Slovinsko

vydáno 05.09. 2013 • Slovinsko • zobrazeno 2290x

Na pomezí Balkánu a střední Evropy leží středomořský stát, Slovinsko. Najdete zde vše, co si můžete přát, Středozemní moře, Kamnické a Julské Alpy, krasové jeskyně, termální prameny Panonské nížiny a spoustu jiných zajímavostí. Středomořské pobřeží, které je sice krátké, ale krásné, vám poskytne přístup do Jaderského moře. Až na území Itálie zasahují Julské Alpy, které se pyšní množstvím světoznámých sjezdovek jak pro lyžaře, tak i pro snowboardisty. V létě si tu můžete užít raftování či kanoening na spoustě řek.

Jelikož z České republiky do Slovinska je to docela kousek, je možné se dopravit autem. Existují ovšem i jiné způsoby dopravy, např. vlakem či letadlem. Cesta autem je vzhledem k vzdálenosti, cen pohonných hmot a kvality komunikací, poměrně výhodná. Vzdálenost z Prahy do hlavního města Lublaně je okolo 650km. Pokud pojedete přes Rakousko, musíte zaplatit dálniční poplatky, ale pokud pojedete přes Maďarsko, poplatkům se vyhnete. Dálniční známky ve Slovensku jsou týdenní za 15 eur, měsíční za 30 eur a roční vás vyjde na 95 eur. Příjemná je doprava vlakem, jelikož nikde nemusíte přestupovat a vlak z Prahy vám jede přímo do hlavního města. Pravdou je, že cesta je docela dlouhá, trvá 11 hodin. Zato po 1 hodině a 20 minutách se můžete do Lublaně dopravit letadlem. Zpáteční letenku seženete kolem 4 tisíc korun. Cesta z letiště do Lublaně je docela vzdálená. Na letišti jezdí každou hodinu autobusové linky do centra a cesta trvá 45 minut.

Ubytování je ve Slovinsku různorodé. Nejlevnější je ubytování v hostelu od 17 eur. Pokud ovšem chcete nějaký apartmán, pak vás jedna noc vyjde kolem 50 euro. Luxusnější apartmány stojí 200 euro za noc.  V horách najdete mnoho horských chat, kde se vám také nabízí klidné ubytování. Ve městečku Lucia je jeden z největších kempů, ale najdete je ovšem všude po celé zemi. Pokud chcete bydlet u moře, pak je lepší ubytování v soukromí.

Hlavním městem Slovinska je Lublaň. Je to politické, kulturní, vědecké ale i obchodní centrum Slovinska. Město leží na řece Ljubljanica, která se vlévá do Sávy. Kruhové náměstí France Prešerna je centrem všeho dění a právě odtud vedou tři mosty zvané Trojmostoví na lublaňskou tržnici. Z náměstí, když se podíváte nahoru, můžete vidět na kopci starobylí Lublaňský hrad. Nedaleko od Trojmostoví naleznete Dračí most, který je krásně zdoben nezvyklou nadpřirozenou výzdobou. Drak se totiž váže k Lublani a je přímo v jejím znaku.

Do regionu Primorje, česky Přímoří, patří Slovinské pobřeží dlouhé 40km. Důležitá přímořská města jsou Piran, Izola, Koper a Ankaran, kde můžete nasát pohodovou atmosféru, odpočívání, ležení, slunění, zkrátka pořádně se odreagovat.

V Panonské nížině, tedy na severovýchod země se kdysi rozlévalo Panonské moře. Dnes už slaná voda zůstala pouze pod povrchem, proto zde najdete početnou síť pramenů minerální vody. Ve východním Štýrsku či v Pomuří se nachází mnoho termálů. Některé slouží jako lázně a jiné jako bazény a aqvaparky.

Mezi pěkná místa patří Bledské nebo Bohinjské jezera. Bledské jezero leží v severozápadním Slovinsku a je ledovcového původu. Jezero je zajímavé tím, že uprostřed jezera můžete vidět přírodní ostrov Blejski otok, kde leží poutní kostel panny Marie. Bohinjské jezero se zase může pyšnit tím, že je největší ve Slovinsku. Krásná alpská scenérie a krásně křišťálová voda stojí za navštívení. V jezeře se můžete i vykoupat, v létě voda dosahuje 22 stupňů a v zimě zamrzá. Když už budete u Bohinjského jezera určitě nezapomeňte navštívit vodopád Savica.

K největším přírodním krásám Slovinska patří Škocjanské jeskyně. Jeskyně jsou vápencovité a leží na jihovýchodě země. Naleznete zde celkem 26 vodopádů a tvz. lidské ryby. Prohlídka jeskyně trvá zhruba hodinu a půl.

Největším pohořím Slovinska jsou Julské Alpy. Dělí se do několika horských celků a skupin. Na západě Mangart-Jalovec, odsud jižněji je oblast Monte Canin, východně Razor- Prisojnik, další Škrlatica- Martuljek a poslední Triglav. Velmi oblíbená v Julský Alpách je především turistika. Nachází se zde plno vodopádů. Údolí Planica je známé, díky svým skokům na lyžích. Největší chráněné území Alp je Triglavský národní park, který určitě také stojí za zhlédnutí.

Druhým největším pohořím jsou Kamnické a Savinjské Alpy. Leží u hranic s Rakouskem. Na centrálním hřebenu najdete turisticky oblíbené štíty pohoří, jako jsou Skuta, Logarská dolina a Jezersko. V kamenických a Savinjských Alpách je hustá síť značených stezek. K nejnáročnějším v zemi patří některé přímo zajištěné cesty. Ubytování najdete v horských chatách.

Jestliže chcete strávit dovolenou ne příliš daleko od domova, ne příliš nákladně a klasicky pak Slovinsko je ta pravá země pro vás.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Slovinsko'
    Tipy na jiné články