Užijte si krásnou dovolenou v Portu

vydáno 01.03. 2014 • Portugalsko • zobrazeno 2392x

Zcela nevšední zážitek čeká každého, kdo bude chtít navštívit zemi, která se jmenuje Portugalsko. Oficiálním názvem je Portugalská republika a nachází se na jihozápadním světadílu. Jediným pevninským sousedem země, je Španělsko a zemi omývají vody Atlantského oceánu. Zajímavostí je určitě název země, ten pochází z římského označení Portus Cale, což bylo původně označení osady, která sídlila v ústí řeky Douro. Portugalsko má velice zajímavou historii, nad kterou se budou divit i samotní historici.

Republikou byla tato země vyhlášena 5. října 1910 a za první světové války stálo Portugalsko na straně dohody. Už v roce 1926 došlo k vojenskému puči a roku 1932 se chopil moci ministr financí António de Olivera Salazar a vedl zemi k diktatuře ve spojení s římskokatolickou církví. Za druhé světové války bylo Portugalsko neutrální zemí a už roku 1949 se stalo zakládajícím členem NATO. V roce 1986 tato krásná země vstoupila spolu se Španělskem do Evropského společenství. Zajímavostí je, že země vede opravdu dlouholetý spor se Španělskem o oblast Olivenca. Toto území totiž bylo od 13. století součástí Portugalska, ale roku 1801 se země musela území vzdát ve prospěch Španělska.

Zdejší podnebí rozhodně mile překvapí zejména návštěvníky země. Je dobré vědět, že na severu a západě země je podnebí mírné oceánské a na jihu zase subtropické středomořské. Proto se milovníci tepla a dokonalé dovolené vydávají zejména na jih Portugalska.  Zde se totiž mohou milovníci exoticky nechat hýčkat teplými a příjemnými slunečními paprsky a zchladit se mohou v příjemně prohřátém moři. Zárukou dovolené v Portugalsku je fakt, že si jeho návštěvníci odtud odvezou minimálně překrásné opálení, kterým se budou moci pyšnit ještě dlouho po příjezdu domů.

Pokud se jedná o obyvatelstvo, je země domovem asi 11 mil. obyvatel. V minulosti se mnoho místních obyvatel stěhovalo do jiných evropských zemí za lepší životní úrovní. Ovšem dnes je tomu naopak, Portugalsko je cílem mnoha přistěhovalců z různých koutů světa. Velkým problémem země je negramotnost, která činí dnes asi 5% populace. Místní s tímto problémem neustále bojují. Zajímavostí země, mnoho různých kultur, které zde jsou k vidění. Protože se zde vystřídalo za posledních 3000 let mnoho různých civilizací, jsou zde stopy po každé z nich. Zejména můžete sledovat pozůstatky fénické, řecké, keltské, kartaginské, římské i arabské kultury. Pokud se jedná o kulturu země, člověk si může přečíst díla od světoznámých básníků, jako je například Luis Vaz de Camoes, Fernando Pessoa a José Saramago.

Druhým největším městem Portugalska je Porto. Je to velice moderní a krásné město, které člověk najde nedaleko břehu Atlantského oceánu. Toto město je jednou z kulturních i průmyslových částí země. A spolu s Lisabonem patří Port k nejvíce navštěvovaným městům země. Porto určitě každý zná také kvůli výbornému Portskému vínu. Toto město je totiž celosvětovým vývozním artiklem.

Velice zajímavá je zejména historie města. První dochované zmínky pocházejí už ze 4. století. Úplně původními obyvateli města byli Keltové. Poté ve 12. století započala stavba katedrály Sé de Porto a velkou zajímavostí této stavby je, že se některé části dochovaly v románském slohu, v gotice a baroku. V Portu také ve 13. století vznikla nejstarší vojenská aliance na světě. Velmi se zde rozvíjela zejména lodní doprava. Postupem času zde nezadržitelně rostl také rozvoz vína a i díky tomu vznikly lodní cesty mezi Portem a Anglií. Potom, během 18. a 19. století se město velice rychle rozvíjelo a rostlo. V tomto období bylo postaveno mnoho krásných budov, které jsou ve městě k vidění dodneška. Zejména překrásný kostel, z nějž se dochovala věž, Torre dos Clérigos, ta je vysoká 76 metrů. V 2. polovině 19. století se ve městě začaly vystavovat významné železnice.

Portugalsko je celkově známo svým sportovním zaměřením. Jinak tomu není ani v Portu. Nejpopulárnějším sportem je zde fotbal a nejúspěšnějším fotbalovým klubem je FC Porto, dalšími kluby jsou například Boavista FC a SC Salgueiros. Ovšem ne jen fotbal je dominantou Porta, je to také významné kulturní středisko a v roce 2001 se dokonce pyšnilo označením Evropské hlavní město kultury. Pravidelně se zde koná filmový festival, který se jmenuje Fantasporto. Návštěvníci tohoto místa zde mohou navštívit také různá muzea, galerie, divadla a další kulturní budovy.

Hlavní dominantou města jsou zdejší mosty. Ty byly v minulosti i dnes možností, jak přepravovat různé věci i lidi. Prvním mostem zde byl pontonový most, který byl vystaven roku 1806. Výstavba dalších mostů na sebe nenechala dlouho čekat. Neznámějším a asi i nejkrásnějším mostem města je dvoupatrový most Ludvíka I. Ten je vysoký 45 metrů a jeho stavbu řešil slavný Théophile Seyrig. Most byl vystavěn v letech 1881 – 1886.

Půvabné město Porto je pýchou země a míří sem každoročně tisícovky turistů z celého světa. Ať už si chtějí návštěvníci města odpočinout od všedních starostí, užít si dovolené v obklopení slunečným paprsků, nebo chtějí poznat kulturu a historii města, vše je zde k dispozici. Toto město je dokonalé ve všech směrech. Ubytovat se jeho návštěvníci mohou v některém z mnoha hotelových komplexů nebo v malém místním hotýlku, kterých je zde nespočet. Užijte si tedy i vy krásnou dovolenou, která na vás čeká v Portu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Portugalsko'
Tipy na jiné články