Praktické informace o Švédsku

vydáno 06.09. 2013 • Švédsko • zobrazeno 2112x

Kdy vyrazit

Pokud máte rádi teplo a dlouhé dny, pak vyrazte určitě v letních měsících. V těch se dá švédské počasí směle přirovnat k tomu našemu. Průměrné teploty se pohybují kolem příjemných 18 stupňů a přeháňky nejsou nijak zvláště častým jevem. Vyšší teploty naleznete, pochopitelně, na jihu země. Vzhledem k tomu, že sever země leží již za polárním kruhem, je třeba počítat s drsnějšími podmínkami a zabalit na cestu odolnější výbavu.

Poloha za nebo blížící se polárnímu kruhu sebou nese i dlouhé letní dny a naopak v nejhlubší zimě se slunečního svitu nedočkáte a průměrné teploty padají výrazně pod bod mrazu.

Doklady a povolení k pobytu

Jelikož jsou Švédsko i Česká republika členy Schengenského prostoru nepotřebujete ke krátkodobé návštěvě jakýchkoli speciálních dokladů, dokonce ani pas. Postačí vám platný občanský průkaz.

U dlouhodobých pobytů delších jak tři měsíce je třeba žádat o povolení k pobytu. To po doložení všech formalit získáte na migračním úřadě v Norköppingu.

Jak se do Švédska dostat

Můžete využít všech klasických dopravních prostředků. Nejvytíženější je letecká doprava. Mezi Prahou a švédskými mezinárodními letišti ve Stockholmu, Göteborgu a Malmö létá několik pravidelných linek. Stockholm má mezinárodní letiště hned dvě. U letiště Stockholm - Arlanda myslete dopředu na vzdálenost 40 km od švédské metropole. Nejpohodlněji tuto vzdálenost překonáte rychlovlakem, za který zaplatíte cca 200 SEK.

Díky tomu, že Švédsko je od roku 2000 spojeno monstrózním mostem s Dánskem, můžete cestovat do Švédska vlastním vozem, pravidelnou autobusovou linkou či vlakem. Most spojující Kodaň a Malmö je totiž dvouúrovňový. V jeho spodní části vede silnice, v horní pak železnice.

Peníze

Švédové jsou hrdí na svou korunu a tak byť jsou již od roku 1995 členy Evropské unie zůstávají vně Eurozóny. Švédsko zatím nemá ani nastavený plán pro přijetí evropské měny a tak je její zavedení, pokud k němu vůbec kdy dojde, hudbou budoucnosti. Vlivem hospodářské krize v roce 2009 se ale veřejné mínění začíná pomalu obracet.

Zaplatit Eurem ale můžete například ve stockholmských taxících, na mezinárodních letištích či budete-li si kupovat jízdenku na mezinárodní trajekt.

Švédská koruna (SEK) se v českých směnárnách prodává dlouhodobě s kurzem kolem tří českých korun za jednu švédskou.

Zdravotní pojištění a lékařská péče

Určitě si na cestu do Švédského království nezapomeňte přibalit Evropský průkaz zdravotního pojištění. Ten automaticky vystavuje vaše zdravotní pojišťovna.

Po jeho předložení máte nárok na stejnou péči, jaká je zaručena pro místní obyvatelstvo. Ve Švédsku funguje systém pacientovi spoluúčasti na lékařských úkonech. Na základním lékařském ošetření se pacient podílí 100 až 250 SEK, hospitalizace stojí 80 SEK. Platí se i za léky. Stomatologická ošetření si hradí pacient sám.

Pokud budete z jakéhokoli důvodu platit péči hotově, uchovejte si účet. Adekvátní část vám proplatí vaše zdravotní pojišťovna.

Samozřejmě je možné se na cestu připojistit u komerčních pojišťoven.

Švédsko autem

Rychlostní limity se českým řidičům zamlouvat nebudou. Po obci je to stejné jako u nás, tedy maximálně 50 km­/h, po silnicích mimo město se pak jezdí nejvýše 70 km/h a po dálnicích 110 km/h. Pokuty za překročení jsou značné a švédští policisté neoblomní.

Dobrou zprávou je, že se neplatí žádné dálniční poplatky. Cena pohonných hmot se po přepočtu pohybuje někdy mezi 35 a 45 českými korunami.

Transport domácích zvířat

Předně je třeba říct, že v tomto směru je švédská legislativa velice tvrdá. Váš pes či kočka musí splňovat veterinární předpisy (očkování proti vzteklině a dalším předepsaným nemocem, musí být označen mikročipem, atd.) a musí vlastnit i pas pro domácí zvířata – EU Pet Passport. V některých materiálech se dočtete, že také musí podstoupit 120 denní karanténu. To ale po našem vstupu do EU již neplatí.

Nakupování

Typickým suvenýrem ze Švédska je sklo či další rukodělné výrobky ze dřeva nebo kůže.

Budete-li chtít nakupovat zboží ve slevě, pak hledejte označení REA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Švédsko'
Tipy na jiné články