Petrovac - jak vypadá kouzlo Budvanské riviéry

vydáno 06.09. 2013 • Černá Hora • zobrazeno 2099x

Petrovac je městečko ležící asi 18 kilometrů jihovýchodně od Budvy. Nachází se ve stejnojmenném zálivu a před klimatickými vlivy jej chrání hradba hor. Je ideální pro ty, kdo se rádi potápějí, a to díky ostrovům Sveta Nedjelja a Katič, nejoblíbenějším potápěčským destinacím na Budvanské riviéře. Na obou ostrovech stojí půvabné kostely. Navíc ten na ostrově Katič byl podle legendy založen námořníkem, jenž jediný přežil potopení své lodi a právě zde si zachránil život.

Petrovac a jeho okolí však není ideální pro ty, co hledají romantickou dovolenou v robinsonovském duchu. Místní přes půl kilometru dlouhá pláž je jedna z nejvyhledávanějších na riviéře. Načervenalá barva písku spolu s přírodou – Petrovacské pláže jsou chráněnými oblastmi – činí z těchto míst atraktivní výchozí bod pro ty, kdo chtějí poznat černohorské pobřeží.

Vlídné pobřeží se svými zálivy a plážemi obklopenými olivovými a borovicovými háji vytváří při pohledu z hor to, co láká turisty. Takový je i ráz Petrovace a okolí. Typická je např. 200 m dlouhá pláž Lučica vzdálená asi půl kilometru od města se svým bílým pískem a olivovým lemováním.

Ani v tomto letovisku však nemusíte celý pobyt strávit jen koupáním a opalováním. V celé oblasti lze najít i zajímavá historická místa.

Tak například známý klášter v Reževici, stojící na skalní plošině nad mořem, určitě stojí za námahu spojenou se 3 kilometry dlouhou pěší procházkou. Tento klášter pochází z 1. poloviny 13. století. Má však pestrou minulost, která vede k otázce, zda není trestem za zhýralý život Reževicských mnichů. Celý klášter byl totiž několikrát vypálen a pobořen. O jeho zkázu se postarala v 19. století i Napoleonova vojska a škodám neunikl ani při zemětřesení v roce 1979. Od té doby byl však částečně opraven. Dnes zde lze spatřit dva kostely a trosky kostela sv. Štěpána. Nový je kostel sv. Trojice.

Doporučit však lze i další místa. Např. pevnost Castel Lastua a oblast s vykopávkami dokazujícími římské osídlení. Z pevnosti se zachovala jen její část z 16. století a lazaret – ty byly přeměněny ve vyhlášený noční bar Castello. Pokud Vám tedy není příležitostně prohýřená noc cizí, i to málo co z pevnosti zbylo je velmi malebné.

Dalším historicky významné místo leží v olivovém háji za kostelem sv. Ilija. Byly zde objeveny vykopávky římské venkovské usedlosti se zbytky římských mozaik. Pozůstatků římských staveb zde bylo objeveno víc, archeologický průzkum této lokality však není dokončen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Černá Hora'
Tipy na jiné články