Seychely - 3 místa, která byste určitě neměli přehlédnout

vydáno 28.05. 2015 • Seychely • zobrazeno 2555x

  Morne Seychellois

  Přestože v myslích mnoha návštěvníků Seychelského souostroví jeho největší lákadla představují dlouhé písečné pláže obklopené stěnami palem, za nimiž cítíme pulzující dech tropického pralesa, pro mnohé znalce této oblasti je tomu vlastně naopak. Krásu a kouzlo zdejšího pobřeží sice nepodceňuje zřejmě nikdo, zároveň ale početné skupiny turistů, vracejících se na Seychely poněkolikáté, ještě o něco fascinovaněji mluví právě o jejich pralese.

   Chcete-li se na vlastní oči přesvědčit o tom, odkud toto okouzlení divokou přírodou vyvěrá, vydejte se do zřejmě vůbec nejznámějšího národního parku na celých ostrovech – Morne Seychellois. Zde jeho vnímavý návštěvník brzy propadne síle hornaté oblasti Mahé s jejími  neklidnými hřbety velkoryse pokrytými hustým kobercem tropické vegetace. 

   Národní park Morne Seychellois zde zabírá asi 20 % rozlohy ostrova, na níž se ukrývá mnoho různorodých biotopů, které na mnoha místech ukazují, jak ostrov vypadal dávno před tím, než na něj vstoupila první lidská noha. Množství endemitních druhů, nejvyšší vrchol ostrova nabízející kouzelný výhled do dalekého okolí, dobře značené turistické stezky. Tak vypadá nestrojené lůno Seychelské přírody na ostrově Mahé. Doporučujeme park projít spolu s průvodcem, upozorní vás na nejzajímavější místa, a pomůže vám lepe utřídit vaše dojmy. 

    Curieuse Island
     Zatímco národní park Morne Seychellois zaujme především bezprostřední atmosférou nezkrotné přírody, pověstný Curieuse Island co do obliby mezi návštěvníky Seychel těží i ze své pochmurné minulosti.

   Samozřejmě, již zběžné pohledy na jeho fotografie naznačují, že tento malý ostrov, ležící necelé dva kilometry severovýchodně od Praslinu, nebyl součástí chráněného mořského parku vyhlášen zbůhdarma. Rozsáhlé močály, hostící některé nejzajímavější rostlinné druhy souostroví, spolu s populací divokých želv obrovských, které zde žijí v počtu překračujícím 250 kusů, jakož i Coco – de – Mer, zdejší slavný druh palem  tvoří důstojnou součást celé rezervace, a samozřejmě již samy o sobě jsou dostatečným důvodem pro návštěvu tohoto ostrova.

   K tomu však navíc přistupuje historie Curieuse Island jako místa, na němž byla založena kolonie malomocných, kteří zde žili pod dohledem bedlivého pohledu doktora, jehož dům z druhé poloviny 19. století, nebo přesněji ruiny, které z něj zbyly, si zde dodnes můžete prohlédnout.

   Ostrov v současné době - z důvodů ochrany jeho fauny a flóry, nikoliv rizika nákazy leprou – podléhá přísné kontrole, a žije zde jen několik málo rodin. Vy se sem nicméně můžete vypravit jako člen exkurze, která nezřídka končí skutečnou hostinou.

   Shark Bank
     Asi osm kilometrů severozápadně od Mahé leží jedno z míst, které si mezi potápěči holdujícími teplým vodám Indického oceánu při březích Seychelských ostrovů vydobylo pověst naprosté legendy. Jakýsi žulový sloup obklopený obrovskými balvany zde tvoří dramatickou kulisu pro  vaše podmořská dobrodružství, během nichž při pohledu na zdejší tropické ryby potápěčům za skly jejich brýlí doslova přechází zrak. Drobné rybky zde mnohdy společně vytváří jakési rybí mraky, stejně tak nenuceně se zde  „prochází“ spousta šedivých rejnoků. 

   Zdejší typickou dobrou viditelnost na dálku několika desítek metrů pak zřejmě nejvíce doceníte v blízkosti jednoho ze zdejších klenotů – vraku potopeného tankeru Ennerdale. Pomineme-li fantastické korálové útesy, dalším nesporným klenotem Shark Bank a zároveň dokladem toho, že místo nezískalo svůj název zbytečně, jsou zde potom žraloci. Přesněji žraloci útesoví, a po velkou část roku také žraloci velrybí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Seychely'
Tipy na jiné články