Perla Atlantiku - Madeira

vydáno 06.09. 2013 • Portugalsko • zobrazeno 2620x

Madeira přezdívaná jako „perla Atlantiku“ či „zelený ráj“ je portugalské souostroví ležící v Atlantském oceánu. Jedinými obydlenými a turisticky navštěvovanými jsou ostrovy Madeira a Porto Santo. Madeira měří na šířku pouhých 22 km a na délku 57 km, ale díky svému hornatému vnitrozemí dokáže vzbudit dojem rozsáhlého divokého ostrova. Celý rok zde panuje příjemné subtropické podnebí, a proto není divu, že počasí na ostrově přeje kvetoucím rostlinám.

Jeden ostrov, více světů

Je to neuvěřitelné, ale na tak malém prostředí se vyskytuje množství přírodních krás. Návštěvníci si mohou prohlédnout zelené hory, které se například vyskytují i v Jižní Americe a dále například přímořská městečka nabízí krásné výhledy na široký oceán. Obdivovatelé flóry se mohou kochat orchidejemi, streliciemi, kalami i jinými exotickými květinami, které rostou ve volné přírodě.

Madeira a hory

Hornaté vnitrozemí budí u turistů značný respekt. Kdo by se také nepozastavil nad vysokými štíty hor či divokými horkými hřebeny. Nejvyšší hora Pico de Ruivo měří 1862 m. n. m. a vážnosti ji dopřává fakt, že se hory zvedají přímo od vln moře. Pokud se vydáte do hor, počítejte s častým výskytem nepříjemných mlh. Pro plánování výletů na Madeiře je důležité vědět, že odpoledne mraky postupně sestupují níže a lehce se tak hory mohou před vašimi zraky schovat. Do hor je nejlepší vyrazit ihned brzy po ránu.

Na vysokohorskou turistiku můžeme doporučit druhý největší vrchol na Madeiře Pico de Areino (1818 m.m.m.), odkud je skvělý panoramatický výhled do dalekého okolí ostrova. K výletu je také vhodná osada Ribeiro Frio, která je vyhlášená díky nádržím s množstvím pstruhů a pro bohatství nacházející se v místní botanické zahradě. Návštěvníci zde také využívají krátké procházky, která je dovede k vyhlídce Balcoes nebo-li Balkony. Právě odtud si můžete prohlédnout neskutečné horské svahy, dramatické strže či vrcholy Ruivo a Areino.

Kde se ubytovat

Máte na ubytování skromné či náročné požadavky? Na Madeiře si určitě vyberete. Na tomto ostrově můžete bydlet jak v blízkosti mořského pobřeží, tak i v romantických horách. Madeiřané jsou zvyklí především na majetnou klientelu, ale to neznamená, že nedokáží uspokojit potřeby chudšího Evropana.

Pokud si vyberete ubytování v hotelu, dostane se vám velkého luxusu. Krom toho, že můžete mít výhled na moře, můžete v některých využívat i koupání v bazénu se sladkou vodou a přitom se kochat pohledem na šumící oceán. Jinde vám nabídnou fitcentrum, masáž či saunu. Milovníci kempování mohou navštívit dva oficiální kempy a to v Porto Moniz a ve vesnici Vila Baleáry na ostrově Porto Santo.

Kde se vykoupat

Neokusit madeirské vody, to by byla skutečně chyba. Překrásný zážitek vám zaručí místní pláže. Ale pozor. Pokud se těšíte na pláže ala „Kanárské ostrovy“ a jim podobné, možná budete zklamaní. Na celém ostrově se vyskytují pouze dvě písčité pláže a to ve vesnici Prainha a  Praia Formosa. Ostatní pláže jsou malé. Jde především o zpřístupněné útesy nebo oblázky. I tak se dá ale na Madeiře celkem kvalitně vykoupat. V hlavním městě Funchal je navíc i městské koupaliště, kde dá vyřádit jak na útesech oceánu, tak i v bazénu.

Madeirská kuchyně a místní speciality

Pokud se vydáte hledat restauraci, kde vám připraví skvostné speciality, pak vězte, že se musíte vypravit do postranních uliček kolem katedrály v hlavním městě Funchal. Na stůl vám zde přinesou předkrm (často madeirský nekvašený chléb bolo do caco potřený česnekem), polévku (například tzv. zelená polévka Caldo Verde s bramborami a zelím), hlavní jídlo (nejčastěji rybu – mečouna či steaky z tuňáka) a dezert. Dejte si ale pozor při placení. V místních restauracích a hotelech spropitné není zaúčtováno v celkové ceně. Běžně se nechává od půl eura.

Něco pro vinaře

Ochutnat madeirské víno doporučují i opravdoví znalci. Madeira nabízí čtyři druhy vína, která jsou vyhlášená svou nezaměnitelnou chutí. Sercial je suché víno zlatožluté barvy s ořechovou chutí. Často se podává jako aperitiv a také k rybě. Bual představuje polosladké víno medové chuti vhodné k sýrům a sladkým pokrmům. Polosuché víno Verdelho nejvíce chutná lehce chlazené a pije se zejména k masu. Nejslavnějším madeirským vínem je Malvoisie, které má charakteristickou tmavou barvu a znalci ho pijí jako digestiv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Portugalsko'
Tipy na jiné články