Prozkoumejte Maroko

vydáno 06.09. 2013 • Maroko • zobrazeno 2088x

Rádi byste se vydali na dovolenou do země, která ještě není okoukaná? V tom případě zvolte Maroko. Tato země pro české návštěvníky totiž představuje pravou exotiku. Maroko najdete na západním cípu arabského poloostrova.

V Maroku se také lze inspirovat kulturou blízkých zemí. Známky po působnosti po sobě zanechala kultura africká, arabská i evropská. Nejvíce je to poznat na historicky cenných stavbách jako jsou například paláce, pouštní města či hradby. Tomu, kdo navštíví Maroko, se tak lehko může stát, že tradičnímu marockému mátovému čaji bude zakusovat pravý francouzský croissant.

Proč navštívit Maroko

Je několik důvodů, proč si volno užít právě v Maroku. Tato země je fascinující tím, jaké možnosti nabízí všem turistům. Jeden den se můžete těšit z procházky po arabských královských městech a pít kávu v místní kavárně. Další den se můžete vypravit například do mezinárodního města Casablanca, která uchvátí zejména tím, že se jen málo podobá kouzelnému arabskému světu. Krom toho vás určitě neminou pouštní duny či pouštní města. Odvážní dobrodruzi se mohou vydat i na vysokohorskou túru v pohoří Vysokého Atlasu a ti nejodvážnější si zde mohou dokonce zalyžovat.

Chcete zažít opravdovou lahůdku? Pak si zajeďte na náměstí do města Marakéš, kde potkáte zaříkávače hadů. Navíc si od pouštních kmenů můžete koupit různé druhy hadích kůží, od místních lidí speciální koření, bylinky či výrobky z kůže nebo stříbra. Tamní ženy vás mohou za pár minut ozdobit i tetováním z heny. 

Kde se ubytovat

Marocké ubytování je poněkud odlišné od ubytování evropských či zámořských destinací. V Maroku doposud totiž neexistují rozsáhlé luxusní hotelové komplexy (kromě města Agadiru), na které jsou turisté zvyklí. Znamená to, že na dovolené dokonale splynete s lidmi z té oblasti, ve které bydlíte. S místními tak chodíte nakupovat potraviny, společně se stravujete i bavíte.

Maroko nabízí také další možnosti ubytování, například v kempech. To je vhodné zejména pro ty, kteří disponují vlastním automobilem. V Maroku si můžete postavit stan v podstatě kdekoliv, pokud máte povolení od majitele pozemku. Dobré je si taková místa vytipovat předem. Velice příjemné je ubytování v tzv. riádách. Představují luxusní měšťanské domy přeměněné na hotel. Výhodou je, že bydlíte v centru města a nejste tak odříznuti od ruchu reality. Ubytovat se lze také v tzv. maisonech, krásných domech v historickém jádru, kde si turisté pronajmou pokoje podle potřeby.

Ti, kdo se do Maroka chystají, by si ubytování měli určitě vybrat s dostatečným předstihem, protože tato země patří k hojně navštěvovaným.

Co ochutnat?

Marocká kuchyně je opravdu parádní směsicí všeho, co se připravovalo v okolních státech, které tuto zemi značně ovlivňovaly. Mezi tradiční jídla však patří světoznámý kuskus, tadžín nebo harira. Jako první na marockou kuchyni působili Peršané, kteří používali koření na maso i ovoce, naučili tehdejší obyvatele jíst datle, ořechy i mléko. Do tajemství olivového oleje a citrusů zasvětili Maročany španělští Arabové. V neposlední řadě o sobě dali v tomto směru také vědět Francouzi a to svými dezerty, zmrzlinami i vínem.

A jak to chodí v místních restauracích? Najíst se můžete jak v přepychových palácových restauracích, tak i v obyčejných jídelnách ve společnosti místních koček. Ty jsou totiž doslova a do písmene opravdu všude. O hygienu potravin se bát určitě nemusíte. Na druhou stranu byste měli být připraveni na to, že číšník donese hotové jídlo mnohem později než je tomu v Čechách. A důvod? Maročané si potrpí na pohodový život bez spěchu a stresu. Ten, kdo rád a hodně jí, by měl raději využívat poledního menu, kdy k hlavnímu jídlu ještě navíc dostane salát a dezert.

Marocké nápoje

Nejčastěji se asi setkáte s tradičním mátovým čajem, který místní nazývají jako marockou whisky. Tento nápoj je velmi chutný, spolehlivě zažene žízeň a dodá ztracenou energii. Ochutnat byste určitě měli i čerstvý pomerančový džus připravený od prodavače přímo na ulici. Alkohol se v Maroku podává sice v menší míře, protože jeho pití Alláh zakazuje, nicméně v luxusnějších restauracích si můžete objednat marocké víno či místní pivo Casablanca Beer.

Kam na výlet?

Skutečný zážitek si odnesete z největšího města Maroka Casablacy, kde se zároveň nachází i moderní přístav. Spokojení tu budou lidé, kteří milují ruch francouzských bulvárů či nakupování v módních obchodech. Turisté často navštěvují Mešitu Hasana II., Parc de la Ligue Arabe (park ve francouzské stylu) a Medinu. Romanticky založené duše se budou cítit jako v ráji ve městě Marakéš, které je z jedné strany obklopeno pouští a z druhé zasněženými vrcholky Vysokého Atlasu. Právě zde se setkáte i s tradičními marockými trhy, kde se dají opatřit všelijaké skvosty. Za zmínku stojí také oblíbené město Rabat, kde si můžete prohlédnout například archeologické muzeum nebo nejvýznamnější historickou památku -  Hassanovu věž.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Maroko'
Tipy na jiné články