Provincie Buriram

vydáno 05.09. 2013 • Thajsko • zobrazeno 1950x

Provincie Buriram patří mezi největší oblasti celého Thajska. V angorském období bylo toto území důležitou částí khmerské říše. Z této doby se dochovaly nejzajímavější památníky, ruiny Phanom Rungu. V této provincii můžeme vidět až na 140 takových ruin. Tyto místa bývají hojně navštěvovány během buddhistických festivalů a mají podstatný význam pro historiky khmerského období.

Historické parky

Park Phanom Rung je zcela zaslouženě významným parkem pro většinu obyvatel provincie Buriram. Nachází se na vrcholu vyhaslé sopky a je opravdu velkolepým vyčnívajícím bodem v této převážně nížinné krajině. V parku se nachází klášter Phanom Rung, což je další významná khmerská památka, jež byla restaurována dlouhých 17 let.  Klášter byl postaven  mezi 10. a 13. jako památník k uctívání Višny a Šivy. Velice zajímavá je promenáda směrem k hlavní bráně, ale také Phra Narai, dveřní překlad s reliéfem boha Višnua. V dubnu zde místní lidé slaví svátek Songkran.

V parku Khao Kradong se nachází stejnojmenný vyhaslý vulkán. V jeho jícnu se po celý rok udržuje krásně čiré jezero. Přesně 265 metrů po dlouhých schodech musíte ujít k soše Buddhy Phra Suphatthara Bophit a k Prang Ku, kde se nachází replika Buddhova chodidla. Celý park je turisty velmi vyhledávanou destinací a to pro nedotčenou přírodu. Naleznete zde např. mnohé ohrožené druhy rostlin.

Velkolepé chrámy

Za návštěvu také stojí nedaleký chrám Khao Angkhan, jehož artefakty jsou z období Dvaravati. Patří mezi největší chrámy v Buriramu. Budovy zobrazují architekturu z různých období. Pro cizince jsou přínosné nástěnné malby v angličtině. Muang Tam je další khmerský chrám, jehož dominantou jsou pískovcové prahy, zdobené dveře a cihlové pagody s jezírky. Pochází z konce 10. století a je celý obehnaný lateritovými zdmi. Z khmerských cihlových pagod je postaven i chrám Prang Ku Suan. Ve zdejším prostředí je velmi uctívanou sochou Buddhy Phra chao Yai v chrámu Hong. 

Oblíbenou a uctívanou sochou Buddhy mezi zdejšími lidmi je také Phra Chao Yai nacházející se v chrámu Wat Hong. Je to obrovský Buddha sedící u řeky Mun.


Zdejší festivaly

Pátý lunární měsíc vždy při úplňku se koná festival Phanom Rung. Lidé jdou v khmerském procesí k chrámu Prasat Phanom Rung. Festival doprovází velkolepé zvukové a světelné show. Lákavý je i festival papírových draků Isan Kite, na kterém se můžete zúčastnit soutěže v pouštění draků. Tento festival se koná od roku 1986. Ovšem pozor naši západní draci jsou na horší úrovni než ti thajští. K vidění je krásná přehlídka plavidel, které mají vyobrazit 12 znamení zvěrokruhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Thajsko'
Tipy na jiné články