Objevte krásy Egypta na své letní dovolené

vydáno 06.09. 2013 • Egypt • zobrazeno 2237x

Egypt je zemí faraónů, velbloudů, slunce, písečných dun a nádherného podmořského světa Rudého moře. Tato arabská zem, známá především díky starověké civilizaci a památným monumentům, se nachází na Africkém kontinentě z části zasahující do Asie. Jeho břehy omývají vody Středozemního a Rudého moře. Je označován za bránu Afriky s historií, která se píše již od počátku lidské civilizace.

Egypt patří k jedné z nejlidnatějších zemí Afriky. Na jejím území dnes žije přibližně 78milionů obyvatel, z nichž většina obývá povodí řeky Nilu a část pobřeží. 96 % celkové plochy Egypta zabírá poušť Sahara a Arabská poušť. Jeho hlavním městem je Káhira se svými 15 miliony obyvatel. Jako běžné platidlo se zde používá Egyptská libra (EGP), která je v současnosti cca 3,52 Kč. Aby jste mohli vstoupit na území Egypta, potřebujete platný cestovní pas a dále je zapotřebí vízum. V případě hromadných organizovaných zájezdů vám bude vydáno za poplatek 17 USD přímo na letišti v Egyptě. Pokud se chystáte cestovat sami, je nutné si o něj zažádat na Egyptském velvyslanectví v Praze.

Egypt se v posledních letech stal velmi oblíbenou destinací pro české turisty. Není to jen dnes již srovnatelnými cenami zájezdů do jiných částí Evropy a zárukou krásného počasí téměř po celý rok. Jsou to především nádherné písečné pláže, které vstupují do Rudého moře. To svým fascinujícím podmořským světem a nádhernými korálovými útesy láká potápěče z celého světa. Je to i dávno zašlá historie, která na vás dýchne při návštěvě památek z dob faraónů.

Pyramidy v Gíze

Říká se, že kdo neviděl pyramidy v Gíze, jako by v Egyptě ani nebyl. Právě ty jsou nejstarší turistickou atrakcí na světě a patří k sedmi divům světa. Jsou do dnešního dne zahaleny tajemstvím a nikdo přesně netuší, proč a kým byly vlastně postaveny. Nejpravděpodobněji měly sloužit jako hrobky panovníků, ale jejich ostatky zde nebyly nikdy nalezeny. Největší pyramida je Cheopsova, ta během let díky vandalismu ztratila hodně ze své dokonalosti, ale nic to neubírá její majestátnosti. Prostřední pyramida je Rachefova do jejíchž chodeb se můžete zajít podívat v případě,že netrpíte klaustrofobií. Třetí a zároveň nejmenší pyramidou je Menkauerova pyramida se svými necelými 67 metry.

Sfinga

Velká Sfinga je symbolem Egypta. Neví se kdo ji postavil, ani kdy a proč. Je to nejzáhadnější a zároveň největší socha na světě a je vytesána z jednoho kusu kamenného bloku. S výjimkou zadní části, tlap a kousků ,které byly postupem doby a díky vandalismu poničeny. Stojí v blízkosti pyramid,  20 metrů vysoká a 73,5 metrů dlouhá socha s tělem lva a záhadnou lidskou tváří, jejíž oči vzhlížejí k východu.

Luxor a Údolí králů

Luxor se nachází 700 km od Káhiry a bývá nazýván městem paláců. Nachází se zde i muzeum, ve kterém můžete shlédnout vystavené exponáty z období vlády Achnatona. Veškeré chrámy a obytné domy jsou postaveny na východním pobřeží Nilu v souladu s egyptským náboženstvím. Kde východ slunce je symbolem zrození, života a západ symbolizuje smrt. Proto se Údolí králů nachází na západním břehu. Je místem odpočinku panovníků a naleznete zde 62 hrobek, z nichž asi nejvýznamnější je hrobka Tutanchamónova. Většina hrobek byla již dávno vyloupena, ale krásná výzdoba skalních stěn zůstala zachována.

Turistická letoviska

Mezi nejoblíbenější turisty vyhledávaná letoviska patří Hurghada, Ain-Sukhna se svými nejkrásnějšími plážemi Rudého moře, Sharm El Sheikh či nejjižněji položené letovisko Marsa Alam, které potápěčům i rybářům nabízí skutečný ráj a je určena pro ty, kdo mají rádi opravdu poklidnou dovolenou. Všude je turistům nabídnut komplex i těch nejluxusnějších hotelů v těsné blízkosti moře.  

Co je dobré vědět

Za hlavní sezonu se v Egyptě považuje období od podzimu přibližně do dubna, kdy teplota vzduchu není na letních 50°C, ale i tak teplota moře dosahuje příjemných teplot. Výhodu cestování v létě je nabídka levných zájezdů. Pokud se pro dovolenou v Egyptě rozhodnou samotné ženy, musí se připravit na spoustu nepříjemností, které je v uličkách Egypta čekají. Není vhodné chodit v krátkých sukních a hlubokých dekoltech a odhalených ramen. Takto odhalené v muslimských zemích chodí pouze prostitutky. Místní muži jsou bohužel neodbytní a jejich touha by´t jen po krátkém rozhovoru je více než otravná. Mezi nepsaná pravidla v Egyptě platí smlouvání. Smlouvá se zde vážně vždy a všude a pokud tak neučiníte, mnohé z obchodníků tím doslova urazíte. Požadovanou věc často koupíte i za polovinu původní ceny. Nikdy však nesmlouvejte v hotelu a v restauracích. Dalším nepsaným pravidlem je dávání Baksheeshe (bakšiše). V podstatě je to almužna, spropitné nebo úplatek. Zároveň nesmíte zapomenout, že v Egyptě nikdy nesmíte pít vodu z kohoutku. Vždy si pořizujte vodu balenou a před otevřením pořádně zkontrolujte víčko. Jako velmi nemilý suvenýr by jste mohli dostat tzv. Faraónovu pomstu. Jsou to zpravidla dva až tři dny doprovázené průjmem, zvracením někdy i horečkami. Nejlépe zabírá lék zakoupený v místní lékárně Ercefuryl. Bohužel si tímto projde téměř každý druhý turista, ať už z důvodu vysokých teplot nebo nezvyklé stravy. Jako prevence by mohla zapůsobit kapka něčeho ostřejšího hned po ránu – nejlépe slivovice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Egypt'
Tipy na jiné články