Regiony ve Švýcarsku

vydáno 08.12. 2015 • Švýcarsko • zobrazeno 1071x
Každý asi ví, že je Švýcarsko tvořeno 26 spolkovými státy respektive kantony, z nichž některé dohromady vytváří větší, či menší regiony. Pokud se ale rozhodnete, že bude vaše dovolená směřována právě do „země helvetského kříže“, měli byste o některých regionech již dopředu vědět. Některé jsou typické lyžařskými středisky, jiné jsou vyhledávány spíše kvůli pěší turistice, vždy jsou ale nádherné. Opět platí, že nemá smysl zmiňovat všechny, a tak vybereme pouze ty nejznámější a pro celé Švýcarsko nejdůležitější.

Jura

Hned na úvod musíme zmínit region Jura, který je do jisté míry originální, a když vezmeme v úvahu ráz celého Švýcarska, dalo by se říct, že do něj ani nepatří. Jura se nachází u samotných hranic s Francií a je vůbec nejmladším kantonem, když vznikla až v roce 1978. Proč je odlišná? Celé Švýcarsko je totiž typické vysokými horami a ledovci, nicméně Jura je územím vápencových kopců. Nedá se říct, že by nebyla vysoká, protože její průměrná výška přesahuje 700 m. n . m., nicméně pokud už jste navštívili Švýcarsko a nyní zavítáte do Jury, dáte nám za pravdu, že je jiná. Na druhou stranu právě tento region započal tradici nesmírně kvalitních hodinek, které se zde vyrábí v každé vesnici. Centrem je pak město Delémont.

Heidiland

Region Heidiland je nesmírně zajímavou oblastí, které dala jméno spisovatelka Johanna Spyriová, která umístila do této lokality svou hrdinku Heidi. Dnes jsou tu po ní pojmenovány prameny, naučné stezky a dokonce má už i svůj muzikál. V centrální části oblasti naleznete nádherné jezero Walensee, které má na břehu vysoký vrchol Churfistu, který se tyčí do výšky 1000 metrů. Vesničky, které se nachází mezi skalami, pak lze navštívit pouze lodí. Dalším zajímavým místem v regionu Heidiland jsou termální lázně Bad Ragaz. Pro cyklisty jsou v okolí jezera rozsáhlé cyklostezky a naopak pěší turisté mohou zdolávat místní vrcholky se svými vodopády. Oblast má i typický pokrm a to těstoviny se sýrem, cibulí a jablečným pyré.

Grindelwald

Grindelwald je oblast na jih od hlavního města Švýcarska, kterým je pochopitelně Bern, a už z něj můžete vidět tři dominanty regionu – horské obry Jungfrau (4158m), Mönch (4099m) a Eiger (3970m). Někdy se tak setkáte s označením regionu, který spojuje názvy těchto horských masivů, nicméně oficiální je Grindelwald. Celý region je typický velkým počtem jezer – Brienzersee, Thunersee a další. Na jejich březích pak leží i centra oblasti, kterými jsou právě Brienz a Thun. Celá lokalita Grindelwald je pak propletená železnicí, turistickými stezkami, ale také vodními cestami. Samotný název regionu je odvozen od největší ledovcové soutěsky, kde najdete i ohromné bloky zeleného mramoru. Máte rádi typické alpské vodopády? V tom případě je pro vás Grindelwald jasnou volbou.

Engadin a Švýcarský národní park

Oblast Engadin by se dala rozdělit na dvě části – Horní a Dolní. Horní Engadin je typický velkými zisky z cestovního ruchu v čele se St. Moritzem. Naopak Dolní část je charakteristická nedotčenou přírodou v horských příkopech. Hlavní ikonou oblasti je řeka Inn, která prochází celým Švýcarským národním parkem. V celé oblasti vás bude provázet nádherná architektura – například zámek Tarasp, nebo okouzlující atmosféra horských vesniček, jakými jsou především Ftan a Sent. Celý region Engadin je také rájem horolezců a naopak lyžaři si nemohou vynachválit již zmíněný St. Moritz, který patří mezi nejvýznamnější lyžařská centra v celém Švýcarsku,

Walliské Alpy

Walliské Alpy naleznete na úplném jihu na hranicích s Itálií. Pro Švýcary je tato oblast doslova posvátná, když se v jejím nitru nachází bájná hora Matterhorn, která měří 4478 metrů. Pokud jste někdy viděli jakýkoliv reklamní prospekt, který táhne turisty do Švýcarska, určitě se na nich objevil zahnutý vrcholek tyčící se nad mraky; právě to je Matterhorn. V oblasti se nachází i další vysoké hory, jakými jsou například Dom se svými 4545 metry, nebo Weisshorn s 4506 metry. Pokud byste si v oblasti rádi zalyžovali, doporučujeme středisko Saas Fee.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Švýcarsko'
Tipy na jiné články