Řecko

vydáno 05.09. 2013 • Řecko • zobrazeno 2883x

Na jižním výběžku Balkánského poloostrova se nalézá Řecko. Země plná tajemna a krásy. Existuje mnoho mytologických bájí a mýtů, které jsou spojeny s tajemstvím lidské moudrosti a krásy. Řecko je země s opravdu bohatou, dlouhou a velice zajímavou historií.

Doprava do Řecka je možná letecky, autobusem, autem či vlakem. Zpáteční letenka do Soluně či Athén stojí přibližně 7 tisíc korun. Existují i přímé lety do 6 tisíc korun, ale ty jsou častější spíše z Vídně. Pokud se chcete vydat do Řecka autobusem, musíte z Itálie trajektem. Z Prahy a Brna do Benátek (Mestre) jezdí linka Student Agency. Jízdenka stojí 1550- 2450 korun, autobusy jezdí 4x týdně. Z Benátek- Mestre do Řecka- Igoumenitsy vás vyjde zpáteční lístek na 85 euro. Nejvhodnější trasa autem je přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Černou horu a Bulharsko. Náklady za mýtné a jiné poplatky stojí 41 euro. Cestovat můžete i vlakem, ale mezinárodní jízdenky jsou drahé. Proto se raději vyplatí dopravit se letadlem.

V Řecku je velký výběr ubytování. Nachází se zde nespočetné množství hotelů jak luxusní tak i střední třídy, proto i cena se velmi liší. Další ubytování jsou kempy, které jsou otevřeny od dubna do října a jsou většinou dobře vybavené. Pro 4 čtyř člennou rodinu, auto, stan či karavan zaplatíte většinou 20 euro za noc.

Řecko je země se spousty fascinujících míst. Jsou to především místa jako Athény, Soluň, Olymp, Olympie a Delfy, Korfu, Rhodos, Samos, Kos, Kréta, Attika a mnohé další výjimečné země.

Athény je město s výjimečnou historií. Většinu památek lze nalézt ve čtvrti Plaka. Navštívit můžete Dionýsovo divadlo nebo největší chrám v Řecku s celkem sto čtyři korintskými sloupy, Chrám Dia Olympského. Dnešní parlament a dřívější královský palác můžete najít na náměstí Syntagma.  Řecko má spoustu ostrovů a lodě tam míří z několika trajektových terminálů z přístavu Pireus.  Určitě také stojí za to navštívit Olympijský stadion, který je postaven na místě dřívějšího stadionu. Ovšem dominantou města je slavná Akropolis. Proto mohutná skála o výšce 90 metrů vévodí Athénám.

Hlavní metropole řecké Makedonie je Soluň. Zde jsou dvě hlavní náměstí: Eleftherias a Aristotelus. Sbírku předmětů z královských hrobek makedonské dynastie najdete ve zdejším archeologickém muzeu. Další byzantské muzeum s freskami a ikonami se nachází v Bílé věži. Soluň je tepna země. Nachází se zde mnoho dálnic a veliká dálniční křižovatka.

Spojnicí Athén a Soluně je městečko Litochoro. Nachází se zde i nejvyšší hora a sídlo bohů Řecka, Olymp. Městečko Litochoro je základnou pro turistický výstup na vrchol. Na těchto vrcholcích pískovcových skal se nachází celkem 24 klášterů, zvané Meteory. V roce 1988 byli Meteory zapsané i do seznamu UNESCO. Návštěvníci musí mít decentní oblečení, zahalená ramena. Ženy musí mít sukně pod kolena a muži dlouhé kalhoty.  Určitě to může být pro vás zajímavá návštěva.

Magické místo Řecka to je Olympie a Delfy. Kult Dia Olympského je střediskem Olympie. Byli zde založené olympijské hry. Olympijská pochodeň se dodnes zapaluje vždy před oltářem chrámu bohyně Héry. Také velice zajímavý je zde archeologický areál a dvě muzea. Na protější straně, tedy na úpatí hory Parmas se nachází pozůstatek antického města Delfy. Ty jsou známé především věštírnou, kde kněžna Pýthie dávala rady. Mezi nejzachovalejší stadiony v Řecku se řadí stadion v Delfách, kde se hrávali Pythické hry.

Mezi nejpopulárnější cíle dovolených patří ostrov Korfu neboli zvaný smaragdový ostrov.  Křišťálové moře, nádherné scenérie, čisté pláže, tím se pyšní malý ostrov Korfu. Ostrov je tak malý, že během týdenního pobytu je možné jej projet. I zde se nachází spousty typicky řeckých domů: bílé stěny, modré dveře a okenice. Rakouská císařovna Alžběta zvaná Sissi zde nechala vystavět atraktivní zámeček Achillion, který se nalézá ve vesničce Gastouri.

Ostrov slunce, tak je zvaný řecký ostrov Rhodos, protože je jedním z nejslunnějších míst v Řecku. Díky tomu se stal jedním z turisticky nejoblíbenějších řeckých ostrovů. Povrh je hornatý s četnými říčními koryty, které jsou v létě vyprahlé. Najdete zde překrásné pláže a mnoho historických památek.

Slavný starověký matematik Pythagoras se narodil na nádherném ostrově Samos. Unikátní tunel Eupanilos, který sloužil jako přívod vody do hlavního města, je zdejší pozoruhodná antická památka. Pokud pojedete do tohoto krásného ostrova, určitě nezapomeňte ochutnat slavný nektar olympijských bohů, sladké likérové víno.

Kos neboli Hippokratův ostrov. Je druhý největším ostrovem souostroví společně s ostrovem Karpathos. Nabízí spoustu antických památek od antiky po novověk. Kdo hledá klidné, pohostinné prostředí s krásnou přírodou, čistým mořem a nádhernými plážemi pro svou dovolenou ať určitě zavítá na ostrov Kos.

Kréta je největším a zároveň nejjižnějším řeckým ostrovem. Kréta je také mnohdy nazývána šestým kontinentem. Kromě čistého moře, nádherné pláže a chutných oliv vám nabízí i bohatou historii. Kréta má mnoho mýtu a legend. Nejvyšší vládce nad bohy i lidmi, bůh Zeus zde údajně spatřil světlo světla. Turisty zde lákají jeskyně, hory a četné rokliny.

Apollónovo pobřeží jinak zvaná Attika. Patří k nejnavštěvovanějším oblastem Řecka. Leží na poloostrově vybíhající do Egejského moře. Nachází se zde krásně čisté pláže a to díky členitému pobřeží, ale také mnoho památek hlavně ve městech Athény, Pordus, Eleusis nebo Matahón. Najdete zde zachovalé divadlo v Epidauru a další neobvyklé památky, protože Attika je místo s nejpočetnějším množstvím historických památek, které stojí za to shlédnout.

Řecko je země známa nejen svými fascinujícími historickými památky, čistými plážemi a křišťálovým mořem, ale také známými olivovníky. Určitě každý by měl navštívit Řecko a ponořit se do tajů dávné historie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Řecko'
Tipy na jiné články