Svůdná a romantická Paříž

vydáno 05.09. 2013 • Francie • zobrazeno 2242x

Hlavní město Francie Paříž je živoucí legendou. Toto pulsující, elegantní a sofistikované město žije svým vlastním životem. Najdete tu mnohé kontrasty, které budete objevovat při svých pěších toulkách po městě. Určitě musíte navštívit legendární Louvre, majestátní Eiffelovu věž, ohromující katedrálu Notre Dame a  neonovou ulici Moulin Rouge, nad kterou se pne pitoreskní kopec Montmartre s křivolakými uličkami a pouličními umělci. V hlavním městě Francie se soustředí množství muzeí, galerií a kultury.

Elegantní Ile de France.

Kolem Francie se rozkládá nadmíru zajímavý kraj Ile de France. Zahrnuje rušná předměstí a městečka kolem Paříže s velkým množstvím půvabných zámků a zámečků. K nejslavnějším se řadí s jistotou Versailles. Předměstí se pak v určitém úseku ztrácí v zelenavé louky, lesy a žlutá pole. K dalším skvostům patří zámek Fontainebleau, který najdete ve Fontainebleauském lese.

Užijte si městskou pohodu na nábřeží.

Na břehu řeky Seiny se můžete procházet a obdivovat a zajímavý městský a specifický kolorit Paříže. Najdete tu krásné měšťanské domy, skvostná muzea a neobyčejné pomníky. Na řece je stále živo. Proudí tudy vyhlídkové parníky a lodě, ale i monstrózní nákladní lodní soupravy.

Hrůzostrašné vězení v Ile de la Cité.

Při prohlídce města se můžete výborně orientovat za pomoci řeky Seiny, která bude základním bodem při pohybu ve městě. Město se totiž dělí na dvě příznačné části – Pravý břeh a Levý břeh. Téměř všechny významné budovy Paříže se navíc rozkládají bud´ přímo u řeky, nebo se alespoň nacházejí v její blízkosti. A nyní se již přemístíme na prohlídku města. Začněme v Ile de la Cité, kde na pravém břehu najdete modernistické náměstí Forum des Halles, kam proudí miliony turistů. Najdete zde totiž množství lákavých obchůdků, které zvou k utrácení. Ile de la Cité je vlastně ostrovem na Seině, který připomíná tvar lodi. Na březích se tyčí hrůzostrašně vypadající budova, která v době Velké Francouzské revoluce byla hlavním vězením v zemi. Za prohlídku rozhodně stojí také Sainte Chapelle – klenot francouzské gotické architektury.

Grandiózní Notre Dame.

Katedrále Notre Dame je vynikajícím příkladem francouzské středověké architektury. Vedle chrámu stojí Musée Notre Dame, které svým návštěvníkům předkládá exponáty a dokumenty pro přiblížení velkých událostí v životě Notre Dame. V katedrále se odehrávaly velké dějiny Francie. Byla svědkem korunovace francouzských králů. Povšimněte si překrásného portálu Panny Marie nebo galerie 28 kamenných portrétů judských králů.

V Marais byla kdysi bažina …

Čtvrť Marais byla kdysi obávanou a pustou oblastí bez života. Avšak s rozšiřováním města získávala postupně na svém významu. Svou slávu získala zejména během 17. století, kdy se stala módní záležitostí bohatých měšťanů – snad pro svou blízkost k Louvru. Dnes tu najdete velkolepé paláce s muzei, módní butiky, kavárničky a obchůdky.

Za kulturou do Pompidou.

Pompidou centrum je velmi netradiční až přímo experimentální budovou Paříže. Hypermoderní vzezření dostalo díky rozmanitým eskalátorům, výtahům, viditelným vodovodním a vzduchovým potrubím a masivní ocelové podpoře. Bylo postaveno v roce 1977. Je tu muzeum s výtvarnými díly malířů Picassa, Matisse nebo Miróa. Vedle stále expozice se pořádají také časově omezené výstavy.

Obelisk z Luxoru.

Čtvrť Tuileries má vznešeného ducha. Najdete tu elegantní zahrady Jardin des Tuilerie, od kterých vedou dvě nejvýznamnější obchodní ulice Paříže – Rue de Rivoli a Rue St-Honorés. Na Place de la Concorde máte příležitost shlédnout 3200 let starý obelisk z Luxoru, který stojí uprostřed rozlehlého náměstí. Vedle toho tu uvidíte velkolepé městské paláce a luxusní Hotel Crillon.

Pompézní Louvre a Eiffelovka je klasika.

Jaká by to byla návštěva Paříže bez prohlídky uměleckých sbírek Louvru. Stejně tak musíte zažít i úchvatný pohled na pařížské mraveniště z Eiffelovy věže. Z dalších toulek po Paříži doporučujeme slavný bulvár Champs – Elysées, Vítězný oblouk, Invalidovnu, romantickou Latinskou čtvrť a prohlídku Musée ďOrsay. Téměř povinností každého cestovatele je uzřít Montmartre, chrám Sacré Couer i bulvár plný neónů a lechtivé zábavy Moulin Rouge.

Moře zábavy.

V Paříži máte tisíce možností zábavy. Vybere si vskutku každý a podle svého gusta. V nabídce jsou divadla s klasickými dramaty, avantgardní scény, opera, balet i jazz. Množství zábavy je také zadarmo. Stačí zajít do uliček Montmartru nebo před centrum Pompidou či do útrob metra. Legendární jsou také pařížské kabarety. A jak vybrat ten správný? Platí pravidlo – čím známější, tím lepší. K nejstarším kabaretům Paříže patří Folies Bergeres, Lido a Moulin Rouge, který je navíc kolébkou svůdného tance kankánu. Objevte kouzlo Paříže krůček po krůčku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Francie'
Tipy na jiné články