Švédské památky na seznamu UNESCO

vydáno 06.09. 2013 • Švédsko • zobrazeno 2562x

Palác Drottningholm, Stockholm

Tento královský palác je posazen na samém břehu jezera Mälaren na stockholmském ostrově Lovön. Roku 1662 přikázala jeho zbudování královna Hedviga Eleonora a zruční stavitelé dali vzniknout nádhernému exempláři barokní parkové architektury. Jeho komnaty byly dobudovávány postupně ještě během 19. století a nabízejí tak přehlídku nádherného interiérového zdobení v nejrůznějších stavebních stylech.

Palác je obklopen rozsáhlými zahradami se spoustou vodotrysků, dvěma rybníky a součástí rozlehlého komplexu je i barokní divadlo, kde se tradičně zahajuje stockholmské turistické léto a několik tematických pavilonů. Nejznámějším z nich je Čínský pavilon z roku 1753. Ten je samostatně zapsán na seznamu památek UNESCO, na kterém se nachází i celý palácový komplex.

Mezi mnoha zámeckými sochami naleznete  i ty od Adriana de Vriese, které z pražské Valdštejnské zahrady odvezli Švédové jako kořist z období Třicetileté války.

Skogskyrkogården, Stockholm

Jedná se o unikátně architektonicky řešený hřbitov, který je citlivě zasazen do zelené krajiny porostlé jedlemi, která dříve sloužila jako štěrkovna. Na přirozeně působící mírně zvlněné krajině jsou mezi vysokými stromy rozmístěny dřevěné hrobky připomínající spíše odpočinková lesní místa.

Hřbitov byl vybudován v letech 1917 až 1920 dvojicí mladých architektů Asplunda a Lewerentze.

Birka a Hovgarden

Významná archeologická naleziště, poodkrývající život a obchodního ducha dřívějších skandinávských obyvatel – Vikingů.

Města se nacházejí na jezeře Mälaren a jsou dobře dosažitelná loděmi ze Stockholmu. Birka na ostrově Björkö a Hovgarden na ostrůvku Adelsö. I přes mořskou propast mezi oběma osadami, žili města za dob hlubokého středověku v úzkém spojení, kdy původně mocná Birka byla domovem obyčejných lidí a Hovgarden sídlem šlechty a královské rodiny.

V časech největší slávy, mezi 8. a 9. stoletím, žilo v okolí Birky až na milion lidí a významnějšího přístavu ve Skandinávii byste tenkrát nenašli. Pak ale, zřejmě ze strachu před stoupající mořskou hladinou, město stále více upadalo. Dnes již neexistuje a na jeho místě můžete najít muzeum věnované Vikingům, na 3000 pohřebišť či starobylé hradby.

Visby

Toto hanzovní město naleznete na největším ostrově Švédska, na Gotlandu. Směle ho můžeme přirovnat k jakémusi středověkému skanzenu. Město se totiž těšilo z největšího zájmu ve středověku, kdy bylo důležitou obchodní křižovatkou Baltského moře. Poté začal zájem o město upadat a před úplnou zkázou bylo ochráněno až v 19. století, kdy jeho krásu začali obnovovat někteří umělci.

Dnes je Visby jakousi branou do středověkých časů. Naleznete tu typickou spleť úzkých uliček, středověké zříceniny, krásné domy, spoustu kostelů a dominantu města, dlouhé hradby s více jak čtyřiceti strážnými věžemi.

Laponsko

Je rozsáhlé území v severní části Skandinávie, jež je osídlen Sámi neboli Laponci, kteří přišli do tohoto nehostinného kraje již před stovkami let ze severní Asie a kteří do dnešních dob žijí původním kočovným životem.

Ve Švédsku leží laponská část kompletně za polárním kruhem. Znamená to, že se krom neposkvrněné přírody můžete kochat jedinečným úkazem polární záře a zažít zde polární den i noc.

Do světového kulturního dědictví UNESCO spadá tento kraj právě pro svou jedinečnou a lidskou činností nedotknutou krajinu. Mezi vysokými horskými hřebeny a hlubokými lesy se zde rozprostírá spousta nádherných jezer.

Tanum

Na jihozápadním švédském pobřeží u hranic s Norskem naleznete toto město proslavené nálezy skalních maleb. Ty pochází z doby bronzové a jsou dokladem prehistorického osídlení Skandinávie. Vyobrazeny jsou tradiční motivy z pravěkého života, zarážející je kvalita v jaké se dochovaly. Stáří čtyř tisíc let byste jim rozhodně nehádali.

Ostatní památky

Na švédském území naleznete celkem čtrnáct památek zapsaných na prestižním seznamu. Krom výše zmíněných se jedná ještě o železárny v Engelsbergu ze 17. století, církevní dřevěnou vesnici s více jak čtyřmi stovkami domků Gammelstad, přístavní město ze 17. století Karlskrona, již od pravěku osídlenou zemědělskou krajinu na jihu ostrova Öland, přírodní rezervaci Höga Kusten, historické těžařské město mědi Falun, rádiovou stanici Valberg a Švédskem procházející Struveho geodetický oblouk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Švédsko'
Tipy na jiné články