Tilos - sloní ostrov

vydáno 06.10. 2011 • Řecko • zobrazeno 1412x

Paleolitická minulost, jež dala jednomu z menších řeckých ostrovů přízvisko „Sloní“, fascinuje již několik generací archeologů. Nálezy zakrslých sloních kostí, jejichž původ je datován do období 4000 let před Kristem, jsou mnohými odborníky vykládány, jako důkazy jednoho z nejranějších pokusů o domestikaci. Svérázná a čas zpomalující atmosféra ostrova je ovšem dávnou historií osídlení tohoto kusu země pouze podtržena.

   Řídké osídlení, hornatý reliéf a kombinace věčně zelené flóry s prosvítajícím vápencovým podložím, jsou zárukou, že ani cesta na méně proslavený řecký ostrov nebude pro návštěvníka zklamáním. Právě naopak, azurová zasněnost dodekanesy (dvánáctiostroví) může být na Tilosu nerušeně konzumována bez civilizačního ruchu, tolik typického pro větší turistická letoviska.

    Kudy a Kam…

14,5 Km dlouhý a v nejširší části 8 Km široký ostrov, zhruba v půli cesty z Rhodu na Kos upoutává již z dálky dominantním horským masivem, vrcholícím v nadmořské výšce 654 m horou Profítis Ilías. Centrální úrodná nížina, prostupující téměř celý ostrov a oddělující od sebe  dva hlavní horské hřebeny, působí jako pravá oáza mezi rozeklanými a řidčeji porostlými skalinami. Na severovýchodním okraji nížiny se nachází správní centrum Megálo Chorió, vybudované v 19. století na místě původního antického města Telos. Ekonomické centrum a zároveň největší přístav ostrova, Livádhia leží na místě původní středověké pevnosti na jižním pobřeží.  Na ostrově stále pobývá jen 533 obyvatel, což je jistě zásadní informace zejména pro klid a samotu vyhledávající romantické duše.

  Poloha nedaleko jihozápadního pobřeží Malé Asie slibuje klima naprosto ideální jak pro letní dovolené tak pro dlouhodobější pobyty, zejména pro návštěvníky trpící kožními či dýchacími problémy. Delší pobyt na Tilosu bude jistě působit jako balzám na civilizací roztěkané jedince. Obecně lze říci, že zeměpisné šířce odpovídající subtropické klima, je zmírňováno nevelkou rozlohou ostrova, a tedy všudypřítomným přímořským vzduchem. Na druhou stranu je pravdou že horská úbočí jsou o poznání sušší a podmínky extrémnější oproti klimatu centrální nížiny. 


      Jako nejideálnější se jeví navštívit Telos v rámci lodní plavby po ostrovech Egejského moře. Není ovšem nutné se spoléhat na tento poněkud nákladnější způsob jak Tilos navštívit a oslovit některou ze zahraničních cestovních kanceláří, jelikož v portfoliu tuzemských Tilos nefiguruje. Ve větších centrech (Megálo Chorió či Livádhia) nabízí své služby řada penziónů schopných uspokojit romantické představy návštěvníků v kombinaci s evropským standardem zařízení. Zdejší specialitou jsou tradičně zařízené bungalovy, které lze pronajmout v průběhu celého roku na libovolně dlouhou dobu. Tilos je spojen s pevninou pravidelnou lodní linkou z Pirea a dále z okolních větších ostrovů jako jsou Rhodos a Kos. Na Rhodu lze také využít místního letiště, je ale nutné počítat s vyšší cenou letenek, jelikož není obsluhováno nízko nákladovými společnostmi. 

Tilos nabízí v koncentrované formě zážitek, jenž bychom mohli hledat na dlouhé cestě celým Řeckem. Svým charakterem v sobě spojuje vybavenost evropského letoviska poskytujícího zázemí jak pro aktivní tak i pasivní odpočinek s ojedinělým a velice koncentrovaným dědictvím minulých generací. Na území zhruba 64 kilometrů čtverečních lze číst historický příběh ostrova od doby kamenné, přes rozkvět antického Řecka a středověk až po dobu nedávno minulou. To vše ve formě úměrné nevelkému a turisty doposud neobjevenému ostrovu, která může být pro mnohé příjemným kontrastem vůči nekonečným řadám exponátů velkých muzeí, znemožňujícím dlouhodobější požitek z poznávání historie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Řecko'
Tipy na jiné články