Quebec - největší město v Kanadě

vydáno 06.09. 2013 • Kanada • zobrazeno 2558x

Quebec se řadí k těm největším kanadským městům. Jeho metropolitní oblast obývá asi 700 tisíc lidí. Ovšem při vyslovení tohoto města se nejspíš každému jako první vybaví, že tu občané mluví francouzsky. Samozřejmě všichni mají pravdu, jenom musíme ihned zdůraznit, že většina zdejších obyvatel hovoří také anglicky, takže nikdo nebude mít sebemenší problém se hlavně v turistických oblastech domluvit. Zároveň je fakt, že se k vám budou pyšní obyvatelé Quebecu chovat daleko příjemněji, když prohodíte přinejmenším některé základní fráze ve francouzštině. Při zkoumání mapy zjistíte, že nejbližším světově známým místem je jednoznačně Montreal.

S ohledem na historii patří Quebec k poměrně starému městu. To se považuje za jeho výhodu, a to především díky jeho nádhernému a typickému centru, které je zapsané na seznamu UNESCO. Quebec byl oficiálně založen v roce 1608, stal se střediskem oblasti Nová Francie. Sem rádi zavítají turisté, protože se tu nachází opravdu krásné památky. Některá města vábí návštěvníky hlavně na moderní centra, mrakodrapy a další vymoženosti, to ale vůbec není Quebecu podobné. Ten přitahuje pomocí památek. Město leží v příhodné oblasti, řeka Sv. Vavřince tu ústí do Atlantského oceánu. Zrovna tahle řeka znamená pro Quebec důležitou součást, spojuje jej totiž s Montrealem. Vy si jistě během cestování můžete užít a pokochat se krásou přírody z paluby lodě. Když vystoupíte na letišti v Montrealu, a nalodíte se, do Quebecu se dostanete za sedm hodin. Ovšem na druhou stranu autobusem vám to potrvá pouhé tři hodiny.

Když už jsme zmínili dopravu, tak ji také upřesníme. Quebec sice vlastní letiště, ale létají sem obvykle letadla jedině z dalších kanadských měst, či z významných měst USA. Přímým letem se sem z Evropy prostě nedopravíte. Jestliže již stojíte na hlavním letišti, zabere vám cesta do centra města přibližně dvacet minut. Pokud použijete k cestování vlak (se známou společností VIA Rail), či autobus, vystoupíte téměř v samém v centru. Raději nejezděte do Quebecu autem, to opravdu nedoporučujeme. Asi se ptáte proč. Odpověď se nabízí, ve městě je celkem problém zaparkovat a úzké uličky v centru také nejsou příjemné. Ideálně je tak ve městě využít hustou autobusovou síť, nebo si můžete zapůjčit kolo. Zdejší obyvatelé kolo jako dopravní prostředek zbožňují. Počasí je totožné jako v dalších městech, a sice celkem teplé a příjemné léto, za to zasněžená a chladná zima. Jestliže byste se rádi v Quebecu najedli, ani to nepředstavuje žádné potíže a to i přesto, že se o Kanadě obecně ví, že je tu draho, quebecké  speciality jsou celkem cenově dostupné.

Jak jsme již zmínili, Quebec představuje typické velmi nádherné historické středisko, Vieux-Quebec, čili Starý Quebec, který naleznete také na seznamu UNESCO. Ten se dělí na dvě části, Vyšší (Haute-Ville) a Nižší (Basse-Ville). Dohromady je pojí pozoruhodné schody, nebo daleko oblíbenější lanovka. Troufáme si tvrdit, že na většině fotografií z Quebecu, či na každém poutači uvidíte nejdůležitější dominantu tohoto města. Jedná se o nádherný francouzský zámek Chateau Frontenac. Jen těžko ho můžeme srovnávat s některými stavbami v Evropě. Nachází se totiž v té Vyšší části a vznáší se doslova nad celým městem. Pohled z něj na řeku Sv. Vavřince vám, doufáme, vyrazí dech. Objevíte tu i repliky velkých obranných děl. Když budete pořád chodit Vyšší čtvrtí, určitě musíte zavítat do Observatoire de la Capitale. To je jakási vyhlídková věž. Za pět dolarů se vám naskytne krásný pohled na město. V Nižší části dominuje hlavní náměstí Place Royale spolu se sochou zakladatele města. Tím byl Samuel de Champlain.

Typickou záležitost tvoří pro Quebec i některé festivaly. Ty nejznámější a největší se jmenují The Winter Carnival a Festival d´Été. Co se týče toho prvního, jak se dá již z názvu vydedukovat, se koná v zimě na začátku února. V té době sice není v celé Kanadě tolik turistů, ale ti, kteří sem zavítají, určitě neudělají chybu. Symbolem jsou sněhuláci a obrovské ledové sochy. Na oba tyto symboly narazíte na každém kroku. Festival d´Été se považuje především za hudební festival konaný v červenci. Tu se na mnoha pódiích vystřídají hvězdy z celého hudebního světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Kanada'
Tipy na jiné články