Jestliže chcete specifikovat Kanadu pomocí jejich přírodních skvostů, určitě se na prvním místě objeví Niagarské vodopády. Ty jsou zároveň nejnavštěvovanějším místem celé země. Američané mohou pouze tiše závidět, že nepatří celé jim. Samozřejmě Niagarské vodopády uvidíte i z USA, ale z kanadské strany vyzařují opravdovou a větší krásou. Neřadí se sice mezi nejvyšší vodopády na celém světě, ale k těm, kam každý rok zavítá nejvíce turistů, se počítá celkem bezpochyby. Jedině pár znalců ví, že Niagarské vodopády tvoří vlastně dva vodopády, tzv. Kanadská podkova, ta je slavnější, vyšší (má 55 metrů) a populárnější, a Americký vodopád, ten se nachází malinko v ústraní. Na fotografiích objevíte oba dva.
Ze samotného jména je jistě patrné, že vodopády stvořila řeka Niagara, přesně mezi Ontariem a Erijským jezerem, ze kterého vytéká. Celé území spadá do povodí daleko slavnější řeky Svatého Vavřince. S ohledem na okolí, leží na každém břehu Niagarských vodopádů města s názvem Niagara Falls, jedno je přirozeně americké a to druhé kanadské. Kanada se na návštěvníky po všech stránkách více připravila, protože nechala postavit na svém břehu dvě obrovské vysoké věže, a sice Minolta a Skylon Tower, z těch se před vámi rozprostře celá oblast takřka na dlani. Zároveň budete chodit po obou březích po upravených stezkách, pěšky se tak dostanete skoro až na úplnou hranu vodopádů. Jak už bylo řečeno, z kanadské strany jsou Niagarské vodopády hezčí.
Možná vám to bude připadat trochu zvláštní, ale Niagarské vodopády se řídí i historií, která je pro ně důležitá. Méně významné je, že vodopády vypátral jeden kněz koncem sedmnáctého století. Kněz následně v blízkosti založil osadu. U turistů se proslavila teprve v devatenáctém století. Od té doby sem cestují hlavně novomanželské páry, aby si užili líbánky. Běžně se tedy potkáte s přirovnáním, že Niagarské vodopády slouží jako hlavní město pro líbánky a romantiky, což je ostatně pravda. Na celém území ovšem naleznete památky na jediný vojenský spor, který Kanada s USA měla. Došlo k němu roku 1812. Na obou březích se vyskytuje ohromné množství docela mladých pevností jako Fort Erie, Fort George, či americká Fort Niagara.
A jak se sem dostane běžný turista? Na to vám ihned odpovíme. Může použít pravidelnou linku z Toronta, což rozhodně doporučujeme, či přijede z amerického Buffala. V okolí najde spoustu hotelů a ve zdejších menších městech také okusí celkem bohatý noční život. Kanadská strana nabízí velká kasina, restaurace, lunaparky i slavnou vinařskou oblast. Tyhle informace nezná asi každý. Obecné tušení je převážně takové, že Niagarské vodopády představují pouhý přírodní unikát, který lidé navštíví a za chvíli zase odejdou. Jsme rádi, že to můžeme vyvrátit. V okolí vodopádů lidé zažijí moře zábavy a také se tu mohou ubytovat v příjemném prostředí. Podívat se na ně můžete samozřejmě ze břehu, z vyhlídkových věžích, o kterých již byla řeč, či ze slavné lodě Maid of the Mist. Tady obdržíte žlutou pláštěnku a dovezou vás skoro až pod vodopád. Navrhujeme vám dále zajít do tunelu pod Kanadskou podkovou, který vytvořil Nikola Tesla tehdy, kdy tu stavil jedinou vodní elektrárnu svého typu na světě. Tu naleznete v Kanadě, ale obrovskou bronzovou sochu tohoto výjimečného vynálezce vlastní Američané.
Niagarské vodopády jsou slavné i díky velkým světelným efektům. De facto každou noc je osvítí tisíc různobarevných světel. Když je sezóna, rozsvěcují noční oblohu ohňostroje. V zimě se na celém území pořádá festival The Winter Festival of Lights, a celé okolí se rozzáří miliony barev. Často tu narazíte i na takové menší hudební festivaly, nebo jen na koncerty známých zpěváků a kapel. Mysleli jste si až do této chvíle, že se v okolí vodopádů nic moc neděje, protože se jedná pouze o přírodní památku? Teď už si snad myslíte pravý opak.