Potápění na Seychelách - objevte nový svět pod hladinou moře

vydáno 15.08. 2011 • Seychely • zobrazeno 1481x

  Zřejmě jen málokdo z těch, koho alespoň trochu láká podmořský svět,  dosud neslyšel o Seychelách  a úžasných možnostech, které zde Indický oceán skýtá všem vášnivým potápěčům. Živelná skrumáž sto patnácti (!) ostrovů, z nichž se toto souostroví skládá, je totiž jedním z míst, kde se odehrává velká část snů ploutvonohých dobrodruhů. 

   Žulové masivy omývané teplým mořem zde,  asi jen 4 stupně od Rovníku, daly vzniknout skutečnému podmořskému ráji, kde přehršel korálů a z nich  stvořených útesů ve svých záhybech skrývá bohatý a velice barevný život. Stovky exotických druhů často velice výstředního vzezření i zabarvení zde pravidelně přivádí v úžas tisíce profesionálních i amatérských potápěčů z celého světa.

   Právě proto se ted´zkusíme blíže podívat na to, jak tomu tedy na Seychelách s potápěním vlastně je. Nejprve se budeme věnovat části souostroví v níž najdeme turisticky nejznámější místa jako Mahé nebo Praslin, tedy tzv. Vnitřním ostrovům. Potom si řekneme něco o jeho zbytku: korálem tvořených Vnějších ostrovech. Nakonec se zaměříme na otázku, kdy na Seychelách potápění nejvíce přeje počasí.

    Vnitřní ostrovy

  Potápění v prostředí vnitřních Seychelských ostrovů se odehrává ve znamení velké různorodosti. Potápěčům se zde nabízí jak místa plná čistě korálových útesů, tak i nejrůznější žulové útvary pokryté korály nebo mořskými houbami.  

   Najdete zde lokality kde se lze v blízkosti pobřeží potopit do hloubky dvaceti metrů, dále od pobřeží ale třeba i o deset metrů hlouběji.  

   Prakticky každý z ostrovů ukrývá zajímavá místa, přičemž v oblasti vnitřních ostrovů lze najít i některá úseky vyhlášené po celém potápěčském světě. Sem patří především slavný vrak Ennerdale,  skalnatý Brissare. O něco méně známé, ale mezi fajnšmekry o to legendárnější, jsou potom například místa v okolí ostrovů Marianne, Trompeuse nebo Aride.   Většina těchto vzdálenějších lokalit je potom přístupná pouze lodí, díky čemuž je pravděpodobné, že i do budoucna si uchovají svůj exkluzivní charakter. 

    Vnější ostrovy

   Potápění v okruhu kolem vnějších ostrovů na Seychelách nabízí jedinečné příležitosti pro každého, kdo má slabost pro ryze korálové útvary, stejně jako nejrůznější písečné jeskyně. Většina nejzajímavějších míst je zde opět přístupná pouze z moře. 

   Výjimku z tohoto pravidla ale představují dvě slavná potápěčská centra, která najdete na ostrově Desroches,  který je známý především svými jeskyněmi a křivolakými kaňony, a také na ostrově nesoucím jméno Alphonse. 

    Vnější ostrovy jsou pro podmořskou turistiku skutečně jako stvořené. Můžete zde narazit na několik tajuplných vraků potopených lodí, a samozřejmě třeba také na místa, kde se to ve vodě jen hemží želvami, které zde podnikají své dlouhé poutě k hnízdům ležícím na pobřeží. Želvami je tak vyhlášená například Aldabra.

   Ta je mezi potápěči možná vůbec nejznámější lokalitou vnějších ostrovů, a to zejména díky driftu procházejícímu přimo skrze velkou lagunu. Vyhledáváným místem je zde určitě také atol sv. Josef v blízkosti souostroví Astove, stejně jako lokalita nazvaná v duchu nejlepších tradic normalizačního copywritingu – atol Cosmoledo.

     Kdy se ponořit?

   Všeobecně platí, že potápění je na Seychelských ostrovech možné po celý rok, záleží jenom na aktuálních povětrnostních podmínkách. Ty přitom obvykle bývají nejlepší během klidnějších měsíců, kterými jsou v našem případě zejména na přelomu dubna a května, později potom na přelomu října a listopadu. 

   Dobrou zprávou je samozřejmě fakt, že v těchto obdobích je moře velice teplé, teplota vody zde může vystoupit až 29°C. Stejně tak je v těchto měsících na dobré úrovni i viditelnost, kdy pokud nejsme bezprostředně při pobřeží, lze velice často vidět i přes 30 metrů daleko. O letních měsících, přesněji o času od května do září, se tak mluví o jako o období pro potápění relativně nejméně vhodném.  Zejména srpen má v tomto směru pověst měsíce, ve kterém může docházet k rychlým poklesům teploty vody i viditelnosti. 

   Vhodným časem pro vaše podmořské výpravy může být také prosinec a leden, kdy je sice o něco větrněji, ale podmínky zůstávají stále velice dobré. Bohužel ale ne vždy a bez výjimky. Pokud se proto v této době rozhodnete pro potápění u některého ze vzdálenějších ostrovů, měli byste být připraveni na to, že v některých případech se může počasí náhle a prudce změnit, zpravidla však ne na dlouho.  Toto platí zejména pro ostrovy s vysokými útesy a prudkými spády, kde se proto vždy doporučuje nepodcenit své vybavení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Seychely'
Tipy na jiné články