Zajímavá místa v Bulharsku

vydáno 09.05. 2016 • Bulharsko • zobrazeno 3063x

V Bulharsku můžete kromě pobřeží Černého moře navštívit také další zajímavá místa. K vidění zde jsou pozůstatky starobylých pravoslavných klášterů, historické památky, středověká města, okouzlující nedotčená příroda i nádherné hory.

Ivanovo

Na severovýchodě Bulharska, přibližně 20 km od Ruse najdete město Ivanovo. Jen kousek od něj si můžete prohlédnout komplex kaplí, kostelů, klášterů a sklepů vybudovaný ve skalách. K vidění je například kostel Matky Boží, klášter Archanděl Michael, v kaplích je freska zobrazující Poslední večeři nebo cara Alexandra a carevnu Teodoru. Po výstupu na skály se Vám naskytne nádherný výhled do údolí a zahlédnout můžete také některé z místních chráněných druhů ptactva. Tento skvost je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. 

Veliko Tarnovo

Nenavštívit v Bulharsku středověké historické město Veliko Tarnovo by byl skoro hřích. Kombinace jeho výhodné polohy, přírodních krás a historických památek řadí město Veliko Tarnovo mezi turisticky nejvýznamnější a nejnavštěvovanější místa v Evropě. Historickou atmosféru města navozují především úzké dlážděné uličky, domečky ve svahu v údolí a místní obchůdky. Dominantou města je pevnost Carevec, která stojí na skalnatém svahu a ze tří stran ji obklopují řeky. Pevnost je obklopena mohutnými hradbami a s okolím ji spojuje pouze úzký most. Uvnitř pevnosti najdete pozůstatky historických paláců a kostelů. Z pevnosti je navíc nádherný výhled na město a okolní domky z 18. a 19. století.

Rilský klášter

Rilský klášter (Rilski manastir) je nejvýznamnějším bulharským klášterem pravoslavné církve. Nachází se na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Klášter pochází z 10. století a uvnitř v klášterní knihovně naleznete několik tisíc svazků a životopisů svatých pocházející z 12. století. Klášter je obehnán vysokou zdí. Uvnitř areálu najdete malebné nádvoří s kaplí a spoustu upravených květinových záhonů. Kaple je bohatě zdobena freskami. Pozornost si zaslouží také starodávné klenby s černobílým vzorem. Tajemnou atmosféru dotváří místní mniši. 

Plovdiv

Plovdiv patří mezi největší bulharská města. Nachází se uprostřed Thrácké nížiny, ve střední části Bulharska. Díky své poloze je významnou dopravní tepnou Bulharska a díky úrodné nížině také důležitou hospodářskou oblastí. Leží na třech pahorcích, mezi kterými protéká řeka Marica. Město je rozděleno na starou a novou část – tzn. Starý Plovdiv a Nový Plovdiv. Dominantou Nového Plovdivu je náměstí Centralen a jeho přilehlé krásné parky. Starý Plovdiv se pyšní spoustou historických domů a klikatých úzkých uliček. Na nejvyšším vrcholu Staré části města jsou dodnes pozůstatky římských staveb. Za Váš výstup budete navíc odměněni krásným výhledem na město a předměstí s řekou Maricou.

Národní park Pirin

Národní park Pirin se nachází mezi řekami Struma a Mesta v Pirijském masívu na jihozápadě Bulharska. Na rozloze 400 km2 najdete vápencové jeskyně, vodopády, hluboké lesy, průzračná jezera, chráněné rostliny a vzácné živočichy, 1200 let starý chráněný strom a mnoho dalšího. 

Melnik

Melnik je nejmenší bulharské město nacházející se na úpatí pohoří Pirinu. V jeho okolí můžete navštívit specifické pískovcové útvary „Melnické pyramidy“, které dostaly název právě podle podobnosti s pyramidami. 

Nesebar

Toto historické město je jedno z nejstarších evropských měst vůbec. Leží na březích Černého moře na velkém poloostrově, který je propojen s pevninou jen úzkým pásem. Nesebar je plný jedinečných historických památek a středověké architektury. Díky tomu patří mezi nejnavštěvovanější turistická letoviska Bulharska. Stará část Nesebaru byla v roce 1983 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Město je, stejně jako Plovdiv, rozděleno na starou a novou část. Turistům nabízí Nesebar skvělou kombinaci historických památek, čistého moře, sportovního vyžití a poznání typické bulharské atmosféry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bulharsko'
Tipy na jiné články