Rusko - velkolepá říše stojící za návštěvu

vydáno 04.10. 2015 • Rusko • zobrazeno 1370x

Rusko je obrovská země – co se týče plochy je to největší stát na světě. Žije v něm 141 milionů obyvatel, je tedy devátým nejlidnatějším státem světa. N území Ruska žije také více než 100 různých národností s vlastní identitou. V Rusku je 11 časových pásem. Změna na letní čas probíhá poslední neděli v březnu, na zimní čas pak poslední neděli v září. 

Při cestě do Ruska potřebujete platné vízum, které si buď můžete vyřídit sami a nebo se obrátit některou ze společností v ČR, která vám vízum kompletně zařídí. K získání víza potřebujete pozvání, při pobytu delším než 90 dní také test na HIV s mezinárodním certifikátem. Pokud chcete jet do Ruska vlakem přes Bělorusko, budete navíc potřebovat běloruské tranzitní vízum. Velvyslanectví České republiky najdete v Moskvě, konzuláty pak v Petrohradě, Jekatěrinburgu, Nižním Novgorodě a v Chanty-Mansijsku.

Ruskou měnou je rubl, jeden rubl je 100 kopějek. Ve velkých městech je dostatečné množství směnáren, nejlépe směnitelné jsou dolary a eura. Dejte si ale pozor v menších směnárnách a raději si přepočítejte vyměněné peníze přímo u okýnka. Místní směnárníci používají řadu triků, jak vás připravit o část peněz. V některých supermarketech a v hotelích se dá platit kartou, to však platí spíše pro větší města a počítejte s tím, že ani pro velká města není placení kartou úplnou samozřejmostí. Příjemnou skutečností je ale to, že většina obchodů s potravinami je otevřena nonstop.

Nejnavštěvovanějšími turistickými destinacemi jsou samozřejmě Moskva a Petrohrad a další města, která se nachází v jejich okolí. Kolem Moskvy je několik měst, kterým se říká „Zolotoje kolco“. Je to například Vladimir, Suzdal, Kostroma, Sergijev Posad, Jaroslavl aj. Místní turistické agentury nabízejí speciální exkurze s prohlídkou měst „Zolotovo kolca“. V okolí Petrohradu stojí za to navštívit Carskoje selo, Petrodvorec, Pavlovsk, Novgorod, Ladožské jezero aj. Dalšími vyhledávanými destinacemi jsou také Bajkal a Kamčatka. Řada cestovatelů vyráží na Ural. V Rusku najdete 23 památek zapsaných do Seznamu světového dědictví UNESCO. Pokud se chcete po Rusku přepravovat vlakem, jízdní řád lehce vyhledáte na webové stránce poezda.net.

Ruská kuchyně je proslavená borščem. Boršč ale pochází z Ukrajiny. K typickým ruským jídlům patří například polévky šči, soljanka, okroška, bliny (palačinky s různými náplněmi), pirožky, pelmeně, vareniky aj. Téměř drogou jsou pro mnohé výborné čokoládové bonbóny a různé druhy sušenek a perníků. Na ulicích si pak také můžete koupit kavkazské šašliky. Z nápojů samozřejmě dominuje vodka, ale ani pivo není Rusům cizí, dokonce získává na popularitě. České pivo je Rusům známé a i v běžných obchodech je k dostání. Lehce alkoholický je také kvas, který se vyrábí kvašením chleba. Přestože to nezní nijak lákavě, kvas je celkem příjemný nápoj. Čaj se v Rusku pije většinou černý. Ochutnejte také kiseľ – sladký teplý či studený nápoj. Rusové mají zvyk k nápojům vždy něco přikusovat. Oblíbená je nakládaná zelenina, salámy, saláty, čokoláda, nakládané houby aj.

Jako suvenýr si z Ruska můžete odvézt například matrjošku (původem pochází z Japonska), palechské miniatury, dymkovskou hračku, nádobí z Chochlomy.

Ubytování v některém z hotelů, hostelů či ubytoven si můžete zarezervovat přes internet nebo vyhledat na některém z nádraží ubytování v soukromí. Na nádražích postávají babušky, které nabízejí pronájem.

Rusko vás ohromí také krásnými kostely a chrámy. Při vstupu do pravoslavného chrámu by měli mít ženy zahalené vlasy, zakrytá ramena a kolena, muži pak vstupují do chrámu bez pokrývky hlavy. Významnou roli hraje také islám a křesťanství.

Rozhodně lze říct, že je Rusko zajímavá země. Je to země neomezených možností, je tam totiž možné úplně vše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rusko'
Tipy na jiné články