Švédsko jako tip na skvělou dovolenou nebo výlet

vydáno 06.09. 2013 • Švédsko • zobrazeno 2228x

Největší skandinávská země a pátá největší země Evropy je, co do počtu obyvatel, oproti naší republice takřka o milion „chudší“. To samo o sobě je příslibem divokého a autentického přírodního díla. To je zosobněno v rozsáhlých lesích, hornatých krajinách, jezerech ukrytých uprostřed bujné vegetace či v jedinečných ostrovech a ostrůvcích.

Švédsko není však jen zemí přírodních krás, ale také jednou z nejvyspělejších světových civilizací, což se odráží v kulturním dědictví, jež je i v době moderní obohacováno o originální a citlivou zástavbu.

Příroda a civilizace je zde v naprosté harmonii a tak snad ani nepoznáte, co tu bylo dřív. Nejlépe to lze demonstrovat na hlavním městě Stockholmu. Ten ač je pulzující a životem překypující metropolí, nijak nenabourává jedinečnou přírodní scenérii, do které je mezi Baltským mořem a jezerem Mälaren zasazen. Naopak je na čtrnácti ostrovech citlivě a pečlivě začleněn tak, že neuvěříte, že se nejedná o dílo stvořitelovo. A tak zde můžete odpočívat v rozsáhlých parcích (dokonce zde naleznete na celém světě první městský národní park) nebo se kochat jedinečnými historickými i moderními budovami.

A podobně je to v celém Švédském království. Ať už se vydáte do Göteborgu, Malmö, Uppsaly, Helsingborgu či do menších měst, všude naleznete krásu skloubenou s dokonalou funkčností a maximálním respektem k přírodě.

Švédsko je ideální destinací pro lidi, kteří čekají od své dovolené více, než jen pláže, bary a komfortní uniformované hotely. Osobitá země přímo vybízí k poznávání mnoha ukrytých krás a když na to přijde i teplé moře a písčité pláže si zde můžete v letních měsících na jižním pobřeží užít.

Švédská města

Kulturního dědictví, od dob starých Vikingů přes středověk, naleznete především ve větších městech mnoho. Vše je autenticky historické, neb Švédsko své ostrovní poloze vděčí za takřka úplnou nedotčenost válkou a vysoká zachovalost památek je dána také vysokou péčí o historický odkaz.

Jak už jsme uvedli výše, všechna města  žijí v symbióze s přírodou. Historické části měst jsou obklopeny zelenými parky a vhodně doplněny o skvosty moderní zástavby, jakými jsou například göteborský mrakodrap Göteborgs-Utkiken (pro svou červenou barvu přezdívaný „rtěnka“) či malmský unikát od známého architekta Santiaga Calatravy Turning Torso, jež i přes svou absolutní nehybnost působí rotujícím dojmem.

Mezi nejznámější památky patří stockholmský královský palác Drottningholm, jenž je se svými více jak šesti sty komnatami a palácovým zázemím čítajícím nádherně zdobené sály či zámecký kostel zapsán na seznamu památek UNESCO. V hlavním městě také nezapomeňte navštívit ostrov Djurgården, kde krom jiného naleznete nejstarší muzeum pod širým nebem.

Symbolem Göteborgu je Poseidonova kašna stojící na městské tepně Kungsportsavenyn. Tato dlouhá třída je pro svůj půvab přirovnávána k slavnější francouzské sestře Champs-Elyssés.

Velikou zajímavostí je most přes Öresund, který od roku 2000 spojuje Švédsko s evropskou pevninou. Po gigantické stavbě se dostanete z Malmö do hlavního města Dánska Kodaně autem či vlakem.

Ostrov Gotland

Největší ostrov Baltského moře nacházející se nedaleko od jihovýchodního švédského pobřeží je jakýmsi skanzenem středověku. Naleznete tu hradby, kostely či stará pohřebiště. Nejnavštěvovanějším místem je hlavní město ostrova Visby. Působivá je procházka podél starých městských hradeb, jež v sobě mají zakomponovány na čtyřicet strážných věží a v jejichž blízkosti můžete obdivovat nejeden zajímavý svatostánek.

Švédská jezera

Jsou jedinečná. Všechna se nacházejí v místech s bujnou vegetací a divokým životem a na jejich březích můžete navštívit skvostná městečka. Největším a nejvýznamnějším je jezero Vänern. Třetí největší evropské jezero, je domovem vzácných ptáků (např. kormoránů) a nedotknutelným vodním zdrojem. Nedá se v něm tedy koupat, ale jeho krásné scenérie stojí za návštěvu.

Další významná jezera jsou Vättern, Mälaren či Siljan.

Za polárním kruhem

Rozprostírá se za ním ještě poměrně rozsáhlé švédské území a tak tu najdete i významnější města. Mezi ty patří Kiruna, Jokkmokk či nejsevernější švédská osada Karesuando.

Je-li vaším snem zažít polární den či noc nebo se kochat jedinečným zážitkem polární záře, pak jsou právě výše zmíněná místa ideálním výchozím bodem. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Švédsko'
Tipy na jiné články