Tunisko - to nejsou jen velbloudi

vydáno 06.09. 2013 • Tunisko • zobrazeno 2128x

Kouzlo Středozemního moře, exotika pod arabským nebem, krásné pláže, horské oázy, Sahara a velbloudi. To je jen stručná charakteristika toho, co na vás v Tunisku čeká.

Největším lákadlem je určitě tajemná Sahara. Pokud ji chcete poznat takovou, jakou je ve skutečnosti, vydejte se do města Douz. Toto město představuje hranici, za kterou už se nachází jenom poušť a nekonečné kopce písečných dun. Úzké uličky Douz vám také odkryjí pravý domorodý tuniský život.

Sahara a velbloudi

Když poprvé uvidíte Saharu, vyvolá to ve vás nezapomenutelný pocit a dojem, že v těchto končinách neexistuje plynutí času. Pro obyčejné návštěvníky je zpřístupněna poušť z Velkého východního Ergu, která tvoří asi jednu pětinu celkové výměry Sahary. Skutečný zážitek z pouště vás ale čeká z hřbetu velblouda. Čím vyjedete dál za město Douze, tím větší písečné duny uvidíte. Na takový výlet se vždy vyráží ve skupince čtyř jednohrbých velbloudů tzv. dromedárů, kteří jsou navíc k sobě přivázáni provazem.

Tuniské horské oázy

Co se vám vybaví, kdy se řekne oáza? Určitě poušť a na ní zelený ostrůvek s několika palmami a vodou. Horské oázy ale připomínají rozeklaná skaliska nebo rozvaliny velkých kamenů s palmovými listy. Pokud narazíte na horskou oázu v údolí, můžete spatřit, že ze skály tryská pramen čerstvé vody. Přesně takové pohledy se vám mohou naskytnout na nejznámějších horských oázách – Chebika, Mides a Tamerza.

Hotely v Tunisku

Pokud hotely vybíráte podle příslušných hvězdiček, berte tuniská značení trochu s rezervou. Prostudujte si také, jaké služby vám budou v konkrétním hotelu k dispozici. Tento typ ubytování se nachází většinou v pobřežní zóně ale buď daleko od městských center, to znamená skoro ve volné přírodě, nebo přímo ve větších městech či na jejich okrajích. Záleží pouze na vás, jestli chcete z hotelu vyjít rovnou na pláž nebo jestli chcete bydlet v klidnějším prostředí. Některé hotely blízko moře mohou připomínat mnohopatrové paneláky. Důležité je se na všechny detaily ohledně bydlení podrobně informovat. O trochu levnější je ubytování ve vnitrozemí.

Apartmány a studia

Ubytování v apartmánu zná asi každý – několik pokojů a malá kuchyňka. Studio je takový malý apartmán s kuchyňským koutem. Připravte se na to, že pokud budete bydlet v apartmánu, musíte si stravu zajistit sami. Na druhou stranu právě tento typ ubytování je v Tunisku nejméně zastoupený.

Animátoři

Animátory můžeme připodobnit k lidem, kteří se vám budou snažit zpříjemnit pobyt jak na plážích, tak i v luxusnějších hotelech. Většinou jde o různá taneční či herecká vystoupení při hlasité hudbě. Animátoři se také mohou snažit plést hlavu evropským ženám tím, že jim budou slibovat nikdy nerealizovatelné sliby.

Tuniské pláže a moře

Tunisko je na celém světě proslulé svým krásným pobřežím. Turisty sem láká především skalnaté pobřeží s oblázky či několikakilometrové pískové pláže. Exotickou atmosféru mohou navozovat slaměné slunečníky, které se mnohdy vyskytují na tuniském pobřeží. Jedinou nevýhodou zde strávené dovolené jsou přeplněné pláže. Pokud máte dostatek odvahy, můžete se vydat najít si tu svou pláž, která dosud unikla pozornosti ostatních návštěvníků.

Co ochutnat

Tuniské jídlo stojí opravdu za ochutnání a nemělo by ujít žádnému gurmánovi. Určitě si na něm pochutnají ti, kteří si libují na ostrém jídle. Kromě pálivých delikates můžete okusit i velké množství sladkostí a ovoce.

Tunisané si oblíbili hlavně pálivé pasty. Jednou z nejznámějších je harissa, což je červená směs chilli papriček, česneku, koriandru, papriky, soli, olivového oleje a římského kmínu. K dalším specialitám patří například pečené chlebové placky, kuskus, z ryb hlavně parmice či mořský okoun, nebo také lablabi (kořeněná kuřecí polévka podávaná ve vydlabaném chlebu). Pro milovníky sladkého doporučujeme assidy (sladký krém s lískovými oříšky, mlékem a vejci, ozdobený pistáciemi), baklavu neboli medový moučník či ftair jako tradiční ořechový koláč. Pokud rádi pijete čaj, určitě si zajděte na tuniský zelený čaj mathé, který vás například skvěle osvěží po dlouhé procházce.

Kam na výlet

K návštěvě vyzývá ostrov Djerba, který je znám také Homérovou pověstí, kdy právě sem při své cestě z Tróji zavítal sám velký Odysseus. Djerba je jako stvořená pro milovníky dlouhých pláží plných turistického ruchu. Dalším oblíbeným letoviskem je město Hammamet, kde můžete obdivovat jak flóru ( rozkvetlé ibišky, růže, jasmíny či velké kaktusy ), tak i kulturní středisko Centre Culturel International. Atraktivním místem je i Tabarka, která leží na severozápadním pobřeží Tuniska. Zde si můžete prohlédnout například Janovskou pevnost ze 16. století nebo si přivézt dárek v podobě korálových šperků či dýmky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tunisko'
    Tipy na jiné články