Objevte perlu Jadranu - Dubrovník

vydáno 01.10. 2013 • Chorvatsko • zobrazeno 2160x

Chystáte se na dovolenou do Chorvatska a nechcete ji strávit jen na pláži či v obchůdcích se suvenýry? Pak doporučujeme okusit krásu chorvatských měst. A kde začít nejdřív? Tou nejlepší volbou je jistě město označované jako Perla Jadranu – Dubrovník.

Toto přístavní město, které leží na samém jihu Chorvatska, bylo založeno v sedmém století našeho letopočtu řecko-římskými uprchlíky z Epidauru. Původně se jmenovalo Ragusa. Více prosazovat se město začalo ve čtrnáctém století, kdy se Dubrovník  stal samostatnou městskou republikou s velkým loďstvem a obchodními styky zejména na Balkáně, ale i po celém Středozemním moři. V 16. století se skládala dubrovnická flotila ze 180 velkých lodí.

V roce 1667 zasáhlo Dubrovník a celé okolí silné zemětřesení. Zahynulo při něm pět tisíc obyvatel a velká část budov byla zbořena. Poté bylo tedy město postupně obnoveno v barokním stylu. Od roku 1979 je historické jádro Dubrovníka zapsáno na seznam světového kulturního přírodního dědictví UNESCA. Dnes žije ve městě téměř padesát tisíc obyvatel.

Prohlídku Dubrovníku je dobré začít na hoře Srď, odkud je na město krásný výhled. K největším lákadlům Dubrovníka patří městské hradby, jejichž nejstarší části pocházejí již z osmého století. Hradby jsou dlouhé 1 490 metrů, přičemž z nich vystupuje 14 hranatých a 3 okrouhlé věže a 5 bašt. Nejfrekventovanějším vstupem do historického jádra je brána Pile, která pochází z období gotiky a renesance. Po projití branou se dostanete na náměstí, kde stojí Velká Onofriova kašna. Napravo pak najdete klášter sv. Kláry, založený v roce 1290. V době největšího rozkvětu působilo ve městě osm ženských klášterů, což je k tehdejšímu počtu obyvatel – 6000 – hodně vysoké číslo. Bylo to způsobené tím, že šlechtické rodiny dávaly věno jen nejstarší dceři, a tak ostatní dcery docházely do kláštera.

Dalšími památkami v Dubrovníku je kostel sv. Spasitele a františkánský kostel s klášterem. V klášteře je dodnes funkční lékárna. Ta byla zřízena mnichy už v roce 1371, a je tak v Evropě nejstarší lékárnou bez přerušení provozu. V Dubrovníku bývali v minulosti i Židé, takže tu najdete synagogu z patnáctého století. Ta byla vůbec první židovskou modlitebnou na Balkánském poloostrově. Další velmi zajímavou stavbou je Knížecí palác, který je vynikající ukázkou goticko-renesanční syntézy. Dnes se v něm nachází historické muzeum. Barokní styl ve městě představuje chrám sv. Blažeje, který byl postaven v 18. století na místě kostela zničeného zemětřesením. Na hlavním oltáři se nachází socha sv. Blažeje, který je patronem města.

Když už budete nasyceni zdejšími památkami, vydejte se do zátoky Sumratin. Nachází se zde hlavní městské koupaliště, které nabízí částečně betonové plošiny na slunění a jinak pláž s hrubým pískem. Koupaliště je sice od města vzdáleno 3,5 km, ale jezdí sem městský autobus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Chorvatsko'
Tipy na jiné články