Objevte skvost Maroka - Agadir

vydáno 24.10. 2015 • Maroko • zobrazeno 1346x

Agadir je v současnosti možná vůbec nejdůležitějším centrem prázdninové turistiky v Maroku. Důvod je prostý – jeho poloha. Město leží v těsné blízkosti pohoří Atlas stejně jako Saharské pouště, v jeho okolí můžete navštívit mnohé národní parky. Zároveň se Agadir může pochlubit přístupem k moři, a proto i mnoha plážemi. Zejména jeho severní okraj skrývá dostatek pěkných a zároveň snadno přístupných pláží, jako je například Taghazout, kam vás dokonce zaveze zvláštní autobus přímo z centra Agadiru.

Samo město – při vší úctě – nepatří přímo k těm historický nejatraktivnějším místům v Maroku. Největším lákadlem tak kromě možnosti mnoha cest po zajímavých místech v okolí zůstává hlavní Agadirská pláž, která již na první pohled zaujme nejen svou velkorysou rozlohou, ale především tím, že na ní nejspíše najdete mnohem méně návštěvníků, než kolik byste očekávali. Potěší i fakt, že po většinu roku zde nefouká žádný silnější vítr.

I přesto však lze v Agadiru narazit na několik atraktivních historických míst. Primát mezi nimi zřejmě drží pevnost, která v minulosti tvořila jádro města a koneckonců vlastně i důvod, proč zde dnes vůbec najdeme rozsáhlejší osídlení. Agadirskou pevnost najdete na kopci nad městem, kam se lze pohodlně dostat městskou hromadnou dopravou.

Agadir nicméně skutečně není pravým místem v případě, že patříte mezi náruživé konzumenty místních architektur. Zároveň je ale dokladem toho, že ani moderní město, navíc vyhlášené coby centrum turismu, nemusí nutně ztratit na atmosféře typické pro svoji zem. Jinak by se městu zřejmě „Srdce Maroka“ přezdívalo jen stěží.

Přesto však platí, že ve srovnání s jinými velkými městy se v Maroku Agadir nejvíce blíží městům evropského střihu, a proto jej s oblibou vyhledávají spíše  ti, pro které dovolená na exotickém místě nemusí být vždy spojena s popřením pohodlí a zvyklostí, které známe z domova. 

Tvář z velké části odlišná od jiných marockých měst je v Agadiru z velké části daná i tím, že jej v únoru 1960 postihlo zemětřesení, které v dějinách Maroka nemělo obdoby – šlo o nejničivější živelnou událost v historii země, jíž padlo za oběť na  patnáct tisíc obyvatel, a ještě o dvě desítky tisíc více jich přišlo o střechu nad hlavou.

V podstatě celé město bylo následně během dvou dní přestěhováno o tři kilometry jižněji, kde byly okamžitě zahájeny práce na stavbě nového Agadiru. Proto ve městě najdete více vysokých budov, moderních hotelů a kaváren evropštějšího ražení, než je v Maroku zvykem. A samozřejmě i širší ulice.

Jak jsme si řekli hned v úvodu, Agadir mimo veškerého myslitelného komfortu pro milovníky odpočinku na pláži slibuje stejně tak široké možnosti pro ty, kteří místo v němž jsou ubytováni využívají spíše za základnu, z níž každý den vyrážejí za poznáváním okolí. Zastavme se proto ještě v rychlosti na několika místech, která jsou cíli podobných výprav v posledních letech nejčastěji.

Jedním z nejvyhledávanějších míst spojených s přírodou v Agadiru a jeho okolí tak je bezpochyby národní park Souss Massa. Ten je domovem mnoha zajímavých druhů divokých zvířat, z nichž se velké pozornosti těší zejména zdejší ptačí rezervace. Dodejme ještě, že návštěva Souss Massa není záležitostí na pár hodin. Pokud tedy odtud nechcete odjíždět s pocitem, že vám uniklo téměř vše. Ideální volbu pro návštěvu tohoto národního parku tak představuje celodenní výlet některým z vozů, které si lze na místě vypůjčit.

V podobě celodenního výletu se v Agadiru doporučuje také návštěva nedalekého městečka Taroudant, které v minulosti představovalo tradiční zastávku na cestě karavan přicházejících ze Sahary, což byla úloha, během níž postupně získalo svůj unikátní charakter. Od raného středověku zde kromě toho fungovaly zlaté i stříbrné doly, za něž město vděčí svému rychlému rozvoji, který z něj udělal údajně dodnes nejelegantnější město marockého Jihu.

Na závěr bychom ještě doporučili každému, kdo se právě chystá zavítat do Agadiru, aby z plánu své cesty po jeho okolí v žádném případě nezapomněl vyhradit čas pro prohlídku rybářského města Essaouirra, jehož úzké uličky a vůbec historický ráz z něj udělaly oblíbené místo filmařů, kteří zde s oblibou točí nejrůznější romantické scény.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Maroko'
Tipy na jiné články