Provincie Nan

vydáno 05.09. 2013 • Thajsko • zobrazeno 1932x

Provincie Nan byla dlouhou dobu méně navštěvovanou destinací kvůli povstalcům a různým banditům. Ovšem po nástupu stabilnější politické vlády, se celé toto území zpřístupnilo. Postavily se silnice mezi krásnými říčními údolími a rýžovými poli, náhle se tedy z Nan stalo ideální místo pro cestovatele. Bujná příroda, příjemné klidné prostředí a milí lidé jsou hlavní cílem turistů.

Přírodní scenérie v Nan

V této provincii nenajdeme žádné velkolepé stavby, továrny, sídliště, nic takového. Naopak samá políčka, malé vesničky a několik druhů polní obživy. Nan je vlastně důležitým vývozcem např. pomerančů v obdobích zimy, také vzácného ovoce fai a jiin nebo i tabáku, rýže, kukuřice apod. Nejznámější jsou ale dlouhé červené chilli papričky, které tady každé léto usychají podél silnic a mění tvář celého údolí. V Nan najdeme krom zemědělské půdy také hustě zalesněné hory, jejichž nejvyšším vrcholem je Doi Phu Kha (2000 m). Taktéž je zde mnoho řek, přičemž Mae Nam Nan je třetí nejdelší řekou v Thajsku.

Horské kmeny

Nan je výjimečné opravdu nízkým osídlením obyvatel. Můžeme zde převážně vidět horské kmeny, které se silně odlišují od ostatních v severním Thajsku. Jsou jimi kmeny Mienů, Hmongů a Mabri. Těmi jedinečnými, které jsou zřídka kdy k vidění, jsou kmeny Thai Lü, Htin a Khamu. Kmen Thai Lü byl velice významným přínosem pro kulturu Thajska. Dodnes jsou velmi oceňované jejich textilie a také typické stavby jako chrám Phra That Chae Haeng, Phunim či Nong Bua. Tyto kmeny většinou sídlí v horských oblastech v bambusových domečcích. Jsou velmi samostatní, většinu věcí si vyrábějí sami a žijí z chovu dobytka či zemědělství.

Provinční město Nan

Hlavním městem provincie Nan je stejnojmenný Nan. Toto město má okázalou historii, převážně díky izolovanosti a nezávislosti na okolním světě. Významným knížectvím zde bylo Lanna. Převážně tato dynastie vládla tomuto území až do roku 1931, kdy Nan přijal plnou nadvládu Bangkoku. Dnes v tomto městě můžeme vidět staré městské hradby, staré chrámy, které bývají majetkem dynastie Lan či jsou dědictvím kmene Thai Lü.

Významná místa  

Nejvýznamnějším palácem je Chrám Phunim, ve kterém jsou doceňovány především historické nástěnné malby a křížovitý bót z roku 1596. Již zmíněný Chrám Phra That Chae Haeng z roku 1355 je nejposvátnějším chrámem v provincii. Nabízí krásný výhled na údolí Nan a pojí dva významné styly dynastie Lanna a kmene Thai Lü. Druhým nejvýznamnějším chrámem je Phra That Chang Kham. Skrývá mohutného sedícího Budhu, nástěnné malby, sbírky svitků, buddhistické texty, ale také zákony a informace o historii tehdejší vlády. Navštěvovány jsou také chrámy Hua Khuang či Suan Tan.

Lákavá příroda okolo Nan

Pokud byste navštívili tuto provincii, je povinností navštívit krásné přírodní parky. V Národní parku Dio Phu Kha si můžete pronajmout levný pokoj v bungalovu a poté se nechat unášet turistickými stezkami. Třeba potkáte zmíněné horské vesnice, jeskyně či vodopády. Vesnice Bamboo Hut poblíž parku nabízí příjemnější ubytování a také trekové výlety včetně občerstvení. Můžete se vydat také za kmenem Thai Lü do vesnice Nong Bua nebo za Htii do Ban Bo Kleua.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Thajsko'
Tipy na jiné články