Váhy, míry a kalendář v Thajsku

vydáno 05.09. 2013 • Thajsko • zobrazeno 2579x

Váhy a míry

V Thajsku se běžně využívá metrická soustava, která byla uzákoněna v roce 1923. Výjimkou jsou jednotky vzdáleností, které jsou občas udávány v tradičních thajských jednotkách waa, ngaan či rai. Může se vám tedy stát, že starší obyvatelé Thajska budou označovat váhy a míry tradičním thajský systémem, který využívají např.  řemeslníci, loďaří či tesaři. Ovšem tento systém je spíše unikátní. K základním představám o vzdálenosti, objemu a váhy vám pomohou tyto základní údaje:

1 g

kg

1 ní 2 cm

1 m

1 m

1 km

1 l

1 l

Časový posun

Thajské království je stát v jihovýchodní Asii. Je třeba si tedy uvědomit, že existuje určitý časový posun. Pro Thajsko je to 5 hodin (v létě) nebo 6 hodin (v zimě) plus. Proč je časový posun v zimě o hodinu delší? Odpověď je zcela jednoduchá. Thajsko totiž nepoužívá zimní a letní čas, na rozdíl od nás, proto se zimní a letní posuny liší.

Thajský letopočet

Thajsko je velmi výjimečné díky svému Buddhistickému zázemí. Počátek doby Buddhismu (den vstupu Buddhy do nirvány) se datuje o 543 let dříve než počátek Křesťanství. V roce 1941 rozhodl thajský premiér, že se roky budou roky počítat právě od tohoto roku 543 p.n.l a že se bude používat thajský solární kalendář. Je to tzv. thajský solární letopočet. Proto se zde nyní můžeme setkat se zcela jiným rokem, než je tomu u nás. Rok 2010 je v Thajsku rokem 2553. Pro nás velice zajímavé datum plné technologické robotické budoucnosti, ovšem pro Thajsko zcela nevinná přítomnost. Buddhistický letopočet se běžně používá ve všech částech Thajska. Ten křesťanský se používá pouze v bankovním styku, kdy je potřeba komunikovat s okolním světem.

Kalendář a výjimečné oslavy Nového roku

Thajsko mělo díky odlišnému datování i jiný kalendář, než běžná západní civilizace.  Příkladem byla oslava Nového roku, která připadala na duben. Příchod Budhy, nazývaný Songkran, se oslavoval od 13. dubna do 15. dubna. Bohužel se tato výjimečnost stala otrokem globalizace a v roce 1940 posunulo Thajsko svůj Nový rok z 13. dubna na 1. ledna, právě podle ostatních zemí ve světě. Ovšem ty pravé oslavy Songkranu jsou stále obvyklostí dubnového měsíce a patří mezi nejoblíbenější svátky v Thajsku. Ulice měst se ponoří litrů vody, které mají připomínat tradici „házení vody“ jeden přes druhého. Tyto oslavy jsou dokonce celosvětové vyhledávány, jelikož nabízejí neuvěřitelný zážitek plný zábavy.  

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Thajsko'
Tipy na jiné články