Taba - sever rudomořské riviéry

vydáno 06.09. 2013 • Egypt • zobrazeno 2211x

Letovisko Taba se nachází v nejsevernější oblasti rudomořské riviéry. Původní beduínská vesnička nabízí síť luxusních hotelů, kilometry dlouhé pláže a nádherné koupání v Rudém moři. Svým těsným sousedstvím s Izraelem je Taba ideálním místem i pro ty, kteří dávají přednost aktivněji strávené dovolené před lenošením na pláži. Nabízí velké množství poznávacích výletů do blízkého Jeruzaléma nebo jordánské Petry.

Zdejší pobřeží je známé svou průzračnou vodou a krásně zachovalými korálovými útesy. Proto je vhodným místem k potápění a šnorchlování, stejně jako celá oblast Rudého moře. Pro odvážnější jsou v nabídce i kurzy a odjíždět domů už můžete jako zkušení potápěči.

Dříve zde neexistovala žádná dopravní infrastruktura. V dnešní době má však Taba vlastní letiště, ze kterého vás transfery dopraví do centra. V jejím okolí se nenachází žádné město nebo nákupní centrum. Poklidnou dovolenou vám nebudou kazit obtěžující prodavači se suvenýry jako v jiných Egyptských letoviscích. Taba je ideálním místem pro poklidnou dovolenou. Obklopuje jí krásná příroda, z jedné strany horské pohoří a z druhé klidné moře s krásnými plážemi lemované pásem hotelů. Umožňuje výhled na tři sousední země – Izrael, Jordánsko a Saudskou Arábii.

V době, kdy Tabu osídlovala jen hrstka beduínu, byla i s celým pásmem Gazy zabrána Izraelci v roce 1967. Ti začali s výstavbou moderních hotelů až byla Taba po dlouhých jednáních v roce 1988 vrácena zpět Egyptu. Jako součást pozdější dohody je i možnost Izraelců  strávit zde 48 hodin bez potřeby víza. Proto je oblíbeným víkendovým cílem Izraelských turistů, kteří sem proudí za možností koupání a potápěním nebo za zábavou v místním kasinu. I přesto, že ve starověkém Egyptě sloužila jako důležitý přístav, nenajdete zde žádné historické památky jako na jiných místech Egypta.

Z velkého množství fakultativních výletů si jistě vybere každý, kdo se rozhodne spojit svou dovolenou s poznáváním okolních krás. Vyrazit můžete do Káhiry, prohlédnout si pyramidy v Gíze, navštívit klášter svaté Kateřiny, spojen s prohlídkou muzea v její věži, stejně tak vylézt na Mojžíšovu horu a vidět okolní krásy z výšky 2285 metrů a z jejího vrcholku sledovat ten nejkrásnější východ slunce. Pokud vám bude chybět nakupování v malých egyptských obchůdkách, je v nabídce výlet do města Dahab. Kde asi 1,5 hodiny můžete vybírat z nepřeberného množství suvenýru či jen tak posedět v místních kavárnách na pobřeží.

Můžete se vypravit jeepem k Duhovému kaňonu, jehož název vznikl od přecházejícíchbarev od bílé, přes žlutou až po červenou na stěnách úzké rokle. Máte možnost vidět krásy, které vytvořila příroda před mnoha miliony lety. Oběd vás bude čekat na pobřeží moře ve městě Nuweiba, kde zbytek volného času strávíte koupáním. Navštívit delfinárium a okusit báječný pocit z koupání a plavání s delfíny vám umožní výlet do Eilatu. Zároveň se můžete vypravit na odpočinkový celodenní výlet lodí podél pobřeží až k Faraónovu ostrovu, na kterém se nachází pevnost z dob Salaadina. Mezi klasickou nabídku patří i výlet na velbloudech do beduínské vesnice, kde máte možnost ochutnat vodní dýmku, vidět západ slunce a seznámit se s životem nomádů.

Pokud máte chuť vydat se i za hranice, je pro vás připraven výlet do nejvyhledávanějšího místa Jordánska skalního města Petra. Zde uvidíte velké množství památek z římského období jako jsou královské hrobky, amfiteátry, kolonádu, velký chrám i muzeum. Chcete-li se vykoupat v mrtvém moři je pro vás ideální výlet do Jeruzaléma. Tento celodenní výlet do kolébky křesťanské civilizace je opravdu velkým zážitkem. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Egypt'
Tipy na jiné články