Užijte si krásný víkend ve Stockholmu

vydáno 19.02. 2014 • Švédsko • zobrazeno 2442x

Velice kvalitní dovolenou může každý z nás prožít ve Švédsku. Oficiálním názvem země je Švédské království a je to jedním ze států na Skandinávském poloostrově. Země se nachází v severní Evropě a hraničí s Norskem a Finskem. Švédsko je velmi krásnou a osobitou zemí, do které se každoročně vydávají tisícovky turistů z celého světa. Tento třetí největší stát Evropské unie má asi 9,5 milionu obyvatel. Hustota osídlení je zde paradoxně velmi nízká, je to pouhých 21 obyvatel na km². Hlavním městem země je překrásný Stockholm, který je zároveň i největším městem země.

Švédsko je samostatným státem už od 17. století, kdy se říše velice rychle rozvíjela a to vedlo ke vzniku Švédského království. Poslední válkou, kterou Švédsko prošlo, byla válka v roce 1814. Od té doby je v zemi mír a klid. Dnes Švédsku vládne konstituční monarchie a země se pyšní vysoce rozvinutou ekonomikou. Švédsko je od 1. ledna 1995 členem EU. Švédsko se právem považuje za jednu z nejkrásnějších zemí Evropy. Velká část země je pokryta hustými lesy a na západní části se rozkládá masiv Skandinávských hor. Už proto, že je hustota zdejšího obyvatelstva tak nízká, je země velice lákavým cílem mnohých turistů, kteří milují hlavně přírodu a klid. Nejdůležitějšími přírodními zdroji země je voda, dřevo a železná ruda. Tyto přírodní zdroje jsou velice důležité a utvářejí většinu ekonomiky země. Zajímavostí je, že se Švédsko považuje za ekologicky velmi šetrnou a moderní liberální zemi, což také zaručuje velmi vysokou úroveň žití.

Název země by měl zřejmě odvozen od názvu germánského kmene Sveů. Tento kmen v minulosti obýval oblast dnešního Švédska. Někteří historici ovšem sdělují, že odvození názvu není zcela jasné a pravdivé a může se za ním skrývat něco úplně jiného.

Země se celá nachází na Skandinávském poloostrově a leží západně od Baltského moře a Botnického zálivu. Dělí se na tři hlavní oblasti, Norrland, Svealand a Götaland. Zhruba 15% území leží za severním polárním kruhem, kde žije nejméně obyvatel a je to spíše oblast, do které se jezdí dívat turisté. Jih země je zemědělsky zaměřená. Švédsko se vyznačuje krásnými jezery a překrásnými parky. Přes svou typickou polohu má tato krásná země převážně mírné podnebí, což má na svědomí teplý Golfský proud. Výjimkou zde nejsou listnaté lesy na jihu a borovice a smrky na severu. Pokud byste se chtěli vydat na sever této kouzelné země, určitě se připravte na subarktické podnebí. Zajímavostí je, že severně od polárního kruhu v určité letní dny vůbec nezapadá slunce a v zimě vůbec nevychází.

Již zmíněné překrásné město, které je zároveň hlavním a největším městem země, je Stockholm. Toto město leží na východním pobřeží a obklopuje ho jezero Mälaren a Baltské moře. Obyvatel zde žije skoro 800 000. Toto důležité obchodní průmyslové centrum Švédska je domovem mnoha historických i kulturních krás. Sídlí zde také švédská vláda a parlament, včetně krále. Stockholm byl důležitým tržním místem, což dokazují také první písemné zmínky z roku 1252. Toto město bylo původně založeno za účelem obrany na jezeře Mälaren. První stavba tady byla strážící pevnost. Hlavním městem Švédska se stal Stockholm už v roce 1523. Stockholm ovšem není jen kulturním a průmyslovým střediskem, je to jeden z nejdůležitějších přístavů na světě.

V tomto překrásném městě je nádherná radnice, ve které se každoročně vyhlašují Nobelové ceny. A v roce 1912 se zde dokonce konaly také letní olympijské hry. Za návštěvu zde rozhodně stojí zejména Stockholmská Velká synagoga, které je velice krásná a je opravdovým historickým skvostem nejen města, ale celé země. Ve Stockholmu se také narodila spousta slavným a důležitých osobností. Za všechny je to například Jacob Bjerknes (1897 – 1975), Alfred Nobel (1833 – 1896), Carl-Gustav Arvid Rossby (1898 – 1957) a August Strindberg (1849 – 1912).

Na dovolenou se můžete do Stockholmu, stejně jako kamkoli jinam do Švédska, vydat kdykoli během celého roku. O zábavu zde rozhodně není nouze kdykoli. V zimě zde zažijete typicky severské počasí a v létě se zase ohřejete v příjemných teplotách. Podnebí je zde sice mírné mořské, ale déšť zde potkáte během celého roku. Bez deště by ani Stockholm nebyl Stockholmem. Nejvíce si zdejší krásy určitě užijete během léta, kdy si budete moci v příjemných teplotách prohlédnout krásy města. Ovšem pokud si myslíte, že si odtud snad odvezete opálení, jako z jižních států, tak na to určitě zapomeňte. Nejteplejším měsícem je zde červenec. A průměrné teploty se v červenci pohybují okolo 22°C. Není však výjimkou, že mohou teploty i v létě klesnout k 13°C. Nejvíce deštivých srážek zde místní očekávají vždy v červenci a srpnu. V těchto měsících jsou zde sice srážky velice časté, ale trvají opravdu jen krátce a po chvíli po nich není ani zdání.

Již zmíněná historie města se promítá do nádherných historických památek, kterých je ve Stockholmu opravdu spousta. Po dlouhé procházce po památkách určitě každý ocení návštěvu krásné místní restaurace, ve které bude mít možnost ochutnat vynikající švédskou kuchyni. Místní si zakládají na spokojenosti svých návštěvníků a podle toho s nimi také jednají. Ubytovat se můžete v některých z luxusních hotelových komplexů, kde se budete moci nechat rozmazlovat od rána do večera. Nebo můžete prožít krásné romantické chvíle v některém z domáckých hotýlků, ve kterých se budete cítit velice příjemně a budete se sem chtít vracet stále znovu a znovu.

O dovolené ve Stockholmu se můžete informovat u některé z cestovních kanceláří, nebo se za dobrodružstvím a dokonalým výletem můžete vydat na vlastní pěst. Litovat své cesty do Švédska rozhodně nebudete.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Švédsko'
Tipy na jiné články