÍ JAK ZPEVNĚNÉ OSVĚTLENÉ CESTY, TAK MÍSTA, KUDY, POKUD BUDOU CHTÍT, MOHOU PROCHÁZET POUZE SE SVÍTILNOU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Maďarsko'
Tipy na jiné články