Turecko, země kde na vás dýchne orient

vydáno 30.09. 2013 • Turecko • zobrazeno 2160x

Turecko je velmi báječná země. Osobně jsem jí navštívila sice jen jednou, ale naprosto mne okouzlila a učarovala mi. I když jsem byla, ta typická turistika, která se jede hlavně vyráchat v moři a nachytat na pláži co nejvíce bronzu, oslovia mne tato země, velmi. Vyzkoušela jsem jejich jídlo, jejich lázně hamam, které byly jedinečné, několikrát jsem vyrazila na nákupy, viděla také nějakou tu tureckou památku. Nejvíce mne, ale překvapili turci. S těmi, se kterými jsem se potkala, jsem měla jen ty dobré zkušenosti, všichni byli neuvěřitelně milí, stále se usmívali, byli velmi hovorní, na každém rohu nás zastavili, ptali se, odkud jsme, vždycky se snažili ukázat, že česky taky něco umí (většinou ahoj, jak se máš a podobně).

Hlavním městem Turecka neboli Turecké republiky je Istanbul. Turecko leží na dvou kontinentech, v Evropě a v Asii. Území, které Turecko zabírá na Evropském kontinentu je srovnatelné, jako například Slovenská republika. Turecko omývá Černé moře, Egejské moře a Středozemní moře. Turecko je demokratický stát, má silnouroli v parlamentu. V Turecku nejvíce převažuje náboženství islám. To je velmi diskutabilní náboženství. V Turecku dále také mluví skoro všichni turečtinou, jen hrstka mluví kurdsky. Turci nejsou Arabové, je to velmi nevhodné je takto označit, nemají to rádi.

Turecký hamam. To jsou turecké lázně, které jsou naprosto jedinečné a báječné. Doporučuje se, navštívit tyto lázně ihned po příjezdu. Připravíte tak pokožku na opalování a užijete si skvělý relax. Nejdříve se převlékněte do plavek a vezměte si nabízenou osušku, nebo prostěradlo, které vám zapůjčí. Nejprve vás pošlou do sauny, kde můžete být, jak dlouho chcete. Záleží to zcela na vás, buď pět minut, nebo patnáct, jak vydržíte. Poté si jdete do místnosti odpočinout. Dají vám na vypití čaj, který je jejich a na který jsou právem hrdí. Dostanete jej buď teplý, nebo studený, jak budete chtít. Dále vám nabídnou vodu nebo kávu. Poté přijde na řadu peeling a dokonalé omytí. Přivedou vás do mramorové místnosti, kde vás položí na podložku a opláchnou. Poté tělo omyjou peelingem, znovu opláchnou a poté speciálními vaky, které jsou napěchované mydlinami, vás omyjou. Poté přichází na řadu masáž celého těla. Uvolníte se a krásně relaxujete. Poté končíme pleťovou maskou, která vám pleť osvěží. Celý hamam, v tuto chvíli končí a vy máte pleť hebkou a krásně jemnou.

Nákupy v Turecku jsou skvělé. Turecko je levná země a také jsou zde velké možnosti nákupu. Je zde velmi levné zlato, stříbro a také kožešiny. Dále se na trzích můžete setkat také s věcmi, které jsou značkové. Bohužel je lidé například nakradou z korby náklaďáků a poté prodají. V Turecku můžete také smlouvat, rádi smlouvají. Proto se zkuste zeptat, zda vám to dají za nižší cenu. Samozřejmě smlouvání nejsou naklonění zdaleka všichni, ale většina turků chce smlouvat, proto jim to dopřejte. Je možné, že ceu usmlouváte až na polovinu. Záleží na situaci.

Co se týče moře, záleží, kde se nacházíte. Na některých plážích jsou větší vlny a moře je trošku zrádnější, někde si skvěle zaplavete. Moře je, ale vždy krásně čisté. Pláže jsou také čisté a krásné, jde vidět, že se o ně starají.

Co se týče turků, jsou to povětšinou milí lidé. Nesetkala jsem se s nikým, kdo by nebyl v pohodě a neustále se usmívají. Jsou hodně vstřícní. Jak už bylo výše uvedeno, prokud potkáte turka, rád se s vámi zastaví a popovídá si. Ptají se, odkud jste. Ukáží vám také, že nějaké to slovíčko česky umí, pánové většinou vytahují sportovce jako Milana Baroše či Jaromíra Jágra. Častěji však Baroše, prorože ten hrál nějakou dobu fotbal v Istanbulu. Mladí muži se snaží flirtovat. Pokud jdete na procházku, narazíte na plno "lanařů". Tito lidé vás lanaří, aby, jste šli k nim do restaurace, jeli s nimi na výlety, které pořádají, šli si koupit něco k nim do obchodu a podobně. Zastavte se s nimi, popovídejte si s nimi. Pokud chcete, jejich pozvání přijměte, pokud ne, odmítněte, ale slušně. Nejvíce je naštve, když jste k nim hrubí.

Památky jsou v Turecku krásné. Ovšem v tom horku a vedru obvykle nejste moc nakloněni plahočením se po památkách. Je, ale dobré, alespoň jeden takový výlet absolvovat.

Jídlo je v Turecku velmi zdravé a rozmanité. Skvělý je jejich keb-up, ten bych mohla jíst denně. Skvělé jsou jejich masové koule, dobře připravují ryby. Dobře také dělají jejich rýži, která má nezaměnitelnou chuť. Turecko rovněž plní těsto. Nejčastěji balkánským sýrem či zeleninou. Poté to upečou a chutná to naprosto božsky. Vyhlášené je Turecko svými dezerty. Na můj vkus extrémně sladké, ale kousek úplně stačí. Turecké dezerty a turecké zákusky vypadají velmi dobře na pohled.

Zkrátka Turecko má co nabídnout, a jako země láká k navštívení.

Tip pro vás - ubytování v Istanbulu

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Turecko'
Tipy na jiné články