Zajímavá místa na Maledivách

vydáno 06.09. 2013 • Maledivy • zobrazeno 2555x

Pokud si během svého pobytu nechcete užívat sladké dny volna jen lenošením u moře, máme pro Vás několik vysoce zajímavých tipů, jak strávit dovolenou na Maledivách aktivním odpočinkem. Vydejte se s námi na okružná cestu po Maledivách a jednotlivých atolech (regionech). Navštívíme zajímavá místa, města, vesničky a ostrůvky. Okružní jízda po Maledivách může začít.

Hlavní město Malé.

Malé je vskutku malebné. Vyznačuje se tím, že není příliš veliké, za to je však poměrně hustě obydlené. Typickým znakem Malé je dokonalá čistota ulic a uliček, která je všudypřítomná. Malé je nejvýznamnějším politickým, kulturním a hospodářským centrem Malediv. Setkáte se zde s opravdovými domorodci a uděláte si představu o kultuře a historii celých Malediv a pidi zemičce s velkým potencionálem růstu.

Mešita Grand Friday.

V Malé musíte určitě navštívit mešitu Grand Friday, neboť obyvatelé Malediv jsou převážně muslimského vyznání. Velká bílá mešita se zalitou kopulí a moderním minaretem se pyšní titulem nejkrásnější stavby celého města. Každý pátek tu stovky věřících konají své poutě.

Exotické tržiště.

K dalším atraktivitám k shlédnutí patří zdejší tržiště. Prohlédněte si nejrůznější čerstvé ryby, nakupte kokosové ořechy a pokochejte se záplavou nádherného exotického ovoce, obrovských trsů banánů a tuňáků. Vůně exotiky Vás bude doprovázet na každém kroku.

Noční život v Malé.

Po západu slunce nastane ten pravý čas pro bujarý noční život. Ochladí se a začne se hrát fotbal, basketbal či volejbal a kriket. Z dalších sportů se provozuje jízda na kolečkových bruslích, kavárenské povalečství a ochutnávání výtečných domácích zmrzlin. Pro potápěče pak máme další lahůdku.

Potápěčské rošády.

V blízkosti Malé se nachází oblíbená vyhlídková ponorka Whale Submarine. To prostě musíte vidět na vlastní oči. Z dalších potápěčských lokalit v okolí Malé doporučujeme zejména ponor Hans Hass Place v chráněné podmořské oblasti. Jsou tu vidět krásné jeskyně, rybky a skalní převisy. K zajímavostem patří i ponor k vraku Maldive Victory – jedná se o velmi působivou lokalitu. Nákladní loď se zde potopila 13. února 1981. Hlavní město Malé patří mezi výborné potápěčské základny se vším komfortem a zázemím. Podle oficiálních údajů žije v Malé 74 tisíc obyvatel. Vládne tu velmi zajímavá venkovsko-městská atmosféra. Může se Vám zdát, že město praská ve švech. Je to takový malý Manhattan v Indickém oceánu. Elegantní domy se střídají s lidovými domky. Všude jsou taxíky a skútry. Mraveniště Malé má svou unikátní atmosféru, která Vás nadchne.

Elegantní ostrov Viligili.

Necelý kilometr od Malé leží pěkný ostrov. Jedná se o bývalé letovisko. Dnes tu stojí vysoká telekomunikační věž a rodinné domky s 4 300 obyvateli. Jedná se o velmi atraktivní lokalitu, kam jezdí o víkendu odpočívat domorodci z Malé. Najdete tu spousta zeleně a volného prostranství. Hraje se tu fotbal, volejbal a vodní sporty. Velmi oblíbené je posezení v legendární čajovně Sun Down. Doprava na ostrov je snadná. Dostanete se sem z přístavu New Harbour v Malé asi za 3 rupie.

Strašidla a odvodněný ostrov.

O kousek dál se nachází ostrov Hulhule, na kterém prý kdysi strašilo. Byl tu jen hřbitov a bujná vegetace. Dnes už tu asi nestraší, neboť tu vzniklo velké letiště, administrativní budovy a četné obchody. Na ostrově Hulhumalé se zase můžete přesvědčit, jak domorodci bojují proti zdejší všudypřítomné vodní ploše, kvůli které se jim nedostává místa. Unikátní ostrov totiž vznikl odvodněním. Z moře povstala jako mávnutím kouzelného proutku nová plocha pro život. V budoucnu tu bude hotel, promenáda, autobusová sít i obchůdky.

Vězení na Dhoonidhoo.

A teď si ukážeme také něco z odvrácené strany Malediv. Tak na příklad na ostrově Dhoonidhoo, severně od Malé, bylo v bývalém sídle britského guvernéra vybudováno internační vězení pro osoby, které představují pro maledivskou společnost nebezpečí. O něco dále už je to veselejší, spatříte ostrůvek Aarah, na kterém tráví dovolenou maledivský prezident.

Přírodní rezervace na Kudabados.

Na ostrově Kudabados najdete pěknou přírodní rezervaci, která zároveň slouží i k rekreačním účelům. Ostrůvek je lemován bělostnou pláží. Turisté zde rádi podnikají jednodenní výlety, domorodci sem míří zejména o víkendu a ve svátek.

Další atraktivity.

Z dalších výletních míst navštivte zajímavé lokality na atolech North Malé a South Malé. Ku příkladu zajímavé potápěčské lokality – oba břehy průlivu Vaadho Kandu, vraky okolo atolu Gaafaru Falhu atd. Atol North Malé zase nabízí výborné podmínky na surfování. Na ostrůvku Thulusdhoo se vyrábí tradiční maledivské bubny, provozují se tradiční tance a vyrábí se solené speciality z rybího masa. Na ostrově Huraa postavila bohatá dynastie sultánů z Huraa krásnou mešitu. Navíc je zatím ostrov jen málo dotčen turistickým ruchem. Na ostrově Himmafushi můžete navštívit také hlavní třídu lemovanou obchůdky s typickými suvenýry z Malediv. Jeden z nejpůvabnějších ostrovů severu se jmenuje Dhiffushi. Je to rybářská osada s tradičním způsobem života, dvěma mešitami, školou a množstvím zeleně. Pěstuje se tu také tropické ovoce.

Žraloci a maledivské pyramidy.

U mysu Hammerhead point můžete obdivovat žraloky kladivouny. Žraločí sezona začíná na atolu Ari od května do září. Ostrov Kandu Maa Vám poskytne pohled na nedotčené korály v křišťálově čisté vodě a ostrov Gan je letovisko s dobovým vzhledem, pozůstatky z dob druhé světové války a s unikátními maledivskými pyramidami – tzv. hawity, což jsou starověké pahorky objevené na jižních atolech. Jedná se o základy buddhistických chrámů. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Maledivy'
Tipy na jiné články