Provincie Lamphun

vydáno 05.09. 2013 • Thajsko • zobrazeno 1995x

Provinci Lamphun leží na severu Thajska a je to spíše takové malé městečko s 15 000 obyvateli. Všude kolem jsou farmy, zvířata, malé vesničky a střídmí thajský život v klasické podobě. Toto místo se nabízí jako nejbližší útočiště pro turisty z nedalekého Chiang Mai. Tady si mohou při jednodenním výletu odpočinout od rychlého a přeplněného města.

Zvyky severního Thajska

Severní Thajsko stejně tak jako provincie Lamphun byly místem, kde vznikaly první thajská království. Dodnes jsou zde uchovány nejstarší architektonické památky i kulturní zvyklosti. Taktéž se zde vyskytuje největší množství horských thajských kmenů, které se tak tak brání modernizaci a aktivnímu turismu. Naštěstí je stále zachována krásná severothajská příroda. Severní Thajci jsou velmi milí lidé, ovšem také velice hrdí. Dbají na dodržovaní zvyků a považují se za součást původní thajské tradice a kultury. Používají k mluvě severní dialekt, který je pro cizince spíše milejší jeho pomalejším tempem než ostatní dialekty v Thajsku.

Hlavní město Lamphun

Hlavní město této provincie je stejnojmenný Lamphun. Před několika tisíci lety byl domovem malého knížectví Hariphunchai, kde vládla legendární monská královna Cham Thewi. Leží na západním břehu řeky Nam Mae Kuang a nabízí v hojnosti tradiční kulturu a architekturu, ke které patří nespočet krásných chrámů, dochovaných v původní podobě či také jejich zříceniny.

Významné chrámy v provincii Lamphun

Provincie Lamphun láká turisty svým poklidným prostředím a starověkými místy a pozůstatky. Nejsou opomenuty ani rozrostlé lesy, skvostné hory a krásná jezera. V této provincii najdete nejvíce chrámů z celého severního Thajska. Oblíbeným místem je chrám Phra That Hariphunchai, kde dříve stál palác královny Chama Thewi. Uvnitř můžete vidět zajímavou architekturu se sochami Budhů a dvěma chedi v původním ztvárnění rodu Hariphunchai. Druhá chedi Suwan je jedna z osmi nejposvátnějších v Thajsku a měří přes 46 metrů.

Dalším navštěvovaným chrámem je Chama Thewi, ve kterém najdete další méně obvyklé chedi. I samotný chrám je velmi jedinečný. Díky mnoha úpravám a přestavbám je nyní směsicí různých škol, tudíž nabízí mnoho starých architektonických stylů v jednom. Uvnitř je také uložen popel královny Cham Thewi. V parku Nong Dok můžete vidět sochu Phra Nang Chamthevi, která připomíná prvního vládce království Hariphunchai.

Jaká další místa navštívit?

V provincii Lamphun se nachází Národní muzeum, které nabízí ke zhlédnutí sbírku předmětů z královských epoch Dvaravati, Hariphunchai a Lanna. Také se můžete vydat do Národního parku Doi Khun Tan, který ročně navštíví asi 10 000 lidí, což je opravdu malé množství návštěvníků. Tento park je výjimečný svým hlavním vstupem, který je tvořen ze železničního nádraží Khun Tan, divokou přírodou a náročnějšími turistickými stezkami. Pokud chcete vidět rostoucí lilie či orchideje v přírodě, je to jedinečná příležitost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Thajsko'
Tipy na jiné články