Svátky a festivaly ve Švýcarsku

vydáno 29.10. 2015 • Švýcarsko • zobrazeno 2895x
Švýcaři milují oslavy, což snadno poznáte, pokud si všechny svátky a festivaly, které hojně oslavují, vypíšete do kalendáře. Zjistíte tak, že jejich roční program je opravdu nabití a je tak prakticky jedno, v jaké době Švýcarsko navštívíte, protože si oslavy s místními můžete užít téměř v každém měsíci. Základem jsou pochopitelně státní svátky, protože u těch ostatních, se kterými vás seznámíme, se může stát, že je některý z kantonů nebude slavit, nebo lehce odlišným způsobem. V praxi pak mají Švýcaři poměrně podobné státní svátky jako my – 25. a 26. prosinec, Nový rok, Velký pátek apod. Zajímavostí je, že Švýcarsko neuznává jako státní svátek Štědrý den, nebo se naopak 1. srpna setkáte se Svátkem Švýcarska. 

Jaro

V podstatě prvním jarním svátkem, jehož hlavní idea je zahnat zimu a přivolat právě dlouho očekávané jaro, je tzv. zvonění (Züricher Sechseläuten), které probíhá vždy první pondělí po 16. dubnu, a kdy místní pálí panáka, aby zimu odehnali. V mnoha oblastech je pak typický velký cechovní průvod. Kanton Ticino má pak na starost první květnovou neděli, kdy v zemi vystupují na mnoha místech jeho pěvecké sbory. Mnohem důležitější je ale v květnu Nanebevzetí Páně (Auffahrt-Umritt), které je zároveň celostátním svátkem, při kterém se v městských průvodech zahání zlí duchové. 

Léto

Letní období oslav v podstatě každoročně startuje lehce netradiční svátek, který bývá označován jako Střelecká slavnost Spříseženstva (Schützenfest), kdy se v Lucernu nejlepší střelci pravidelně utkávají o titul král střelců; lehce středověký, ale o to oblíbenější. Na mnoha horách se pak v červenci konají některé lokální slavnosti – Alpské na hoře Rigi, nebo Ovčácké na Gemmi. Jak už bylo zmíněno v úvodu, srpen začíná Svátkem Švýcarska, který provází opravdu mohutné oslavy podpořené o nespočet ohňostrojů. Velký je i městský Ženevský festival (Fetes de Genéve), nebo také Alpská slavnost v Emmentalu (Lüdern Chilbi), která se koná vždy druhou neděli v srpnu.

Podzim

Pokud zařadíme do podzimního období už i září, budou prvním festivalem lidové slavnosti Chästeilet, při kterých se mezi sedláky symbolicky rozdělují výdělky z prodeje sýra, který je tradičně nejintenzivnější v létě. Zajímavý je bez pochyby také svátek Knabenschiessen, kdy se v Curychu každoročně schází celé Švýcarsko, aby pozorovalo souboje chlapců a děvčat ve střelbě – festival je poměrně mladý a za jeho první ročník je považován rok 1991. Konec podzimu respektive období v listopadu se vždy nese ve znamení historických zábav, nebo trhů, jakými jsou především Rütlischiessen a Zibelemärit.

Zima

V podstatě pouze dva kantony (Küssnacht a Rigi) slaví ve větší míře Mikuláše – Klausjagen, kdy se zde konají 6. prosince poměrně velké průvody. Zbylé Švýcarsko tento svátek poměrně opomíjí. To ale neplatí o Vánocích, které jsou v této zemi opravdu bohaté. To zároveň vystihuje i Silvestr a Nový rok. Zajímavý je pak takzvaný Appenzellský Silvestr, který se koná až 13. ledna, kdy zde místní vítají nový rok v kostýmech, které si vyrobili z lesního porostu. Podobně originální je i Engadinská sanice (Schlitteda), která trvá až do března, a kdy v neděli často potkáte Švýcary na saních taženými koňmi a navíc v národním kroji. Mezi nejkrásnější svátky jednoznačně patří masopust (Fasnacht), který je nejkrásnější v Basileji. Určitě znáte i typické zvonění zvonci na zahánění zlých duchů, které se koná 1. března.

Festivaly

Švýcarsko je ale typické i svými velkými festivaly – především hudebními, na které každoročně láká zahraniční turisty. Mezi ty největší tradičně patří akce zaměřující se na vážnou hudbu, kdy v kalendáři dominuje Luzern, Gstaad, nebo operní festival v červenci v Curychu. Všechny tyto festivaly mají ve světě opravdu velké jméno, takže jsou navštěvované v ohromném počtu. Často se umělci scházejí i v Sionu, protože si chtějí zahrát na nejstarší světové varhany. Doporučit pak můžeme i filmový festival v Locarnu a festival loutkového divadla v Luganu. Pokud budete mít velké štěstí, budete moct navštívit i Svátek vinařů, který patří už od 16. Století k největším shromážděním v Evropě. Koná se ale pouze jednou za 25 let ve Vevey na břehu Ženevského jezera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Švýcarsko'
Tipy na jiné články