Objevte krásy anglického Liverpoolu

vydáno 20.02. 2014 • Anglie • zobrazeno 2616x

Není nic lepšího, než strávit dovolenou na místě, na které bude člověk vzpomínat do konce svého života. Takovéto místo je bezesporu Anglie. Země dýchá zajímavým kouzlem a atmosférou, kterou jinde na světě rozhodně nezažijete. Je to zároveň největší a nejlidnatější země. Jejími sousedy jsou Skotsko, Wales, jinak je ze všech stran obklopována mořem. Název země je odvozen od názvu jednoho z germánských kmenů, Anglů. Ti se měli v Anglii usadit někdy v 5. století. V 10. století se Anglie sjednotila a stalo se z ní Anglické království, k němuž byl časem připojen i Wales. Od roku 2002 působí v zemi federalistická Strana anglických demokratů, která usiluje o vytvoření stejného parlamentu, jako je skotský parlament.

Anglie se člení na několik různých regionů. Jedním z nejdůležitějších je bezesporu Velký Londýn. Mezi další regiony patří Severovýchodní Anglie, Severozápadní Anglie, Yorkshire a Humber, Západní Midlands, Východní Midlands, Východ Anglie, Jihozápadní Anglie a Jihovýchodní Anglie. Tyto regiony ovšem nemají, oproti jiným zemím, volené představitele a mají velice málo kompetencí. Výjimku tvoří Londýn. Anglie samotná zahrnuje dvě třetiny ostrova s názvem Velká Británie a k tomu ještě několik málo přilehlých ostrovů, z nichž je největší ostrov Wight. Od Francie zemi odděluje pouze 38 km široká mořská úžina, která se dá dnes již podjet tunelem.

Pokud se jedná o přírodní krásy země, je Anglie vyhřešena svou romantickou přírodou, která nadchne snad každého. Převažují zde nížiny a sever se pak stává hornatějším. Východně od hor můžete vidět plochou, nížinatou krajinu, která byla skoro celá vysušena a je dnes užívána pro zemědělské účely. Nejdelší řeku, kterou můžete v Anglii vidět, je řeka Severn. Ovšem asi neznámější je druhá největší řeka země, která se jmenuje Temže a Trent je třetí největší řekou.

Anglie se pyšní mnoha krásnými místy, která může turista navštívit. Záleží na vkusu a stylu každého z vás. Zárukou v Anglii je, že se zde opravdu nikdo nudit nebude. K hlavním atrakcím země patří zejména hlavní město, Londýn. Toto je hlavní město nejen Anglie, ale také celého Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Žije zde přes 7 milionů obyvatel, čímž se Londýn stává největším evropským městem. Toto překrásné město se rozkládá při ústí řeky Temže. Pokud se hovoří o městech, určitě by se měl každý podívat do krásného města, Brighton. Toto přímořské letovisko vlastní největší a nejkrásnější přímořské lázně v Anglii. Mimo tyto lázně si zde člověk může užít překrásných procházek, nebo může zkoumat nevšedně nádherné stavby, muzea a další a další. V Brightonu jsou velice populární malé kavárny a restaurace, které dýchají domáckou atmosférou a klid a pohodlí si zde užije úplně každý. Mimo tyto kulturní skvosty si zde člověk užije také zajímavá vzdělávací centra, krásné starobylé univerzity a školy.

Velice krásné město, ve kterém si přijde na své úplně každý, je Liverpool. Toto překrásné místo se nachází v Severozápadní Anglii a rozkládá se na východní části Merseyské zátoky. Zajímavostí města, je že se rozkládá na pásmu pahorků, které jsou vysoké maximálně 70 metrů. Město je omýváno Liverpoolským zálivem a Irským mořem. Liverpool je velice významným kulturním střediskem země. Je znám zejména díky populární hudbě, kterou zde mohou návštěvníci slyšet na každém kroku. Toto místo je domovem světoznámé britské skupiny Beatles a na konci 19. století bylo město považováno za druhý největší přístav impéria. Toto město není jen kulturním střediskem, ale je to také velice významné a důležité místo v oblasti průmyslu. Velká krize ve 20. století ovšem zapříčinila to, že zde byla opravdu veliká ztráta pracovních míst a díky tomu se tenkrát město stalo jednou z nechudších částí Velké Británie.

Zajímavé město Liverpool má velice bohatou historii, kterou mohou jeho návštěvníci obdivovat kdykoli během celého roku. V polovině 16. století město mělo asi jen 500 obyvatel, ovšem s postupem času se město i jeho obyvatelé rozvíjeli a s nimi se rozvíjel také obchod. V období Anglické občanské války byl Liverpool místem mnoha bitev a obléhání. Posléze se zde začal rozvíjet lodní obchod s Indií a tím se giganticky rozrůstalo také město. Na konci století byl Liverpool kontrolorem obchodu s otroky. V průběhu druhé světové války se město stalo terčem několika náletů, při nichž bylo usmrceno hodně nevinných lidí, a velká část krásných zdejších staveb byla zcela zničena. Město se ovšem velice rychle dalo do pořádku a v 60. letech 20. století se již o tomto místě mluvila, jako o centru kultury. Oproti tomu ekonomická úroveň města klesala a jak už bylo řečeno, město se stalo jedním z nechudších v zemi.

Z hlediska správy města je Liverpool spravován radou. Dělí se do 30 různých volebních okrsků a pro volby do parlamentu do 5 obvodů. Tato mezinárodně uznávaná oblast je známá především pro svou populární hudbu. Ovšem velice je město známo také díky svým básníkům, ke kterým patří zejména Adrianem Henri a Roger McGoughem. Milovníci krásné hudby a dokonalé atmosféry si mohou užít nezapomenutelné chvíle například v Královském liverpoolském symfonickém orchestru. Ten pořádá pravidelně různé koncerty. Návštěvníci města se mohou také pokochat některým z mnoha zdejších krásných divadel nebo galerií. Mezi neznámější galerie města paří Walker Art Gallery nebo Tate Gallery.

Do krásné Anglie nebo přímo do Liverpoolu se může kdokoli z vás vydat kdykoli během celého roku. Je jen na vás, jak si svůj pobyt zde užijete a co budete dělat. Nudit se v této překrásné zemi rozhodně nebudete.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Anglie'
    Tipy na jiné články