Ulcinj - přístav pirátů a místo vězení Cervantese

vydáno 06.09. 2013 • Černá Hora • zobrazeno 2296x

Měto Ulcinj je jedno z nejstarších na jadranském pobřeží a pokud bychom chtěli s tímto místem spojit některou z proslavených historických osobností, dospěli bychom k překvapivému odhalení. V roce 1571 se odehrála velká námořní bitva u Lapantu, při které byl zajat a pět let vězněn právě ve městě Ulcinj Miguel de Cervantes Saavedra - tvůrce známého Dona Quijota. Čekal zde na zaplacení výkupného a některé zdroje uvádí, že byl snad i prodán jako otrok na místním trhu.

V minulosti nebyl Ulcinj vůbec tak nádherným místem k životu, tak jak to dnes bez pochybností vypadá. Jelikož je město strategicky umístěno, poblíž dnešních hranic s Albánií, byla jeho kultura a charakter určovány spíše pravidelnými útoky dobyvatlů, než přímořským klimatem. Některé skupiny nezvaných nájezdníků město poničily a odpluly, někteří se v něm na určitou dobu zdrželi. Po určitý čas to byl dokonce pirátský přístav. To už je však dávnou minulostí. V dnešní době je Ulcinj proslaven jako místo relaxace na pobřeží se spoustou restaurací a vinárniček, které můžete nalézt v hojném množství právě v historickém centru města.

V současnosti je Ulcinj jedním z nejvyhlášenějších pobřežních letovisek v Černé hoře. Najdete jej asi dvacet kilometrů jihovýchodně od Baru, jedná se o nejjižněji položené město v této zemi. Nejen jeho divoká a rozmanitá historie přitahuje turisty, ale také ráz okolní krajiny. Za hranicemi města se vinou příjemné vinice a olivové háje, na rozdíl od typické krajiny černohorského pobřeží, která se vyznačuje vyčnívajícími horskými štíty. Nádherná okolní příroda tak násobí neopakovatelnou atmosféru pláží, které společně s historickým centrem města a místní pevností vytváří právě takový obraz reality, za kterým se návštěvníci budou vždy rádi vracet.

Nejoblíbenější pláží v okolí je Velika plaža, její jméno si zajisté přeložíte sami. Tato pláž neleží přímo ve městě, ale je nutné se na ni vypravit asi pět kilometrů jihovýchodním směrem, určitě se to ale vyplatí. Je centrem rozmanitých vodních sportů a rekreačního pobytu v plavkách na pláži

Pojmenování Velika plaža má svůj důvod. Velmi široký, v průměru zhruba 50 m, bílým pískem pokrytý, pruh pláže se táhne v délce deseti kilometrů po pobřeží. To je opravdu hodně prostoru, abyste měli na pláži dostatečnou volnost. Některé její části jsou olemovány restauracemi, zábavními podniky a sportovištěmi, což dělá z Velike Plaži místo, ze kterého se po celou dobu svého pobytu nemusíte nikam vzdálit.

To by Vám ale nakonec mohlo přijít líto. Určitě navštivte alespoň Ulcinjskou pevnost, kterou můžeme zařadit k jedněm z nejkrásnějších míst na jadranském pobřeží. Z hladiny moře, na výběžku ležícím uprostřed dvou zátok, vystupují majestátní hradby. Nejsou cenné jen kvůli svému romantickému vzezření, ale především kvůli své architektonické různorodosti - části hradeb pochází z 5. století př. n.l., části byly postaveny za rozmachu Osmanské říše a nejdeme zde i části postavené v období slavných časů Benátského dóžectví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Černá Hora'
Tipy na jiné články