Vydejte se do kanadského Edmontonu

vydáno 06.09. 2013 • Kanada • zobrazeno 2052x

Edmonton se dá z mnoha hledisek bez přehánění považovat za velmi výjimečné město. Ačkoliv se v jeho okolí vyskytuje obrovské nerostné bohatství, nepatří ke klasickým průmyslovým městům. Právě naopak, oplývá velkým podílem městské zeleně a jeho ovzduší je celkem čisté. Z pochopitelných důvodů, které se ihned dozvíte, se mu často říká město festivalů a nakupování. Pro turisty představuje velice atraktivní místo díky celé řadě komerčních věcí. Jedná se o jakýsi luxus, jenž z tohoto města vzhledem k jeho majetku vyzařuje. Zároveň tu je také zajímavé a milé prostředí. Edmonton se neřadí  k normálním velkoměstům, které se dají v Kanadě najít. Počet obyvatel se pohybuje okolo 800 tisíc. Celá jeho hlavní oblast i s nejbližším okolím malinko převyšuje jeden milion obyvatel.

Město objevíte v provincii Alberta, uprostřed velké prérie. To mu dává možnost disponovat ohromnou zemědělskou oblastí s úrodnou půdou. V tomhle regionu se sice nachází i Calgary, které je více zalidněné, přesto je Edmonton hlavním městem Alberty, možná i z důvodu, že vznikl dříve než Calgary. Oficiální prameny uvádí, že byl založen roku 1795. Status města získal skoro o sto let později. Edmonton je typický díky svému pyšnému urbanistickému konceptu. Okolo vyskytující se prérie zabírají doslova obrovskou plochu, větší než třeba Toronto, Montreal, nebo americké Chicago. Z toho důvodu mu to i při méně obyvatelích umožňuje chlubit se centrem plného zeleně.

Jak už bylo řečeno, celý Edmonton vás na první pohled utvrdí v tom, že se jedná o moderní a bohaté město. To je samozřejmě také pravda. Příjmy získává především z turismu. V nejbližším okolí Edmontonu se těží ropa, diamanty a zemní plyn. Celé tohle území je docela málo zalidněné , což platí zároveň o celé Kanadě. I tak tvoří Edmonton, Calgary a další okolní průmyslová města společně skoro většinu kanadských obyvatel. Velká rozloha města nese kromě výhod v podobě bohatství a zeleně také i nepříjemné dopravní komplikace. Vše je od sebe celkem vzdálené. Do Edmontonu se dopravíte velmi snadno, mají tu hned dvě mezinárodní letiště, dále navrhujeme používat jako první možnost nadzemní dráhu, poté autobusy a trolejbusy. Jestli si raději chcete prohlédnout centrum města, všude se dostanete pěšky. Stačí se držet podél řeky North Saskatchewan River, která městem protéká.

Již na začátku tohoto povídá jsme se dotkli tématu nakupování. Co se týče Edmontonu, má se opravdu čím chlubit, a slovo dobré nakupování představuje v jeho případě slabý odvar tohoto slova. Město se právem pyšní tím největším nákupním střediskem, které vůbec v Severní Americe naleznete. Ve světě zaujímá čtvrtou příčku. Jmenuje se West Edmonton Mall. Postavili jej již roku 1981, a až do roku 2004 bylo největším nákupním střediskem na světě. V současné době tu objevíte přes 800 obchodů a mnoho dalších atrakcí. Mezi ty nejznámější patří Galaxyland. Jedná se o obrovský lunapark s jedinečnými atrakcemi. Dále třeba Vaterland, největší aquapark  celého kontinentu. Mimo to se chlubí největším bazénem s umělými vlnami na světě. Pokud máte rádi adrenalinové sporty, můžete si tu skočit i bungee-jumping. Co v tomto ohromném centru najdete jiného? Samozřejmě zmíníme Ice Palace s velkým ledovým kluzištěm, či Sea Life Caverns s lachtany. Jestli se rádi bavíte, či s vámi jsou děti, buďte si jisti, že tu strávíte dva a více dnů. Po návratu do naší vlasti vám asi při vyprávění moc lidí neuvěří, že jste pobyli několik dní v obchodním centru. A hlavně, jestli patříte mezi tzv. pařmeny, musíte zajít do těchto dvou ulic: Old Strathcona a Whyte Avenue, kde odhalíte velké množství restaurací, barů a diskoték.

I přes krásné obchodní středisko byste neměli zapomenout ani na některé festivaly. Proto vám doporučujeme vybrat si za účelem návštěvy Edmonton v létě. Na konci července se pořádá asi ten nejznámější, a sice Capital Ex. Jeho symbolem je zlatá horečka. Město je tou dobou zaplaveno ohňostroji, různými závody na vozících a raftech, ale i hudbu. Uznávaným festivalem umění na celém světě je The Works Art & Design Festival, který se koná na přelomu července a srpna. V tom období můžete navštívit také festival, jenž připomíná velkou etnickou rozmanitost města. Jmenuje se Heritage Days Festival. Tím posledním nejznámějším festivalem je pak The River City Shakespeare Festival. Jak už název napovídá, jedná se o divadelní festival konaný v červnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Kanada'
Tipy na jiné články