Perla pro dovolenou - Azurové pobřeží

vydáno 06.09. 2013 • Francie • zobrazeno 3475x

Azurové pobřeží patří k opravdovým perlám Francie. Po dovolené na francouzském Azurovém pobřeží baží jak Francouzi, tak i návštěvníci a obyvatelé jiných zemí. Turisty lákají především vyhlášená letoviska Cannes a Nice, kulturní akce, voňavé moře, gurmánské speciality a také blízkost Monaka a venkovské oblasti klidné Provence.

Elegantní Nice.

Nice je nejrozsáhlejším střediskem Středozemního moře a také páté největší město Francie. Zdejší mezinárodní letiště létá snad do všech důležitých koutů světa. Zdejší jedinečná poloha se líbila již antickým Řekům a Římanům, kteří zde jako první vystavěli městskou zástavbu. Nice hraje do karet zejména mírné podnebí a bohatá subtropická vegetace. V minulosti byla vyhledávaná především příslušníky šlechty. Nyní je Nice oblíbeným prázdninovým místem pro turisty z celého světa. Oslnivá minulost zapříčila, že se Nice stalo nejvyhledávanějším a nejvyhlášenějším letoviskem na celém Azurovém pobřeží. Vedle povalování a opalování se na plážích, můžete svůj volný čas věnovat i jiným a stejně zajímavým aktivitám. Ku příkladu zkuste navštívit zdejším muzea, restaurace a obchůdky. V nočních hodinách se můžete pobavit díky pouličním umělcům a nebo zajít do tanečních a zábavních podniků i diskoték. Zdejší taneční parket nenechá nikoho chladným. Skutečnou pastvou pro oči je zdejší zeleninový a ovocný trh ve čtvrti Cours Saleya. K obhlídce zve i oblast Cimiez, která je moderně vystavěná v kopcích nad městem. Milovníky historie potěší zbytky římské osady na zdejších svazích, starý klášter Notre-Dame-de-Cimiez a spanilá promenáda z 30. let 19. století. Dnes je tato elegantní třída dlouhá úctyhodných pět kilometrů a je doslova posetá galeriemi, stánky se suvenýry a kavárničkami.

Skvostné Cannes.  

Město a letovisko Cannes je proslulé po celém světě. Aby taky ne! Vždyť se sem každoročně sjíždí hvězdy zvučných jmen z celého světa, aby na zdejším slavném filmovém festivalu představili své aktuální filmy. Avšak Cannes nabízí také znamenitou pláž, přístav s elegantní promenádou pro příjemnou letní dovolenou. Cannes na svých toulkách po Francii musíte určitě navštívit. Více informací o tomto slavném městě a letovisku najdete na samostatné stránce o Cannes.

Vyhlášené St-Tropez

St-Tropez má hned několik superlativů, které z něj činí báječnou prázdninovou destinaci. Kdo by si nevzpomněl na cholerického filmového četníka, který zde naháněl rozdováděné nudisty. Vždyť tu také ukazují jeho „filmovou“ policejní budovu. Letovisko nabízí stálou poklidnou atmosféru stranou od bujarých středisek Azurového pobřeží. Svůj ráz tichý ráz si udržuje díky „zastrčené“ poloze na špičce poloostrova. Již od konce 19. století se sem sjížděla jak francouzská, tak i mezinárodní smetánka. Spisovatelé, herci, umělci a další milovnicí moře sem přijížděli čerpat inspiraci, sílu, zdraví a vitalitu. Zábavy a rozptýlení zde našli víc než dost. St-Tropez velkou měrou proslavila také herečka Brigitte Bardot, která zde natočil svůj legendární film „A Bůh stvořil ženu“. Po natáčení filmu se zde dokonce usadila natrvalo. Svou vilu měla ve čtvrti La Madrague. Avšak kvůli všetečným turistům a bulvárním novinářům dům opustila a odstěhovala se jinam. K prohlídce lákají také zdejší dvě muzea, přístav a moderní restaurace. Žádný návštěvník jistě nepohrdne slunnými plážemi. Nekrásnější je zlatavá pláž v oblouku zvaném Pampelonne. Nedaleko leží krásné městečko Port-Grimaud a v kopcích se krčí domky města Ramatuelle s křivolakými uličkami, které si oblíbili mnozí umělci.

Prázdninové vesničky a levnější letoviska.

Pokud máte hlouběji do kapsy a nemůžete si dovolit pobyt ve výše uvedených prázdninových letoviscích, tak v žádném případě nezoufejte. Na Azurovém pobřeží najdete dostatek levnějších prázdninových středisek, městeček a vesniček, které Vám neprovedou vítr v peněžence. Tato letoviska jsou výbornou základnou pro Vaše výlety po Azurovém pobřeží. Z ubytování doporučujeme zejména plně vybavené kempy, karavanové vesničky nebo apartmány. K nejoblíbenějším místům pro pobyt patří Antibes, Cap Antibes, Cap Ferrat,  Cassis, Menton nebo St-Raphael. Výhodné jsou také pobyty na předměstích honosných letovisek.

Grasse - zde se zrodil parfém.

Městečko Grasse je romanticky vklíněné mezi kopcovitou krajinu, kde začíná Provence. Okouzlí Vás zdejší bujná květinová vegetace a velkolepý výhled na blízké moře. Již od 16. století je Grasse vyhlášeným centrem světové kosmetiky. Najdete zde voňavkářské domy z 18. a 19. století, prohlédnete si muzeum parfémů a určitě si nějaký dovezete jako suvenýr domů. Speciální parfém na míru si zde můžete nechat namíchat podle svého gusta.

Výlet do Monaka.

Monacké knížectví je vděčným turistickým cílem při pobytu na Azurovém pobřeží. Město ovládali nejdříve Římané a pak ho porůzných peripetiích převzal mocný rod Grimaldiů. K návštěvě zve zdejší katedrála, kasino nebo honosné paláce i lepé pláže.

Na skok do Provence.

Hranice voňavé oblasti Provence určuje sama příroda. Na západě to je řeka Rhona, na jihu Středozemní moře a sever ukončují zelené olivové háje. Obdivujte venkovská sídla a domky krčící se na strmých kopcích provensálských městeček, krásnou krajinu a dobré jídlo. Ku příkladu město Orange obklopuje vůně hroznů, oliv, medu a lanýžů. Ve městě zanechali svou nesmazatelnou stopu také Římané. K perlám patří rovněž vesnička Gordes či městečko St-Rémy-de-Provence. Určitě si přivezte několik pytlíčků s delikátním kořením. V Provence poznáte jeden z typických obrazů francouzského venkova. Azurové pobřeží zase potěší milovníky moře a zábavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Francie'
Tipy na jiné články