Ottawa - hlavní město Kanady

vydáno 06.09. 2013 • Kanada • zobrazeno 3043x

V případě Kanady se jedná zrovna o stát, u kterého se spoustě lidem plete hlavní město s tím největším, proto si tyhle skutečnosti upřesníme ihned na začátku našeho povídání. Metropole Kanady se jmenuje Ottawa, a je i čtvrtým největším kanadským městem. Jestliže to malinko zkomplikujeme, tak Ottawu najdete v oblasti zvané Ontario. Zde představuje podle počtu obyvatel ihned po Torontu druhé největší město. Zaujímá spíše tedy politickou roli, sídlo tu má většina státních orgánů. U návštěvníků nepatří mezi nejoblíbenější místo, ačkoliv i tak mohou v Ottavě navštívit několik muzeí a i některé pozoruhodné státní budovy. Kanada vám ve svém hlavním městě zároveň poskytne celistvé a upravené prostředí, protože se tu vyskytují moderní budovy, hodně zeleně a městem protéká i řeka se stejným jménem, tedy Ottava.

Začátky Ottawy jsou velmi atraktivní. V mnoha směrech se k tomu váží různé a celkem i vtipné pověsti. Jak asi všichni víte, celá Kanada formálně patří mezi členské uskupení Commonwealth. To znamená, že hlavou státu je britská královna. Nyní tedy něco k pověstem. Ottava podle nich byla založena tím způsobem, že královna pouze píchla špendlíkem do mapy. Jestli se tak skutečně stalo nebo nikoli, nevíme. Město ovšem vzniklo poměrně nedávno. První osídlení se datuje teprve do počátků 19. století (oficiálně pak byla založena až roku 1855), i tak se může Ottawa pyšnit skutečně ohromným nárůstem obyvatel. Dnes tu žije přes jeden milion občanů , tedy asi jako v Praze. A pokud  vážně zvolila tuhle oblast sama královna Viktorie, povedl se jí velmi husarský kousek. Ottava totiž leží strategicky přesně na pomezí francouzské a anglické části země, a řeka Ottawa tvoří hranici mezi provinciemi Ontario a Quebec.

Podmínky pro cestovní ruch sice nepatřím k těm nejlepším, ale na druhou stranu nejsou nijak dramatické. Samozřejmě, že má velkoměsto jako Ottava 100% spolehlivou a kvalitní dopravu. De facto veškerá velká města, která v Kanadě naleznete, disponují vlastními mezinárodními letišti a jsou napojená na železniční síť. To samé platí i pro Ottawu, sem létají lety z většiny evropských letišť. Doporučujeme také možnost v podobě VIA Rail vlaků, či autobusů. To Kanaďané preferují. Jestliže se do Ottawy dostanete, strašákem pro vás nebude ani městská hromadná doprava. S ní se dopravíte skoro všude. Atraktivní jsou i dopravní linky po řece.

Malý problém představuje klima. K tomu se hodí jednoduchá charakteristika, a sice z extrému do extrému. Dá se říct, že všechna velká města v Kanadě mají stejné podnebí.  Zároveň tu zažijete jak klasické kontinentální, tak i nesmírně vlhké klima. V létě se teploty pohybují klidně i nad hranicí třiceti stupňů Celsia. Z toho důvodu sem právě v létě zavítá hodně turistů. Co se týče ottawské zimy, ta je vyhrazena skutečně jen milovníkům mrazivého počasí. Hodně tu sněží a teploty klesají až pod bod mrazu, na třicet stupňů. Když se na to podíváme ovšem z té druhé stránky, je zimní ottawské prostředí vážně nádherné.

Jak jsme již řekli, ve městě uvidíte spoustu státních budov. Také zde sídlí i některé významné instituce. Rovnou na břehu řeky se nachází kanadský Parlament, kde objevíte i velkou a u návštěvníků velmi populární knihovnu. Podstatnou část tvoří samozřejmě i Nejvyšší soud. Další pozoruhodnou institucí je NCC (National Capital Comission), ta spravuje všechny pozemky v regionu, přičemž se neustále pře s Public Works Canada, ta má zase v kompetenci péči o oblast Ottawy. Obě tyto instituce mají sídlo přímo v centru. Ačkoliv patří Ottawa mezi město mrakodrapů a dalších výškových budov ze skla a oceli, panuje ve městě striktní omezení maximální výšky domů, to proto,  aby nenarušily nádhernou scenérii města. Jestliže jste milovníci umění, pak jistě musí vaše kroky směřovat do National Gallery of Canada (Národní galerie), či Royal Canada Mint, což je vlastně jakési státní muzeum mincí. Uvidíte tu jak mince, které má, nebo měla Kanada v oběhu, tak i mince jiných států. Vynikající je město pro sportovní fandy a fanynky. Zdejší hokejový tým Ottawa Senators (slavní „Ottawští senátoři“)stál u vzniku NHL. V jejich hale se pořádá spoustu kulturních akcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Kanada'
Tipy na jiné články