Rumunsko

vydáno 05.09. 2013 • Rumunsko • zobrazeno 2283x

V jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově se rozprostírá Rumunsko. Na východě je omýváno Černým moře. Svou rozlohou je největší země na Balkánském poloostrově. Povrch Rumunska je hornatý a nacházejí se zde četná pohoří. Pod Karpatským obloukem se rozprostírá nížina, která se táhne přes hlavní město Bukurešť až k pobřeží. Naleznete zde krásné vesničky, ve kterých by se jakoby zastavil čas, ale také jezera, hrady, kláštery a jiné.

Jelikož Rumunsko je členem EU, tudíž k cestě vám stačí pouze občanský průkaz. Do Rumunska se můžete dopravit vlakem, autobusem, letadlem či autem. Cesta vlakem je velice pohodlná, i když nepatří k nejlevnějším. Z Prahy do Bukurešti trvá 26 hodin. Zpáteční lístek vás vyjde kolem 3500kč. Naopak levnější způsob dopravy je doprava autobusem. Existuje spoustu společností, které vám tuto dopravu zajistí, např. Orlan (jezdí 4x týdně), Eurolines (3x týdně). Cena jízdenky se pohybuje od 945- 1500kč.  Přímé lety do Rumunska jsou pouze z Vídně či Bratislavy, z Česka bohužel žádné nejsou. Pokud se vydáte autem, nejrychlejší trasa je ČR- Bratislava- Györ – Budapešť- Rumunsko. V Slovensku a Maďarsku se platí dálniční poplatky a v Rumunsku je nutné zaplatit tvz. „rovinietu“, což je známka za použití silnic, která se platí ihned po příjezdu do země.

V Rumunsku najdete buď ubytování pro nižší, nebo vyšší třídu. Velice málo možností je pak ubytování pro střední třídu. Co se týče hotelů, můžete najít levnější i dražší. Ovšem vždy než se ubytujete, zkontrolujte, jestli kvalita ubytování odpovídá ceně. Stále více ubytování je v soukromý a to nejen na pobřeží, ale i v jiných místech Rumunska. Další způsob ubytování je kempování. I když je kempování v Rumunsku oficiálně zakázáno, nebývá to moc postihováno. Klidně můžete jednu noc někde v přírodě kempovat a druhý den zase vyrazit do jiné oblasti. Ovšem najdete tu i velkou síť kempů a to hlavně na pobřeží.

Mezi zajímavá města patří Brasov, kde stále ještě naleznete staré centrum. Již ve středověku bylo město založeno Sasy. V dnešní době město tvoří důležitou dopravní křižovatku a zároveň je to druhé největší město Rumunska. Naleznete zde mnoho muzeí, divadla, tržnice, nákupní centra a nespočetné množství historických budov. Dominantou města je centrum, kde se nachází staré město, ze kterého můžete cítit tehdejší vliv němců. Černý kostel je asi nejznámější dominanta města. V 17. století rakouská armáda založila v kostele velký požár, který způsobil zbarvení zdí na černo. Právě od této události byl kostel pojmenován na Černý kostel.

Kdysi knížecí město, dnes město s unikátními kláštery, to je Suceava. Určitě stojí za to navštívit místní muzea, kostely a v neposlední řadě kláštery. Nejzajímavější muzeum je muzeum bukovinské historie, kde jsou umístěny sbírky od neolitických střepů po expozici o druhé světové válce a boj za nezávislost. Ovšem světovým unikátem jsou malované kláštery v jižní Bukovině a mnoha z nich je dnes dokonce zařazena do seznamu památek UNESCO.

Jedno z nejnavštěvovanějších pohoří v Rumunsku je pohoří Retezat. Pokud vystoupáte či vyjedete na pohoří Retezatu, z vrcholků vás čeká krásný výhled na křivolaké hřebeny, které se táhnou do všech stran, k zhlédnutí jsou také vysoké horské masívy a některá jezera. Po kopcích se pasou koně, krávy a kamzíci, které lze spatřit, pokud se budete chovat tiše. Národní park, nádherná čistá jezera a úchvatné hory to lze všechno zhlédnout v pohoří Retezatu.

Nejvyšší a nejrozsáhlejší pohoří je Fagaras, česky-Větrné hory. Toto pohoří je součástí Karpatského oblouku, který se táhne už od česko-slovenského pohoří. Pohoří Fagaras je zaplněno lesy do výšky 2000 metrů nad mořem, poté začínají pouze lišejníky, mechy a holá skaliska. Kamzíky a stáda ovcí lze vidět na vysoce položených horských loukách. Můžete zde i narazit na keříky s borůvky.

Ptačím rájem je zvaná Delta Dunaje. Můžete zde spatřit až 300 druhů ptáků. Některé ptactvo ze Sibiře, ale také z Číny, Indie a Mongolska zde přezimuje během období stěhování. Kromě krásného ptactva zde najdete i norky, vydry, lišky, ondatry, kanci a jiná zvířata. Poblíž města Tulcea se řeka rozděluje do tří ramen. I toto město je velice krásné a má co nabídnout, např. muzea, mešitu, synagogu a starobylé římské vykopávky.

Rumunsko je dosud nedotčená země, i když v posledních letech se situace začíná měnit.  Je to země, která má co nabídnout, je zajímavá a velice krásná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rumunsko'
    Tipy na jiné články