Sutomore - srdce Barské riviéry

vydáno 06.09. 2013 • Černá Hora • zobrazeno 1979x

Na jihu pobřeží Černé Hory, v oblasti proslavené jako Barská riviéra, leží městečko Sutomore v němž žije asi tři tisíce obyvatel. Město je vzdáleno od Baru - centra riviéry - zhruba šest kilometrů. Vytváří tak předsunutou rekreační zónu, kterou velmi často navštěvují turisté, mířící sem za mořem právě z Baru. Vzhledem k jeho snadné dostupnosti je Sutomore především v období letních prázdnin čím dál tím více navštěvovaným místem. V poslední době se také dokonce proslýchá, že jde o nejdůležitější letovisko nacházející se na východě Jadranu.

Populárním se Sutomore stalo zejména díky přitažlivosti oblasti, ve které leží - sever Barského zálivu má velmi příznivé klima, utvořené tím, že se zdejší pohoří zvedá až v dostatečné vzdálenosti od pobřeží. Dalším pozitivem tohoto města je jeho jednoduchá dopravní dostupnost. Proslavená Jadranská magistrála totiž spojuje Bar s Bělehradem.

A další nespornou výhodou je to, že Sutomore nespadá do kategorie oblastí s vysokými cenami. Pokud bychom ceny srovnali například s proslulou Budvou, zjistíme, že sutomorské ceny jsou podstatně vlídnější. Proto je velmi snadno pochopitelné, že v hlavní turistické sezóně, tedy v období letních prázdnin, je zdejší dvoukilometrová pláž hustě zaplněna slunícími se turisty. Nejde tedy o dobrou volbu pro samotáře, dychtící strávit svou dovolenou v poklidu, jen za zvuku šumícího moře.

Na druhou stranu bude toto místo vyhovovat všem, kdo klid nevyhledávají a chtějí právě jeho opak - dovolenou na Jadranu ve velmi živé společnosti. Den zde rozhodně nekončí se západem slunce. Kromě příležitosti vyzkoušet si všemožné vodní sporty, zde každým rokem dochází také k nejvyššímu počtu prázdninových lásek na čtvereční kilometr. Bavit se a popíjet zde můžete až do brzkého rána. V případě, že takto vypadá Vaše vysněná dovolená, jiné místo už nehledejte.

Jestliže Vás představa dovolené strávené povalováním na pláži děsí, nic se nebojte, Sutomore má co nabídnout i aktivnějším turistům.

Jednou z možností je návštěva pevnosti s netradičním jménem Haj-Nehaj. Ta zde byla vystavěna Benátčany v 15. století a měla být hlavním obranným valem v celé oblasti, avšak asi o jedno století později ji převzala turecká vojska. Impozantní pevnost se nachází pouhé tři kilometry od města a rozprostírá se na vysokém kopci, odkud je nádherný rozhled nejen na moře, ale také na nedaleké pohoří.

Další možností pro zpestření dovolené je návštěva zříceniny kláštera Bogorodica Ratačka, vystavěného v ranném středověku a ležícího na jižním okraji města. Tak jako pevnost Haj-Nehaj byl i klášter v 15. století v područí Benátčanů. Následné boje, před převzetím kláštera Turky jej značně poškodily. Poslední ránu církevní památce Bogorodica Ratačka udeřila druhá světová válka. Zbytky kláštera totiž byly Italy přestavěny na obranná hnízda.

Závěrem bychom ještě mohli zmínit jednu památkou, tou je kostel zasvěcený svaté Tekle. Historici tvrdí, že jeho původní podoba byla vytvořena již v 8. století n.l.  Samozřejmě byl od té doby kostel v průběhu staletí mnohokrát přestavěn a proto dnes nelze na první pohled jeho stáří odhadnout. Poslední přestavba proběhla v 19. století. Další zajímavostí kostela je fakt, že se uvnitř nachází dva oltáře, jeden pravoslavný a druhý katolický.  Stejně tak byli na blízkém hřbitově společně pohřbívání pravoslavní i katoličtí věřící, což ukazuje na skutečnost, že v minulosti na jihu Černé Hory panovala dnes již téměř nepředstavitelná náboženská tolerance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Černá Hora'
Tipy na jiné články