Tip na letní dovolenou? Andalusie!

vydáno 06.09. 2013 • Španělsko • zobrazeno 2053x

Je součást Španělského království. Tato země se rozkládá na jihu Pyrenejského poloostrova. Od roku 1978 je v celém Španělsku uzákoněna nová ústava a rozdělena do 17 autonomních oblastí. Každá oblast má různou legislativu, vlastní vládu a parlament. Andalusie (oficiálně Andaluské autonomní společenství) je jedna z autonomních oblastí.

Hlavní město je Sevilla, sídlí zde andaluský parlament a ostatní instituce. Další provincie jsou Málaga, Granada, Córdoba, Cádiz, Huelva, Almería, Jaén.

Na andaluském území se vystřídala řada kmenů, národů a civilizací. Od Féničanů, přes Římany, vládu Arabů (vládli více než 7 století) až po dnešní křesťanské náboženství. Tato kosmopolitní kultura se projevuje nejvíce v architektuře. I pouhý laik si všimne na budovách kostelů, klášterů a obyčejných budov arabských ornamentů a zdobení. Původ názvu Andalusie pochází z období arabské vlády. Arabové tehdy území nazývali Al-Andalus.

Počasí je docela příjemné po celý rok. Zimy nejsou silné ( pouze s výjimkou pohoří Sierra Nevada, kde v zimě napadne sníh a je tu možnost lyžování), bývají deštivé. Léto u pobřeží moře je snesitelné, subtropické. Ale ve středozemí jsou teploty vysoké, někdy kolem padesáti stupňů.

V Andalusii najedete krásné pláže na jihu a na severu řadu hor a pohoří. Pobřeží se táhne od východu k západu a je nejnavštěvovanější turistickou oblastí. Od východu k západu se rozděluje na oblasti Costa de Almería, Costa Tropical, Costa del sol, Costa de la Luz.

Costa del Sol

Název znamená pobřeží slunce. A to proto, že tady slunce svítí průměrně 300 dní v roce. Podnebí je příznivé pro relaxaci (golf, hřiště) a turistiku. Je to nejnavštěvovanější oblast Andalusie. Turisté zde jezdí hlavně kvůli pobřeží s plážemi táhnoucími se 161km od Manilvy až po Nerju. Pobřeží leží v provincii Málaga.

Pláže můžou návštěvníkům nabídnout hlavně komfort (čisté, vybaveny sprchami, plážovými bary a restauracemi). Města u pobřeží jsou dobře vybavena pro náročnější klientelu. Hotely či penziony, obchody, banky atd. hotelové komplexy se tyčí přímo na plážích.

Costa de la Luz

Znamená pobřeží světla. Pobřeží začíná nejjižnějším místem v Andalusii – městečkem Tarifa a končí u hranic s Portugalskem. Oblast není tak turisticky vytížená jako Costa del Sol. Avšak má stejné podnebí. Nenajdete zde pás hotelů těsnící se u pláže s mnoha lehátky a bary. Pobřeží si stále chrání svou přírodu. I když i zde jezdí stále více turistů, hotely se nestaví na plážích, spíše zde můžete čekat ubytování ve městě v soukromí.

Pláž se rozkládá ve dvou regionech Cádiz a Huelva. Jejich historie je velmi dávná.  Féničané zde založili město Gadir (Cádiz), z přístavů se vypravovaly zámořské výpravy )na jedné z nich i Kolumbus).

Costa Tropical

Tato část Andalusie není moc turisticky vytížená. Lidé, kteří přijedou za odpočinkem zde najdou plno malých pláží schovaných na pobřeží. Malé zákoutí poskytující soukromí. Návštěvníci si mohou vybrat ze spousty aktivit. Oblasti La Herradura, El Cerro Gordo jsou vyhlášené nejlepším potápěním a podmořskou přírodou. V částech Motril, Marina del Este a Almuñécar si můžete půjčit loď a skvěle zajachtařit. Nedaleko leží pohoří Sierra Nevada, kam můžete zajet zalyžovat. Sníh zde někdy zůstává až do května.

Costa de Almería

Tato turistické oblast se nachází na východní části poloostrova. Je součástí stejnojmenné provincie. Pokud jste v hlavním městě Almérii máte dojem, že jste v arabské zemi. Město založili maurové a ještě dnes zde žije početná arabská komunita. Do místního přístavu pravidelně jezdí lodě z afrického Maroka.

U moře, jsou krásné pláže, ještě nedotknuté turistickým ruchem. Oblast je poklidná, místní lidé pěstují ovoce, zeleninu, olivy.

vnitrozemí Andalusie

Nevzácnější města Andalusie se nenacházejí na pobřeží, ale ve vnitrozemí, tam kde dnes je neúrodná poušť, hory a málo obyvatelstva. Ve středověku však tyto místa byly obývány nejčastěji. Hlavně z důvodů obrany měst. Města měla dobrý přehled po okolí a dobře se bránila útokům nepřátel.

Nejdůležitější města jsou Córdoba, Sevilla a Granada. Ve všech těchto městech je patrný vliv vlády maurů po více než šesti století. Córdoba je nejhlouběji ve vnitrozemí. Najdete v ní Mezquitu, mešita, jež je nejznámějším památkou. Stojí zde za vidění i židovská čtvrť, Puente Romano a most přes řeku Guadalquivir. V Seville, nejelegantnějším z andaluských měst, najdete katedrálu (postavena na místě mešity ve 12.století), Alcázar (komplex královských paláců) a mnoho dalších památek. Granadu zdobí palácový komplex Alhambra a Palác dynastie Nasridovců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Španělsko'
Tipy na jiné články