Versailles - tam, kde se psala historie

vydáno 05.09. 2013 • Francie • zobrazeno 4258x

Centrem kraje Ile de France je Paříž, okolí města se rozkládají drobná předměstí a městečka, které jsou součástí bohatého předměstského života Paříže. Ile de France je vskutku historickým krajem, kde se psaly dějiny. Najdeme zde hustou enklávu zámků, kterým vévodí královské Versailles.

Tváří v tvář dějinám.

Zámek ve Versailles zažil mnoho dějinných událostí důležitých nejen pro Francii, ale i celý svět. Ještě počátkem 17. století bylo Versailles malou ospalou vesnicí s močály a lesy plnými lovné zvěře, kam občas král zašel na lov. Klid vesničky se změnil v okamžiku, když se v roce 1661 rozhodl Ludvík XIV. ke grandiózní přestavbě a úpravě celého rozlehlého areálu. Fenomén Versailles byl na světě. V roce 1783 se v komnatách Versailles podepsal známý Versailleský mír, který ukončil Americkou revoluci.

Zelená krása inspirací pro umělce.

Ile de France je plná nejen krásných zámeckých parků, ale také divoké zeleně a úrodných políček. Můžete se tu na dosah civilizaci příjemně procházet po krásné tiché krajině. V parném letním horku uvítáte osvěžující stín lesů a topolů. Ile de France je kraj zúrodňovaný řekami Seinou a Marnou. Venkovské kouzlo Ile de France odpradávna inspirovalo nejrůznější umělce. Byl to ku příkladu Corot, Russoe nebo Cézanne.

Zámek ve Versailles.

Ile de France si oblíbila královská šlechta hned poté, když francouzský král František I., dal na počátku 16. století, upravit zámek ve Fontainebleau na renesanční palác. Stavba zámku ve Versailles definitivně potvrdila výsadní postavení kraje jako politického centra. Klasicistní zámek Versailles pochází z „dílny“ několika architektonických mágů – La Notreho, Le Vaua, Le Bruna a také Julesa Hardouina – Mansarta. Není divu, že tento skvostný zámek je nejnavštěvovanější památkou Francie.

Mocný král Slunce.

Každý chce totiž vidět legendami opředený „památník“ mocného krále Slunce Ludvíka XIV. Právě za Ludvíka XIV. se Versailles stalo respektovaným centrem politické moci ve Francii. Dodnes se zámek využívá k důležitým státnickým událostem.

Zahrady, fontánky a bazénky.

Na první pohled Vás upoutají francouzské zahrady, jejichž typickým rysem je geometrické uspořádaní cestiček a keřů. Krásná je Královská zahrada se zrcadlovým bazénem, kolonáda, Velký kanál, kde se pořádali slavnosti na loďkách, zámeček Malý Trianon, který si oblíbila Marie Antoinetta nebo Neptunova a Dračí fontána. Za návštěvu stojí také oranžérie s exotickými rostlinami a Latonina fontána. Zajímavé jsou důmyslné fasády zámku, kde se střídají cihly, otesaný kámen, špičaté střechy a nádvoří ze sochami.

Pompézní interiéry Versailles.

Přepychové místnosti se nacházejí především v prvním patře zámku ve Versailles. Mramorové nádvoří obklopují soukromé komnaty krále a královny. Reprezentační komnaty pak nabízejí pohled směrem do zahrady. Zde se odehrával oficiální život u dvora. Každý návštěvník žasně nad luxusní výbavou a materiály. Všude kam se podíváte je mramor, kamenné reliéfy, dřevořezby, nástěnné malby, zlato, stříbro a samet. Mezi nejpompéznější patří Zrcadlový sál, který je dlouhý 70 metrů. K zajímavostem patří ku příkladu knihovna, Salon de Vénus nebo Korunovační síň.

Z dalších zámků vybíráme …

Vedlejší zámek Rambouillet je využíván jako letní rezidence francouzských prezidentů. Zámek Malmaison býval oblíbeným sídlem císařovny Josefiny. Chateau ďEcouen leží v severní oblasti Ile de France a je příkladnou ukázkou renesančního života. Na jihu zase najdete zámek Vaux-le-Vicomte s překrásnými francouzskými zahradami. Předností zámku ve Fontainebleau je jeho malebná poloha v zalesněném prostředí. Zámek je postaven v příjemném florentsko – římském slohu. Samozřejmostí jsou přepychové komnaty a vzorně upravené zahrady. Z interiérů počítáme k nekrásnějším místům renesanční plesový sál, galerii Františka I. nebo Appartements de Napoleon I. Udělejte si příjemný výlet po zámcích Ile de France. Můžete využít zdejší pěších a cyklistických stezek. V každém městečku a vesničce na Vás čekají příjemné hospůdky a kavárničky, které zvou k příjemnému posezení. Ile de France je skvělým tipem na zajímavou dovolenou s Paříží na dosah. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Francie'
Tipy na jiné články