Portugalsko

vydáno 05.09. 2013 • Portugalsko • zobrazeno 2290x

Portugalsko je země s bohatou historií, sahající tisíce let zpátky, nádhernými plážemi a krásnými skalnatými útesy.

Leží na Pyrenejském poloostrově v subtropickém pásu. Portugalsko je nejzápadnější země v Evropě. Je to velice rozmanitá země. Rozkládá se na severní, střední a jižní část. Předností severní části Portugalska jsou historická města a krásné pláže. Ovšem severní podnebí je chladnější než jižní. Jih se může pyšnit také světoznámými plážemi a arabskými památkami, díky dlouhé maurské nadvládě.  Nejznámější památky se nacházejí ve střední části Portugalska. Ovšem krásné pláže najdete i zde.

Do Portugalska je možná doprava letecká, autobusová, železniční nebo autem. Nepohodlnější je cesta letadlem. Jsou k dispozici přímé lety z Česka do hlavního města Lisabon nebo do města Fara. Letenka stojí kolem 4000kč. Další možná doprava je autobusem, kde nejznámější je autobusová doprava Rodoviaria Nacional. Autobusy v Portugalsku se dělí na rychlé, oblastní a pomalé. Želežiční doprava se nazývá Caminhos de Ferro Portuguesses. Rozděluje se na tři části. Další doprava je na vlastní pěst, autem. Mějte však na paměti, že cesta je daleká a náročná. Autem se jezdí přes Španělsko a platí se dálniční poplatky a známky.

V této zemi máte možnost ubytování v hotelech, hostelech, penzionech, apartmánech a v kempech. Pousadas tedy venkovské hostince jsou specialitou Portugalska. Existují historické pousadas nebo regionální pousadas. Regionální se nacházejí v oblasti parků a rezervace. Upravené historické památky to jsou historické pousadas. Penziony se řadí do nižší cenové kategorie. Hostely jsou využívány hlavně mladými lidmi. Najdete zde i nespočetné množství kempů.

Mezi nejoblíbenější destinace patří Algarve, Azorské ostrovy, Lisabon, Madeira, Ponte de Lima a Porto.

Portugalská provincie táhnoucí se podél jižního pobřeží, to je Algarve. Zajímavá města v destinaci jsou: Faro, Lagos, Olhao, Tavira a jiné. Najdete zde nejen kousky historie ale také krásné pláže. Mezi nejlepší pláže světa patří právě zdejší pláže Lagoa a Luze. Algarve se může také pyšnit sítí golfových hřišť a mnohé patří mezi nejlepší na světě.

Exotické květiny, tropické ovoce, krásná příroda a fascinující podvodní svět to vše se nachází na Azorských ostrovech. Oblast je ovlivňovaná teplým Golfským proudem, proto je zde teplota po celý rok subtropická. Můžete zde navštívit krásná jezera v místech sopečných kráterů, tajemné jeskyně, vroucí prameny, gejzíry a mnohé další. Mezi známé sopečné jezera patří Zelené a Modré jezero (Lagua Verde a Lagua Azul), které naleznete na ostrově Sao Miguel v oblasti Sete Cidades. Podivuhodné je i Ohnivé jezero (Lagoa de Fogo).

Mezi zajímavá místa Portugalska je samozřejmě hlavní město Lisabon. Prolíná se zde moderní architektura s maurským či manueliském  stylem jako je klášter řádu sv. Jeronýma. Lisabon je znám svou poklidnou atmosférou.

Madeira, ostrov kde najdete 700 druhů květin, krásné orchideje, lilie, magnolie, azalky a jiné. Na tomto ostrově se nikdy nudit nebudete, v nabídce jsou zde golfové hřiště, potápění, windsurfing, parasailing a další. Najdete zde i nádherný park s pstruží farmou v horské vesničce Ribeiro Frio. Nachází se zde druhý nejvyšší útes na světě, který měří 580 metrů. Domy postavené do trojúhelníka najdete ve vesničce Santana. To vše si nenechte ujít a navštivte ostrov Madeira.

Kousek od Porta se nalézá městečko Ponte de Lima, česky „most přes řeku Lima“. Od Antiky tu stojí most, který spojuje města Braga a Astorga. Milovníci historie si toto město oblíbí. Kromě starobylého mostu, jsou zde i obranné věže, krásná kaple, kostel a jiné. V řece Lima si můžete ulovit i nějakou rybu.

V severní části Portugalska leží městečko Porto. Město se nachází ve vinařské oblasti. Mezi krásné historické památky tohoto města patří: Burzovní palác, románsko-gotická katedrála, Věž kleriků, románský kostel Cedofeita, muzeum v Jablůňkovým sadu a mnohé další. Porto je městečko s krásnou přírodou i památky.

Mezi zajímavé tradice patří karneval, který je občas označován jako masopust (entrudo). Odehrává se v zimních měsících na rozdíl od známého brazilského karnevalu.  Další jsou zajímavé velikonoční tradice, kdy chlapci darují květiny své kmotře.

Portugalsko je zajímavá země omývána Atlantickým oceánem s fantastickými plážemi a bohatou historií.  Udělejte si výlet do Portugalska a poznejte novou úžasnou destinaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Portugalsko'
Tipy na jiné články