Turecko

vydáno 05.09. 2013 • Turecko • zobrazeno 2084x

Orient se západní tváří, tak bývá často nazývané Turecko. Tato země je spojením západní životní kultury a islámské architektury. V historii Turecka najdete mnoho památek připomínající rozmanité kultury, např. řecké kolonisty, Římany, Byzanc, Chetitskou říši a mnohé další. Nádherné mořské pobřeží, skalní útvary a travertinové kaskády, těmito přírodními zajímavostmi se může Turecko pyšnit.

Pokud se chcete vydat do této fascinující destinace, je zapotřebí mít platný cestovní pas ČR a vízum. Turistické vízum stojí 570 korun a jeho vyřízení trvá 2 dny s platností 30-ti dnů. Vízum lze získat pouze na Velvyslanectví Turistické republiky v Praze.

Je mnoho možností jak se dopravit do Turecka. Jedna z možností je letadlem.  Letenka z Prahy do Istanbulu, Ankary a Antalye stojí přibližně 7000 korun a cesta trvá 2 hodiny. Naopak levnější způsob je doprava autobusem, která trvá sice 35 hodin, ale zpáteční lístek vás vyjde na 4300 korun. Nejdelší, ale zase nejzajímavější cesta je vlakem. Spojení Brno- Budapešť- Bukurešť- Istanbul trvá 36 hodin a cena se pohybuje okolo 4000 korun. Nejkomplikovanější je cesta autem. Kvůli špatné kvalitě silnic, velké vzdálenosti a značným průtahům na hranicích se klidně může stát, že se vám cesta prodlouží a prodraží. Na hranicích se auto zapíše a je vydán termín, kdy musí být vozidlo vyvezeno.

Co se týče ubytování v Turecku, jsou k dispozici hotely, hostely, motely a penziony v různých kategoriích. Nejlevnější pokoj s příslušenstvím v Istanbulu stojí okolo 4-5 dolarů za osobu na noc. Ovšem najdete zde i luxusní hotely za desítky dolarů.

Hlavním město Turecka je Ankara a největší město je Istanbul. Najdete tam mnoho historických, zajímavých staveb. Pokud ovšem chcete jet k moři, pak se vydejte do oblasti Turecká riviéra nebo Egejská riviéra.

Istanbul je město s mnoha národnosti, čilým ruchem života a bohatým kulturním dědictvím. Výhodou turistů je, že všechny významné památky se dají navštívit v jediné čtvrti, Sultanahmet. Mezi nejznámější istanbulské stavby patří Chrám boží moudrosti (Hagia Sophia). Ze začátku stavba sloužila jako Byzantský chrám, poté jako osmanská mešita a v dnešní době jako muzeum. V muzeu najdete muslimské i křesťanské prvky. Hned naproti Chrámu boží moudrosti stojí Modrá mešita. Ta měla za úkol předčít krásu Chrámu boží moudrosti, je však na vás, jaká stavba se vám líbí víc. Před Modrou mešitou se nachází náměstí sultána Ahmeta. Dříve se zde nacházelo dějiště sportovních her, byzantský hipodrom. Co musíte vidět, je honosné sídlo sultánů. Palác Topkapi patří k nejbohatším muzeím na světě. K vidění jsou klenoty a šperky, cenné starobylé zbraně, vzácný porcelán a kaligrafie z majetku bývalých sultánů.  V Istanbulu najdete tisíce obchůdků tvořící bludiště. Místa kde tyto obchůdky najdete, jsou nazývány Velký bazar a Egyptský bazar. Můžete zde nakoupit opravdu neobvyklé kousky.

Turecká riviéra je oblast pobřeží Středozemního moře od města Alanya k městu Antalya, ve skutečnosti se Turecká riviéra táhne ještě dál za město Antalya. Tato oblast je především prázdninový ráj pro rodiny s dětmi a to díky povolnému přechodu do moře. Ovšem toto místo si oblíbí každý. Nikdo neodolá krásné písčité pláži s průzračným mořem, skalnatým horám a historickým i moderním městům. Turecká riviéra se značí nejviditelnějším rozvojem turistického ruchu z celého Turecka.

Na rozhraní Egejského a Středozemního moře se nachází Egejská riviéra, která sousední s řeckými ostrovy. Milovníci vodních sportů a antiky si určitě přijdou na své. V krásné azurové laguně v letovisku Ölüdeniz se nachází nejfotografovanější pláž na světě ve tvaru jazyka. I když Egejská riviéra je méně známa než Turecká, je zde mnoho věcí k spatření. Na pláž Iztuz kladou vajíčka ohrožený druh želv karety obecné. Určitě také stojí za to navštívit skalní hrobky v Tolose, dále Pamukkale neboli česky přeloženo bavlněný hrad. Zářivě bílé travertinové útvary, do nichž neustálé přitéká a na okraji odtéká čirá voda. Horká voda s 35 stupni celsia, oxidem uhlíku a rozpuštěným vápencem vyvěrá na povrch země v Pamukkale. Koupele jsou nejen léčivé, ale také uklidňující. Egejská riviéra může být nazývaná opravdovým skvostem.

Turecká kuchyně patří mezi nejzajímavější v Evropě, a zároveň nejzdravější na světě. Jídla nejsou příliš kořeněná a dbá se na vysoký obsah zeleniny a ovoce a vyvážený podíl masa s přílohou.

V Turecku můžete zažít i skvělou zábavu. Každý rok ke konci června se koná Kavkazský festival. Vše probíhá v městečku Artvin, kousek od gruzínských hranic, několik dní a nocí. Vystupují lidoví umělci, tančí se národní tance a vyprávějí se staré bajky a vše vrcholí poslední den býčími zápasy. Každý třetí týden v říjnu se konají ve městě Bodrun jachtařské závody.

Turecko je určitě zajímavá a velmi pěkná země. Budete nadšeni nejen z tyrkysově-modrého moře a krásných pláži, ale také z různorodých historických památek a budov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Turecko'
Tipy na jiné články