Nesebar

vydáno 02.04. 2011 • Bulharsko • zobrazeno 2208x

Nesebar je malebné historické město, jedno z nejstarších evropských měst vůbec. Leží na Březích Černého moře na velkém poloostrově, který je propojen s pevninou jen úzkým pásem. Přibližně 30 km na sever leží známé letovisko Burgas. Nesebar patří mezi nejnavštěvovanější turistická letoviska Bulharska, v letní sezoně je naprosto přeplněn turisty. Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je zcela určitě fakt, že Nesebar je plný jedinečných historických památek a středověké architektury. Díky tomu byla stará část Nesebaru v roce 1983 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. 

Město bylo původně sídlem řeckých a římských kolonií a bylo využíváno jako přístav. Byly v něm vybodovány kamenné chrámy a mohutné opevnění. Vrcholu dosáhlo za vlády byzantské říše. Ve středověku bylo významný kulturním a obchodním centrem a dokázalo částečně vzdorovat i turecké nadvládě. Svůj dnešní název získalo město od slovanských kmenů.

Město je rozděleno na starou a novou část. Stará, historická část se nachází na skalnatém poloostrově. Vchod do starého města je lemován hradbami. Toto místo má dodnes silnou osobitou atmosféru. Křivolaté dlážděné uličky, dřevěné a kamenné domky, jejichž horní patra přesahují spodní části domů, ale především nepřeberné množství historických chrámů, bazilik, kostelů a pozůstatků hradeb jsou přímo úchvatné. Narazíte zde například na kostel ze starověkého Řecka, kostel Krista Pantokrata, dřevěný větrný mlýn, kostel Vykupitele, kostel Svatého Štěpána, kostel Sveta Bogorodica, kostel archandělů Gabriela a Michaela, kostel svatého Paraskeva, Archeologické nebo Etnografické muzeum. Nová část města se nachází za hradbami a rozkládá se na obě strany, na sever ke Slunečnímu pobřeží, i na jih směrem k letovisku Ravda. Tato část města oplývá především množstvím obchodů, restaurací, barů, stánků s rychlým občerstvením, penzionů, diskoték, ale také trhů, na kterých seženete skutečně téměř cokoliv. Z nové části města do nové se můžete dostat hlavní cestou, která vede okolo hradeb, nebo po přímořské široké promenádě, na které můžete využít místních malých vláčků. 

Co se týče koupání, v historické části města najdete sice jednu pláž, ale tak není ke koupání příliš vhodná. Lepší pláže se nachází v nové části města, jedna na severu a druhá na jihu, jejž navazuje až na Sluneční pobřeží, které je od Nesebaru vzdálené přibližně 8 km. Pláž má pozvolný vstup do moře, což ocení převážně rodiny s dětmi. Moře je čisté, pláže mají jemný písek, naleznete zde také dostatek sportovního vyžití. Kromě moře můžete ke koupání využít také nově postavený akvapark „Aqua Paradise Nessebar“ nacházející se na okraji města v západní části pobřeží. Jde o nejnovější a největší akvapark v Bulharsku. Najdete v něm mnoho atrakcí, například skluzavky, tobogány, bazény s umělými vlnami, vodní bary, u rampu a mnoho dalšího. 

V Nesebaru máte možnost ochutnat vynikající balkánskou kuchyni a spoustu místních specialit. Pokrmy zde upravované se zakládají převážně na kombinaci sýrů a zeleniny. Nesebar je v posledních letech stále častěji navštěvovaným turistickým letoviskem. Nabízí totiž klientům skvělou kombinaci historických památek, čistého moře, sportovního vyžití a poznání typické bulharské atmosféry. Jedinou nevýhodou tohoto letoviska je jeho přelidněnost v období, kdy vrcholí turistická sezona. Proto je lepší Nesebar navštívit raději na začátku nebo na konci sezony. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bulharsko'
Tipy na jiné články