Poznejte kanadský Halifax

vydáno 06.09. 2013 • Kanada • zobrazeno 2294x

Z toho důvodu, že Halifax patří mezi menší městečko, než jak je tomu u dalších měst, netušíme, jestli jej vůbec znáte. Žije tu asi tři sta tisíc obyvatel, ale i tak je velmi důležitý, protože představuje největší město východně od Quebecu. Svůj význam si získal hlavně díky velkému přístavu. Ten se považuje za jakousi kanadskou vstupní bránu. Bohužel tu žije extrémní množství imigrantů, proto není Halifax mezi Kanaďany příliš oblíbený. Uvádí se, že během dvacátého století prošlo tímto přístavem přes milion a půl přistěhovalců. Ale nemyslete si, Halifax je jinak opravdu krásné a čisté místo, kam se mnoho turistů při návštěvě Kanady vypraví. Mezi ně se řadí i největší romantici.

Co se týče geografického hlediska představuje Halifax především významné ekonomické středisko zrovna díky přístavu. Přesněji bychom jméno města měli uvádět jako Halifax Regional Municipality (HRM). Ve Velké Británii se totiž nachází město se stejným názvem, a také jako kanadský Halifax je celkem známé. Ovšem ten kanadský je centrem oblasti Nové Skotsko a řadí se mezi nejstarší města v Kanadě. Založen byl roku 1749. To znamená, že byl oproti jiným městům postavem dost brzy. V dnešní době se pořád považuje za důležitý přístav, který se velmi hlídá kvůli velkému počtu přistěhovalců. Ti se chtějí samozřejmě dostat do Kanady.

Proto, že ho najdete rovnou na východním pobřeží, nemá stálé podnebí. To je spíše chladné. Jestliže jste někdy navštívili třeba některé norské přístavní město, pocítíte tu to samé. Léto je zde celkem teplé, ačkoliv vlhké. Teploty se vyšplhají i ke třiceti stupňům. Ovšem zima tu je skutečně mrazivá až možná nepříjemná. Doprava nepředstavuje žádné větší potíže. Je tedy docela snadné se do tohoto města dopravit. Halifax disponuje vlastním letištěm. Sem vás donesou spoje ze všech velkých letišť v zemi, nebo USA. Samozřejmě můžete použít i vlak, či autobus. Do Halifaxu vede oblíbená VIA Rail. Sice sem pluje velké množství lodí, ale nepředpokládáme, že takových služeb využijete. Halifax je malé město, takže se po něm budete velmi lehce pohybovat.

Halifax nepatří mezi ta kanadská města, která se pyšní známými festivaly, či velkým sportovním vyžitím. Sází především na atraktivní památky a stavby. Za tu nejznámější historickou budovu se považuje The Province House. Zde sídlí zdejší zákonodárství a městská radnice. Halifax má i celkem velké a moc pěkné univerzitní centrum, Dalhousie Campus. To se vyskytlo i v několika filmech. Skoro celá hlavní část města je vystavěna v charakteristickém viktoriánském slohu. Jestliže byste rádi nějaký sport viděli, určitě zavítejte do Halifax Metro Centre. Sem se vleze 15 tisíc diváků. Hraje se zde v první řadě  basketbal a hokej, i když Halifax nepatří mezi typická kanadská města, která hokejem žijí. Interesantní je budova The Fenwick Place. Ta není úplně dostavěná. Chybí tu třeba některá okna. Ale i tak patří k nejvyšším budovám v celém Novém Skotsku. Jsou tu ubytováni i studenti místní univerzity. Pokud jste romantické duše, projděte se po kopci Citadel Hill, kde naleznete i staré opevnění města. Aktivní noční život představuje ulice The Granville Mall, kde je několik originálních restaurací a velkých obchodů.

Halifax nejspíš neokouzlí každého.  Je značně konzervativní, a tak nenabízí tolik zajímavých míst a atrakcí jako jiná kanadská města. Svým pěkným prostředím a přístavem ovšem i tak přiláká dostatečné množství turistů. Ti rozhodně později nebudou litovat, že tuto „odlehlou“ oblast Kanady navštívili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Kanada'
Tipy na jiné články