Stockholm

vydáno 06.09. 2013 • Švédsko • zobrazeno 2493x

Hlavní město Švédského království patří na mapu světa od roku 1252. Tehdy jej za účelem ochrany svého sídelního města Sigtuna založil Jarle Birger, jehož sochu si můžete prohlédnout v srdci historického města. Asi nikdo tehdy netušil, že již o necelá tři století později bude, z kdysi obranného valu, hlavní město Švédska. Stalo se v roce 1523. Stockholm za to vděčí především strategické poloze na východním pobřeží země mezi Baltským mořem a jezerem Mälaren a také tehdy kvetoucímu obchodu s železem. 

Díky bohatým měšťanům i přízni panovníků, tak mohli v minulých stoletích vznikat vzácné stavby nejrůznějších stavebních slohů a účelů. Mezi největší perly patří královský palác Drottningholm, nejstarší stockholmský komplex budov Riddarholmskyrkan či Wrangelův palác. Díky ostrovní poloze celého Švédska, jsou památky nedotknuty válkami a jsou tak autenticky historické.

Krom historických památek a jedinečné atmosféry starého města, naleznete ve Stockholmu místo, kde je lidská činnost a příroda v harmonickém souladu. Voda, kopcovitá krajina, spousty zeleně, to vše zde vedle citlivě zasazených staveb vytváří unikátní a na pohled a hlavně na pobyt příjemný celek.

Stockholm je vystaven na čtrnácti ostrovech, které jsou propojeny nejen přes lodní dopravu, ale i padesáti sedmi mosty. Asi nejznámějším ostrovem je Djurgården. Dřívější královský lovecký revír nabízí dnes spoustu atrakcí a zajímavostí.

Hledáte-li místo, kde strávit prodloužený víkend, pak je pro vás Stockholm určitě tou správnou volbou. Celé město není nikterak rozlezlé do širokého okolí, dá se tak dobře projít pěšky či procestovat po nekonečných stezkách na kole. Po případě můžete nechat své nohy odpočívat a kochat se tímto krásným městem z paluby turistického člunu.

Nemusíte se ani obávat studeného a deštivého počasí. Především v letních měsících si zde budete připadat jak na severu Itálie. I proto je městu přezdíváno „Benátky severu“.

Gamla Stan – Staré město

Historické jádro hlavního švédského města lze směle přirovnat k národní pokladnici. Vedle sebe tu hrdě postávají stavby, jež by byly ozdobou jakéhokoli historického města. Tou nejvýznamnější je královský palác Drottningholm. Královnin ostrov (jak zní český překlad) stojí na místě původního paláce Tre Kronor, který shořel na konci 17. století a k prohlídce nabízí nádherně zdobené sály, zbrojnici, klenotnici či zámecký kostel. Samotný palác má 608 komnat a celý komplex je zapsán na seznamu památek UNESCO. Zážitkem je výměna stráží, jež probíhá ve všední dny v poledne a v neděli a ve státní svátky o hodinu později.

Celé staré město je tvořeno vkusnými měšťanskými domy, nejznámější a nejstarší komplex budov naleznete na Riddarholmskyrkan.

Vaší pozornosti by neměla uniknout ani katedrála Stortorgkyrkan. Honosný interiér bývá pozadím k významným státnickým ceremoniím, jakými jsou královské svatby či korunovace.

Budete-li již unaveni historií a budete-li se chtít věnovat světským radovánkám, pak zamiřte na třídu Västerlånggatan. Zde si můžete do sytosti užít butiků všech významných světových značek a poté se občerstvit v jedné z mnoha kaváren a restaurací.

Djurgården

Bývalý královský lovecký revír je dnes místem rekreace, které hojně využívají nejen turisté, ale i místní. Krom rozsáhlé a upravené zelené plochy zde naleznete vystavenou královskou válečnou loď Vasa, Severské muzeum,zábavní park Gröna Lund či světoznámý Skansen. Ten je nejstarším světovým muzeem pod širým nebem, založen byl roku 1891. Naleznete v něm na 130 tradičních staveb (od řemeslných dílen po panské statky) a v oborách můžete spatřit divokou zvěř typickou pro Skandinávii.

Co ještě nevynechat

Určitě navštivte také druhou stockholmskou památku ze seznamu UNESCO –Skogskyrkogården. Unikátní dřevěný hřbitov, kde je pohřbena třeba Greta Garbo.

Zajímavý je také nejstarší městský kostel budovaný v letech 1280 až 1310 Riddarholms Church s pohřebištěm královské rodiny a vyhlídkovou věží.

Vyjmenovat všechno nelze. Stockholm je bohaté město s mnoha muzei, paláci a chrámy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Švédsko'
Tipy na jiné články