Z Maďarska nejen s uherákem v tašce

vydáno 04.03. 2013 • Maďarsko • zobrazeno 863x

Pro pamětníky časů předcházejících sametové revoluci v roce 1989 bylo Maďarsko alespoň v 80. letech 20. století ostrůvkem svobody a konzumního způsobu života. Mnoho Rakouských a Německých firem bylo osloveno tehdejší Maďarskou vládou, aby přesunuli své výrobní závody do této země, jelikož chřadnoucí socialistická ekonomika byla na pokraji krachu a veřejné finance se zdáli neudržitelné. Příchod firem a jisté pootevření Maďarských dveří západnímu kapitálu mělo za následek nebývalou proměnu sortimentu v regálech nejen Budapešťských obchodů. Pro návštěvníka mířícího do Maďarska ze zemí bývalého východního bloku se tak otevírala možnost zažít alespoň krátký a poněkud omezený sen o konzumním způsobu života.

   Obchody, ve kterých se regály prohýbaly pod dvoulitrovými lahvemi Coca Coly a jiným západním zbožím, byly prvým kontrastem k poloprázdným normalizačním samoobsluhám, ve kterých se dalo koupit sice neuvěřitelné množství lízátek se žvýkačkou uvnitř, ale například ženské hygienické pomůcky byly fatálně nedostatkovým zbožím.

   Našinec, zvyklý prostát ve frontě na banány třeba celé hodiny, namísto aby se věnoval svým blízkým, po příchodu do Maďarského obchodu nevěřícně poulil oči a zapomněl kontrolovat polohu své spodní čelisti, když spatřil nepřeberné množství sortimentu, který nejen že vypadal vábivě, ale poskytoval i nové představy o pohodlnosti života.

   Od těchto dob však uplynulo hodně času a konzumní ráje obrovských obchodních domů zaplnily českou kotlinu v míře nevídané ani na západě od Českých hranic. Vábidlo, jakým bezesporu Maďarský zázrak pro Čechy a ostatní národy v sféře vlivu Moskvy byl, již ztratilo svou výjimečnost, ovšem zbývá spousta ostatních věcí, a nutno dodat že svou povaho spíše tradičnějších a kvalitnějších, které si touží odvést každý návštěvník země, jejíž osu tvoří Evropský veletok Dunaj. Pro začátek postačí zmínit, že Maďarsko dokáže nabídnout mnohem více než Uherský salám a Maďarkou klobásu.

   Budapešť

 Hlavní město je bezesporu výstavním stánkem celého Maďarska. Je zde největší koncentrace památek a kulturních institucí, které jsou jakoby samozřejmě doplněny nejluxusnějšími obchody, největšími trhy a ostatními místy, po nichž nákupuchtivé srdce návštěvníka zatouží.

   Za vínem a potravinami míří obyvatelé Budapešti obvykle do největší městské tržnice na náměstí Fovam tér. Nepřeberné množství kvalitní domácí zeleniny, kvalitních suchých salámů a klobásek udělá jistě potěšení každému gurmánovy, který toto místo navštíví. Rovněž kvalitní Tokajské víno, které proslavilo Maďarské vinaře, zde lze koupit za rozumnou cenu. Návštěvník jen musí pamatovat, že před osmou ranní a po šesté večerní je tržnice uzavřena.

   Vášeň pro starožitnosti a rovněž nejrůznější upomínkové předměty ukojí každý v ulici Falk Miksa. Navštívil li někdo Ostravskou ulici Stodolní a byl překvapen koncentrací klubů a hospod na malém místě, potom podobný pocit lze zažít i na ulici Falk Miksa jen s tím rozdílem, že bary a kluby jsou zde nahrazeny antikvariáty, starožitnictvími a ostatními vetešnictvími, nabízejícími všechny představitelné i nepředstavitelné věci. Obchody na Falk Miksa jsou přes týden otevřeny nezřídka až do pozdních večerních hodin, o víkendech jsou ale uzavřeny. 

   Cenově jsou Maďarské obchody srovnatelné s těmi Českými. Základní potraviny a zboží běžné spotřeby je více méně stejně drahé jako u nás. Za luxusnější salámy, sýry či víno ovšem zákazník bude muset sáhnout poněkud hlouběji do kapsy. Ti, kteří v průběhu návštěvy zatouží po sladkém, také nebudou připraveni o požitek. Město je proslaveno velkým množstvím cukráren (maďarsky Cukrászda), které nenabízejí pouze obvyklý sortiment věnečků a větrníků. Naopak, každá ze zdejších cukráren má svoji specialitu a na ní je sortiment založen. Například Cukrászda Ruszwurm nabízí nadýchané pečivo, které se podobá Českým koblížkům, ovšem chuťově jde o věci nesrovnatelné.

     Ostatní centra 

Maďarská nížina je velice úrodná a tak můžeme v ostatních centrech natrefit na nepřebernou nabídku čerstvé zeleniny a ovoce. Rovněž lze doporučit návštěvu vinařství kolem města Szegedu, kde se vyrábí ta nejkvalitnější tokajská vína a prodávají je za přijatelné ceny. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Maďarsko'
Tipy na jiné články