Plovdiv

vydáno 11.11. 2013 • Bulharsko • zobrazeno 2774x

Plovdiv je hlavní a největší město Plovdivské oblasti a druhé největší město Bulharska. Má přibližně 350 000 obyvatel. Nachází se uprostřed Thrácké nížiny, ve střední části Bulharska. Díky své poloze je významnou dopravní tepnou Bulharska a díky úrodné nížině také důležitou hospodářskou oblastí. Leží na třech pahorcích, mezi kterými protéká řeka Marica. 

Město bylo postaveno Makedonským panovníkem Filipem II. pod názvem Philipopolis (Filipovo město). Po dobytí Římany se město přejmenovalo na Trimontium (Tři pahorky). Podobně jako v ostatních Bulharských městech, i zde se v průběhu historie střídalo několik vlád. Od roku 1885 patří Plovdiv natrvalo Bulharsku. 

Město je rozděleno na starou a novou část – tzn. Starý Plovdiv a Nový Plovdiv. Dominantou Nového Plovdivu je náměstí Centralen a jeho přilehlé krásné parky. Známá je například carská zahrada Cara Simeona. Plovdiv se může pyšnit velkým množstvím zeleně i vyjma městských parků. Z náměstí Centralen začíná nejslavnější Plovdivský bulvár zvaný Kňaz Alexandri. Zde je soustředěn veškerý život místních obyvatel. Najdete zde množství kaváren, restaurací, barů, ale i diskoték. Život se zde prakticky nezastaví ve dne ani v noci. Na tento bulvár je zakázán vjezd motorových vozidel, slouží pouze jako pěší zóna. Kromě restaurací, barů a obchůdků zde najdete také spoustu římských vykopávek. Většina přilehlých domů pochází z konce 19. století, ale stojí zde také modernější budovy. Bulvár Kňaz Alexandri vede až k dalšímu Plovdivskému náměstí zvaném Stambolov směrem ke staré části Plovdivu. 

Starý Plovdiv se pyšní spoustou historických domů a klikatých úzkých uliček. V historickém centru můžete navštívit například římský amfiteátr umístěný přímo na náměstí, starobylou mešitu Džumaja nebo některý z kostelů. Na nejvyšším vrcholu Staré části města jsou dodnes pozůstatky římských staveb. Za Váš výstup budete navíc odměněni krásným výhledem na město a předměstí s řekou Maricou. Romantickou atmosféru historické části města dotváří typické bulharské domy s rozšířeným horním patrem.

Obyvatelé Plovdivu jsou velmi přátelští a pohostinní. Při procházkách městem se určitě zastavte v některé z místních restaurací nebo kaváren a vychutnejte si zdejší klidnou atmosféru. Plovdiv využívá mnoho turistů také jako výchozí bod pro výlety do okolních turistických oblastí. Můžete podniknout například cestu k Černému moři, nejnavštěvovanější turistické oblasti Bulharska. Zdejší pláže mohou bravurně konkurovat těm nejkrásnějším z celé Evropy. Každoročně bývají oceňovány Modrou vlajkou za kvalitu. Mezi nejoblíbenější Bulharská letoviska u Černého moře patří například Sozopol nebo Nesebar. Plovdiv je také častým výchozím bodem pro výlet do pohoří Rodopy, kde můžete vidět například starý Bačkovský klášter nebo navštívit známé Bulharské lyžařské středisko Pamporovo. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bulharsko'
Tipy na jiné články