Tip na letní dovolenou? Řecko!

vydáno 19.05. 2015 • Řecko • zobrazeno 1810x

  Řecko je místem, kde je obtížné byť jen na moment zapudit nutkavě se vracející myšlenku, že ať se hnete kamkoliv, stále stojíte na křižovatce kultur, barev a civilizací. Z každé cihly cihly cítíte vznešený závan pohnuté historie země, které celá Evropa vděčí za to, čím je. Vědomí všudypřítomné připomínek bohaté minulosti ale samozřejmě nebude jedinou věcí, kterou si z návštěvy Řecka odvezete. 

   Postarají se o to zdejší hory, moře, a krajina, o které se někdy po právu tvrdí, že i když světu dala tisíce obrazů z pohlednic, stále se nikomu nepodařilo bezezbytku zachytit její živou proměnlivost a žár. Vydejte se proto do Řecka, a zkuste se o pravdivosti těchto hlasů přesvědčit na vlastní kůži. Olivové háje, starověká osídlení, která přetrvala až dodnes. Řídce osídlené ostrovy plné podmanivých scenérií, ze kterých stejně daleko do hor, jako na pláž. Míst odkud se dá začít je mnoho.

    Asi jen málokdo by se vypravil do nejjižnějšího cípu Evropy, aniž by tam hodlal strávit svůj pobyt bez alespoň krátké návštěvy mořského pobřeží. I když na rozdíl od většiny ryze prázdninových přímořských letovisek není jedinou atrakcí, ani tím nejpodstatnějším, vyhnout se mu zkrátka dost dobře nejde. A to konec konců už jenom proto, že jeho celková délka je zhruba 16 000 kilometrů. Polovinu z tohoto čísla přitom tvoří délka pobřeží všech řeckých ostrovů a ostrůvků, samotná pevninská část potom zbytek. 

Pokud bychom měli řecké pobřeží vystihnout jedním slovem, pravděpodobně by to byla různorodost. Je pro něj totiž charakteristické především to, že na  otázku, jak vlastně vypadá neexistuje jednoduchá odpověď. Zatímco například u většiny z turisticky atraktivních Kanárských ostrovů je to poměrně jednoduché: dlouhé písečné pláže, na jejichž konec někdy může být problém jenom dohlédnout, s řeckým pobřežím je to poněkud složitější.

Nekonečné písečné pláže zde samozřejmě najdete také. Stejně tak ale malé zálivy a drobné opuštěné zátoky, na jiných místech vysoké písečné duny nebo pro změnu břehy tvořené oblázky. Kromě toho se ale zároveň nedá řeckým břehům upřít, že na nich najdete také mnoho strmých skal, které ve svých útrobách skrývají více či méně rozsáhlé jeskyně případně celé jeskynní komplexy s typickým tmavě zabarveným pískem půd vulkanického původu. 

I když jednu věc vlastně téměř všechny pobřežní oblasti společnou mají: průhledně čisté moře,  za něž Řecko vděčí kromě  dobré pověsti mezi klienty klasických cestovních kanceláří stejně jako nejrůznějšími dobrodruhy, kteří na Jih vyráží na vlastní pěst. Dokladem toho je také jejich ocenění Modrou vlajkou ( „Blue Flag“). Jenom v roce 2006 například touto známkou bylo ceněno 404 pláží a 5 zátok, což je číslo, které řecké pobřeží dostalo na špici pomyslného žebříčku čistoty a atraktivity evropských pláží. 

Vzhledem k tomu, že každoroční vyhlašování Modrých vlajek se řídí přesně stanovenými, a nutno říci, že také velice podrobnými pravidly, můžete si v případě, že hodláte svou dovolenou strávit v některém z oceněných míst,  udělat hrubou představu o tom, jak zdejší podmínky budou vypadat. Nebo přesněji, jak určitě místo vypadat nebude. 

Podmínkou udělení Modré vlajky je tak například to, aby voda v oblastech určených ke koupaní podléhala pravidelnému měření její kvality, nebo aby v oblasti nedocházelo k žádnému vypouštění odpadních vod do moře. Pláž dále musí být jak pravidelně čištěna, tak průběžně sledována, jestli v jejím okolí nedochází k poškozování životního prostředí. Aktuální seznam všech lokalit v Řecku, které se mohou pochlubit Modrou vlajkou najdete na oficiální webové stránce celého projektu: www.blueflag.org 

Na závěr pravděpodobně ta nejdůležitější informace: mnoho stovek řeckých pláží je volně přístupných, aniž by na nich vládl divoký turistický shon. Naopak. Připravte se spíše na to, že pokud sníte o místě, kde budete mít klid, kde se nebudou jako na běžícím páse střídat rodiny s rozjívenou drobotou a zhýralými otci, v Řecku nebude žádný problém je najít.  

   Tisíce více či méně drobných ostrovů, které od sebe obvykle nejsou příliš vzdálené, spolu s mořem, jehož vody jsou dlouhá desetiletí považované za bezpečné, spolu s předlouhou tradicí námořní dopravy naznačují, že v Řecku není moře pouze místem, které sledujete zpod slunečníku zabodnutého do sluncem vyhřátého písku. 

Nedílnou součásti rozvoje turistického ruchu v této oblasti se tak staly také nejrůznější výletní plavby, nebo rovnou celé pobyty strávené na moři, kterým se pravidelně oddávají ti zkušenější. Moře je zde obvykle klidné a jeho teplota přívětivá. Proto si zde již od 60. let, kdy odstartovala první vlna této mořské turistiky, můžete bez větších problémů najmout lod´ prakticky přesně podle vašich představ: od lůžka na lodi, kde se nemusíte o nic starat, až po plavidlo, jehož osud je po celou dobu jenom ve vašich rukách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Řecko'
Tipy na jiné články